Читаєте зараз
Роботу РЕБ росіян стало помітно з космосу: як саме це зменшує переваги будь-якої зброї

Роботу РЕБ росіян стало помітно з космосу: як саме це зменшує переваги будь-якої зброї

Ilona Kivva
Автор:
  • Засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ) дозволяють створювати заглушення для широкого спектра озброєнь ЗСУ.
  • Робота таких ворожих систем в Севастопольській бухті настільки активна, що викликає спотворення на зображеннях із космосу.
  • Попри все, Україні останнім часом вдається знищувати подібні російські системи.

Російські засоби радіоелектронної боротьби здатні створювати потужні GPS–перешкоди. Це не тільки захищає кораблі в Севастополі від атак українських дронів, але й може перешкодити ураженню менших об’єктів ракетами HIMARS та снарядами Excalibur.

Заборона розповідає про радіоелектронну боротьбу на полі бою.

Системи радіоелектронної боротьби: як працюють

Військовий аналітик Naval News Деміен Саймонс помітив масивні спотворення на супутникових знімках Севастопольської бухти. Це сталось 24 листопада 2023 року, коли у РФ повідомляли про масовану атаку безпілотників на півострів. Він вважає, що візуальні завади спричинені активною роботою систем радіоелектронної боротьби, які РФ вмикає у разі загрози.

«РЕБ — це не один засіб. Це комплекс різних складових, які забезпечують інформацію щодо розташування певних обʼєктів, систем управління військами, надають інформацію про зброю противника та точні координати для знищення чи захоплення техніки ворога. Найголовніше, для чого використовується радіоелектронна боротьба — це виведення з ладу засобів спостереження, а також радіоелектронне заглушення», — каже військовий експерт Олександр Коваленко.

Знімок Севастопольської бухти із публічного супутника Sentinel 1 24 листопада. Фото: Defense Express

Засоби використовують електромагнітний спектр, щоб утворювати перешкоди та виводити з ладу техніку, яка працює за допомогою супутникових систем навігації (на кшталт GPS). Так у Криму, окрім візуальних спотворень на зображеннях із космосу, було помічено збій в роботі AIS (автоматичної системи ідентифікації). Це відбулося, коли кілька морських транспортних засобів змінювали свої координати на 8 км вглиб суходолу.

Читати більше новин в Telegram

«РЕБ не становить загрози для живої сили супротивника, але впливає на стан і ефективність сучасної зброї. Адже вона залежить від постійного обміну радіосигналами з іншими системами на полі бою та за її межами. Майже кожна комунікаційна технологія покладається на електромагнітні сигнали: чи то солдати з радіостанціями, чи дрони, чи ракети», — йдеться в матеріалі BBC.

Засоби радіоелектронної боротьби Росії певною мірою нівелюють переваги сучасного західного озброєння, яке Україна отримує на заміну застарілого радянського. Так, вміле використання РЕБ на окремих ділянках фронту унеможливлює розвідку за допомогою безпілотників над полем бою, сигнал з якими втрачається через перешкоди. Також це заважає у використанні керованих артилерійських снарядів Excalibur, або реактивних HIMARS, які використовують супутники для наведення на ціль.

«Успішне знищення систем РЕБ ворога має вирішальне значення, якщо Україна хоче звільнити більше території. Росія використовувала засоби радіоелектронної боротьби, щоб перешкоджати нашому зв’язку, нашим раціям, радіозв’язку, телефонам, безпілотникам», — коментує оператор безпілотника 59-ї окремої мотопіхотної бригади  Павло Петриченко.

РЕБ Росії: як протистоїть Україна

В новинах все частіше з’являються повідомлення про знищення російських установок РЕБ. Попри орієнтацію цих засобів на боротьбу проти дронів та керованих снарядів, саме вони та знищують більшу частину установок.

Так ЗСУ 5 листопада 2023 року знищили комплекс «Поле-21», який називають «куполом проти дронів», а 13 листопада — систему «Свет-КУ» на Херсонщині. Переміщення установки відстежив безпілотник і навів на неї ракету HIMARS.

Третій підтверджений випадок втрати росіянами доволі рідкісної системи РЕБ «Свет-КУ». Відео: Сили оборони півдня України / Telegram

Це можливо завдяки тому, що українські засоби РЕБ дозволяють бачити електромагнітне випромінювання ворожих установок і наводити по них удари за допомогою дронів. Насиченість подібними системами фронту зі сторони ворога збільшується, але прогалини все ж дозволяють ЗСУ знищувати техніку подібним чином.

«Зараз найбільша надія на те, що відео зі знищення ворожих станцій РЕБ стануть вірусними. З такою кількістю українських військових у соціальних мережах, будь-який вірусний відеозапис, подібний до цього, діятиме як довідник, допомагаючи ідентифікувати російські антени на полі бою», — каже Павло Петриченко.

Оборонна промисловість також працює на те, щоб нівелювати розрив у озброєнні. Український виробник радіостанцій HIMERA розпочав тестування стійкого до впливу засобів РЕБ модема для операторів дронів. Компанія Kvertus створює глушники для БпЛА, а в Інфозахисті працюють над проєктом з відстеження та ідентифікації російських систем ППО.

Раніше Заборона розповідала про українські БпЛА, які летять на 1000 км: це не аналог Shahed, бо використані конструктивно інші рішення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій