Рада лише частково скасувала «поправки Лозового»: чому всі про них говорять
Верховна Рада України 8 грудня 2023 року проголосувала за законопроєкт №10060 про незалежність Спеціальної антикорупційної прокуратури. Ініціативу підтримали 298 парламентарів, повідомляє народний депутат від партії від партії «Голос» Ярослав Железняк.
Закон дуже частково скасував скандальні поправки Лозового (які саме, не уточнюють), але більшість пунктів по ним залишили. Скасувати правки було вимогою послів G7.
«Правоохоронний комітет Сергія Іонушаса лишив у законопроєкті №10060 ключову норму “правок Лозового” — пункт 10 частини першої ст. 284 Кримінального процесуального кодексу. Посилаючись саме на цю норму і розвалюють усі корупційні справи. Без її скасування інші зміни просто не мають жодного сенсу», — йдеться в заяві Центру протидії корупції.
«Поправки Лозового» — це комплекс змін до Кримінально-процесуального кодексу України, який стосується призначення експертиз, порядку проведення обшуків, строків досудового розслідування, а також порядку їхнього продовження. Одна з найобговорюваніших — швидке закриття справ через закінчення строків розслідування
«Коли йдеться про ‘поправки Лозового’ в публічній площині, найчастіше говорять саме про строки досудового розслідування та надання повноважень суддям закривати справи, у яких ці строки закінчилися (цей пункт досі чинний). Основна проблема виникла через роз’яснення з боку законодавця щодо регулювання процесу. Нардепи ніби й описали, як саме варто продовжувати строки досудового розслідування у старих та нових кримінальних провадженнях, однак зробили це вкрай невдало», — коментує юридичний радник Transparency International Ukraine Павло Демчук.
В результаті, через недосконалу термінологію, судді можуть зловживати застосуванням поправок на свій розсуд. Наприклад, через ці норми вже закрили справи Роттердам+ і Альперіна. На черзі заволодіння ПриватБанком 9.2 млрд гривень.