Рішення Верховного суду Індії може призвести до війни з Пакистаном: що відбувається
- Дві країни довгі роки воювали за напівавтономний штат Джамму і Кашмір.
- Верховний суд Індії 11 грудня 2023 року визнав законним рішення уряду у 2019 році позбавити регіон автономії.
- Пакистан збирається оскаржити вирок в ООН.
Територія понад 70 років тому отримала статус напівавтономії з широкими правами для місцевих жителів, 60% яких складають мусульмани. Пакистан довгий час підтримував бойовиків у Кашмірі та намагався відвоювати своє право на регіон.
Заборона розповідає про нове можливе загострення між Індією та Пакистаном.
Джамму і Кашмір: рішення Верховного суду Індії
Верховний суд Індії 11 грудня 2023 року визнав законним скасування особливого статусу регіону. Понад 70 років штат був напівавтономним: мав окрему конституцію, захист землі та робочих місць. Однак у 2019 році уряд указом Нарендри Моді припинив дію статті 370, яка закріплювала ці права за регіоном. Рішення було ухвалене без консультацій з народом Кашміру, пише The Guardian.
Перед винесенням вироку політичних лідерів Кашміру помістили під домашній арешт, заблокувавши виходи з будинків. Пересування по штату також було обмежено урядом Індії.
«Стаття 370 мала бути тимчасовою після приєднання регіону до Індії після здобуття незалежності, тому вона більше не діє в поточних обставинах. Джамму і Кашмір не зберегли жодного суверенітету після приєднання до Індії», — сказав головний суддя Дхананья Чандрачуд.
Читати більше новин в TelegramУ Пакистані вже заявили про намір звернутися до ООН, організації ісламської співпраці та Європейського Союзу. Політичні партії самого Кашміру також розчаровані вироком.
«Міжнародне право не визнає односторонні та незаконні дії Індії 5 серпня 2019 року. Судова підтримка Верховного суду Індії не має юридичної сили. Кашмірці мають невід’ємне право на самовизначення згідно з відповідними резолюціями РБ ООН», — заявив міністр закордонних справ Пакистану Джааліль Аббас Джілані.
Індія & Пакистан: чому сперечаються за регіон
Проблеми навколо регіону почались ще до здобуття Індією незалежності від Британської Імперії. У 1947 році Кашмір, як переважно мусульманський, мав відійти Пакистану, проте правитель князівства Махараджа Харі Сінгх захотів до Індії. Виникло повстання, в результаті якого Пакистан отримав третю частину території, яка досі знаходиться у складі країни.
Індія просила ООН втрутитись — організація рекомендувала провести референдум про приєднання до однієї з держав. Жодна з країн так і не змогла забезпечити безпеку в регіоні для проведення плебісциту.
У 1949 році країни підписали угоду про припинення вогню і регіон остаточно розділився, без юридично зафіксованого кордону. А вже у 1965 році почалась друга війна між Індією та Пакистаном.
Згодом обидві країни здобули ядерну зброю, але це не зупинило їх від ще одного конфлікту — у 1999 році. Тоді Індія вела війну з бойовиками, яких підтримував Пакистан.
Делі десятиліттями звинувачує Ісламабад у розпаленні конфліктів на території Джамму і Кашміру. На території регіону постійно відбуваються теракти, як в лютому 2019 року, коли підрив смертника забрав життя 40 індійських солдатів. Вважається, що легалізація рішення уряду Моді про скасування автономії штату може призвести до нової ескалації між країнами.
Раніше Заборона розповідала про можливий конфлікт між Венесуелою та Гаяною: уряд Ніколаса Мадуро хоче заволодіти багатим на нафту регіоном сусідньої країни.
Читати більше новин в Telegram