ЗСУ збили над Азовським морем надважливий літак РФ: чому це унікальна операція
- 14 січня 2023 року над Херсонщиною та Запорізькою областю чергувало два російських літаки: Іл-22М11 та А-50 відповідно. Один А-50 коштує $330 мільйонів, такі літаки дефіцитні для росіян
- Українські повітряні сили цілили у два борти. А-50 знищили, а Іл-22 сів у Анапі, але, ймовірно, не підлягає відновленню.
- Які системи використовували, не уточнюють, але це могли бути Patriot. .
А-50 — це літак дальнього радіолокаційного виявлення та керування. Подібний борт може виявляти установки української ППО під час ракетних атак росіян на відстані до 400 км. Втрата подібного літака є критичною, оскільки усього Повітряно-космічні сили ворога мають дев’ять машин на озброєнні.
Заборона розповідає про болючу втрату росіянами унікального літака.
Падіння А-50 над Азовським морем: що відомо
Окрім безпосередньо бойової авіації, Росія з початку повномасштабного вторгнення використовує й інші борти. По двох таких українські воїни влучили 14 січня 2024 року. Серед них був літак дальнього радіолокаційного виявлення (ДРЛВ) А-50, повідомляють Повітряні сили ЗСУ.
Пізніше у ВПС заявили, що другий літак (Іл-22М11) таки вцілів після удару. Він був змушений здійснити посадку в Анапі, а екіпаж попередньо запитав евакуацію та викликав швидку і пожежників. Подібний літак керує веденням бойових дій, тому на його борту могли знаходитись офіцери.
Читати більше новин в TelegramПри цьому відновленню авіасудно, найімовірніше, не підлягає.
Згодом військові збили ще один важливий борт — ДРЛВ А-50. Це вперше в історії, коли подібне авіасудно було уражене. Рідкісний борт чергував на узбережжі Азовського моря, біля Кирилівки, що на Запоріжжі. Невідомий користувач X, що займається моніторингом російської стратегічної авіації, заявив, що літак впав біля Бердянська. Його бортовий номер — RF-50601.
Спочатку втрату Росіянами важливих бортів опосередковано підтвердив командувач Повітряних Сил Збройних сил України Микола Олещук, а також керівниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони та охорони півдня Наталія Гуменюк.
ДРЛВ А-50: що за літак та як могли збити
А-50 — це літак дальнього радіолокаційного виявлення та керування (ДРЛВ). Він побудований на базі військово-транспортного Іл-76 і був прийнятий на озброєння 1988 року. Радянська промисловість встигла виготовити близько 31 одиницю такого літака, пише Мілітарний.
Унікальність та цінність літака в радіотехнічному комплексі «Шмєль» — саме його частину видно над фюзеляжем машини. Він складається з:
- РЛС — систему виявлення повітряних та наземних обʼєктів;
- апаратуру знімання та відображення отриманої інформації;
- систему передавання команд або інформації цілевказівки перехоплювачам;
- цифрового обчислювального комплексу, який, зокрема, наводить винищувачів на повітряні цілі;
- апаратури командної лінії радіоуправління;
- системи зв’язку;
- апаратури документування;
- системи державного розпізнавання.
В Україні росіяни використовують ці літаки в основному для виявлення повітряних та наземних цілей. Такими можуть бути, наприклад, системи ППО під час ракетних нападів. Так, під час наступних запусків ворог вже бачить розміщення наших систем на відстані до 400 кілометрів.
Борт дефіцитний для Повітряно-космічних сил РФ. Таких літаків у Росії залишилось близько дев’яти у різних версіях: три А-50 (радянські) та шість А-50У (модернізований). Скільки з них у льотному стані, невідомо. Один коштує приблизно $330 мільйонів.
Україна могла дістати літак завдяки Patriot, вважають у Defense Express. Зенітно-ракетний комплекс зі спеціальними ракетами GEM-T вражає цілі на відстані до 160 кілометрів. Якби установка знаходилась на небезпечно близькій відстані до лінії фронту в Запорізькій області, вона б змогла збити А-50 біля окупованої Кирилівки. При цьому екіпаж, скоріш за все, бачив зенітні ракети на екранах РЛС, проте нічого з цим не міг вдіяти. Літак не має льотних характеристик або систем захисту, які б дозволили уникнути ураження.
Модифіковану версію літака А-50У 26 лютого 2023 року вже було пошкоджено на військовому аеродромі Мачулищі, що в Білорусі. Тоді його вразив безпілотник. Росіяни були змушені відправити борт на ремонт до Таганрогу.
Раніше Заборона розповідала про майбутній літак шостого покоління, який розроблюється Британією, Японією та Італією. Надсучасний винищувач буде будуватись на основі вже наявних розробок — BAE Systems Tempset та Mitsubishi F-X.
Читати більше новин в Telegram