Що змусить Росію піти з окупованого Скадовська та північного узбережжя Чорного моря
Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Публічно доступну інформацію редакція звіряє зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами.
Південний напрямок: два сценарії на лівобережжі
- Українські війська продовжують активні наступальні дії на лівобережжі Херсонщини. Офіційні українські джерела за минулий тиждень не повідомляли про суттєві зміни на цій ділянці. Однак російські «військкори», а також деякі західні експерти неодноразово повідомляли про те, що ЗСУ продовжують розширювати плацдарм на цій ділянці фронту.
Наразі можна констатувати, що головні бої ЗСУ проводять на трьох ділянках поблизу населених пунктів Кринки, Пойма та Гола Пристань. Ці три ділянки об’єднує одна важлива деталь: вони розташовані поруч з трасою М-14, яка має важливе значення для окупаційних військ, адже є головною транспортною артерією для логістики росіян на цій ділянці фронту.
Перерізання цієї траси силами ЗСУ не лише суттєво погіршить положення російських військ безпосередньо вздовж лівобережжя Дніпра, але й переріже основну дорогу до окупованого Скадовська.
Постійний військовий експерт Заборони Роман Світан бачить на цій ділянці фронту два сценарії, які може реалізувати ЗСУ найближчим часом. За одним з них ЗСУ можуть продовжити створювати тактичні плацдарми вздовж Дніпра та виконувати локальні операції для відсунення армії РФ від Херсону.
«З таких тактичних плацдармів будь-якої миті можна піти на правий берег. Ці плацдарми дозволяють відсунути лінію фронту і не дати росіянам обстрілювати Херсон, а також контролювати розташування їхньої артилерії. Зараз це завдання виконується без розвитку ситуації як такої», — повідомив Світан.
За другим сценарієм, на думку експерта, ЗСУ можуть спробувати перетворити та розширити плацдарми з тактичних до оперативних та почати рух у бік окупованого Криму. Однак тоді ЗСУ повинні мати декілька важливих компонентів. «Все буде залежати від сил і засобів та наявності резервів у ЗСУ. Для такого руху потрібна не одна бригада, мають бути резерви для утримання фронту, а там фронт має бути кілометрів 30 або 50 для того, щоб утримувати його під нашим контролем. З дій та рішень Генштабу буде зрозуміло, є у нас така можливість чи ні», — зазначає він.
На його думку, навіть якщо ЗСУ вдасться перерізати трасу М-14, це не змусить Росію покинути окупований Скадовськ та північне узбережжя Чорного моря. До відходу росіян з цієї ділянки може призвести лише наш рух уздовж траси у бік Скадовська з Голої Пристані.
Східний напрямок: зупинка лінії фронту біля Авдіївки та контратаки росіян біля Бахмуту
- На Авдіївському напрямку минулий тиждень минув без особливих змін лінії фронту. Після кількох тижнів «м’ясних штурмів» та повільного, але просування росіян українським оборонцям вдалось зупинити рух окупантів біля Авдіївського коксохімічного заводу (далі — АКХЗ) з півночі міста та в районі населених пунктів Первомайське та Сєверне з півдня.
За повідомленнями телеграм-каналу «Демонський Бахмут», біля Степового (північніше від АКХЗ) окупанти чекають резервів для продовження інтенсивних штурмів.
Роман Світан зазначає, що тимчасове зменшення інтенсивності штурмів росіян пов’язане в тому числі з погодними умовами: «Дощ, сніг, нульова температура не дали можливості виводити техніку і рухатися. Також через туман і низьку хмарність неможливо було нормально використовувати безпілотники. Це дало росіянам можливість перегрупуватися, і вони її використали. Були спроби руху колон їхньої техніки твердими дорогами, бо ґрунт уже розмок, але вони були знищені нашою артилерією. Тому знову очікується їхній перехід на “м’ясні штурми”», — підкреслює Світан.
- На минулому тижні росіяни активізували штурми і в районі Андріївки та Кліщіївки, що південніше від Бахмуту. Як повідомляв телеграм-канал «Демонський Бахмут», найважча ситуація для українських військ наразі саме у районі Андріївки. Для розуміння ситуації, що склалася на цій ділянці фронту, варто розуміти топографію цієї місцевості. Наразі ЗСУ займають панівні висоти, по яких проходить залізнична колія. Таке розміщення дозволяє ЗСУ повністю контролювати рух армії РФ, що розташована східніше. Саме через це росіяни намагаються за будь-яку ціну витіснити українські війська з цих позицій.
«В росіян зараз два варіанти: їм треба або відходити на правий берег Бахмутки, а це означає суттєвий відхід на схід, або захопити собі позиції висот, які ми зараз займаємо. У цьому стані, між залізницею, шосейними дорогами та Бахмуткою, окупантам утриматися практично неможливо. Бо наша артилерія, яка стоїть на висотах у районі Авдіївки та Кліщіївки, їх дістає», — зазначає Світан.
Вибухи в тилу армії РФ
- На минулому тижні ЗСУ завдали удару по скупченню російських військ в районі села Кумачове на Донеччині.
Відомо, що російські окупанти були зібрані у концертній залі на честь Дня ракетних військ та артилерії. За повідомленнями ЗМІ, в результаті удару було ліквідовано 25 російських морпіхів, ще близько сотні зазнали поранень.