Французи пообіцяли ЗСУ унікальні авіабомби: які критичні задачі можуть розв’язати AASM Hammer
Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що країна буде постачати Україні по 50 авіабомб AASM на місяць до кінця 2024 року. Ці боєприпаси ніколи не перебували на озброєнні наших Збройних сил.
Заборона пояснює, як працюють французькі авіабомби, в чому їхні переваги та які результати може дати їх застосування в Україні.
AASM Hammer: що відомо
AASM Hammer розшифровується як Armement Air-Sol Modulaire Highly agile modular munition extended range (Модульна зброя «повітря — земля» Маневровий модульний боєприпас збільшеної дальності). За своїм типом боєприпас можна віднести до керованих авіаційних бомб, які активно застосовуються у російсько-українській війні:
- росіяни у 2023 році використовували свої так звані КАБи (керовані авіаційні бомби) або УМПК (Універсальний модуль планерування та корекції);
- ЗСУ мають керовані авіабомби американського виробництва JDAM, які також являють собою авіаційну бомбу з приєднаним модулем планерування.
На початку 2000-х французька компанія Safran Electronics & Defense розпочала розробку авіабомби AASM Hammer, а перші її випробування пройшли у 2004–2005 роках. Починаючи з 2008 року, цю зброю почали постачати до французьких збройних сил.
Особливості французької авіабомби
AASM Hammer має модифікації з різною вагою вибухової частини: на 125, 250 та 1000 кілограмів. Версія на 1000 кг була сертифікована лише у 2022 році, тобто французи продовжують розвивати технологію з використання боєприпасів і зараз. Це може вказувати на наявність у Франції теплих виробничих ліній та ймовірного потенціалу для нарощування виробництва.
Читати більше новин в TelegramФранцузька бомба має дещо складнішу будову, ніж її російські та американські аналоги.
Основу боєприпасу складає бойова частина (авіабомба). На передній частині авіабомби розміщується комплект наведення, який може мати різні варіації систем залежно від модифікації. Загалом для AASM Hammer створили чотири типи систем наведення:
- GPS-координати;
- інерціальне наведення;
- інфрачервоне самонаведення;
- лазерне наведення.
На задній частині боєприпасу розміщується комплект розширення радіуса дії. Виробник стверджує, що ця частина може бути двох типів: активною та неактивною. Можна припустити, що ця градація залежить від того, чи встановлений на задній частині двигун прискорення.
Що стосується дальності застосування, то, за інформацією Safran Electronics & Defense, вона складає 60–70 км. Для порівняння, дальність авіабомб JDAM коливається у проміжку між 40 та 75 км, залежно від модифікації.
Доступна опція у вигляді власного двигуна є головною особливістю цього боєприпасу та робить його несхожим на американські та російські аналоги. Річ у тому, що JDAM та російські КАБи мають лише системи планерування у вигляді крил. Це дозволяє їм пролетіти певну відстань, але вона сильно обмежена висотою, з якої запускають авіабомбу: тобто чим вище перебуває літак, тим більшу дистанцію може пролетіти боєприпас. Таким чином, пілоти змушені на досить високому ешелоні наближатись до лінії фронту, ризикуючи потрапити у зону дії ППО противника.
За наявності двигуна французькі авіабомби AASM Hammer здатні пролетіти заявлені 60–70 кілометрів, навіть якщо їх запустити з низьких висот. Така опція дозволяє пілотам додатково не ризикувати безпекою, завдаючи ударів.
Застосування AASM Hammer в Україні
В Україні французькі авіабомби доведеться адаптувати до радянських літаків, які наразі перебувають на озброєнні ПС ЗСУ. Поки точно невідомо, який саме літак це може бути, але цілком ймовірно, що адаптацію пройдуть одразу декілька типів. Все залежить від того, яку вагу матиме бойова частина боєприпасу: нагадаємо, вона коливається від 125 до 1000 кг. Враховуючи це, можна припустити, що бомби будуть застосовуватись як на МіГ-29 та Су-27, так і на бомбардувальнику Су-24 (важкі модифікації).
AASM Hammer стануть суттєвим підсиленням спроможностей Повітряних сил ЗСУ завдавати ударів озброєнням «повітря — земля» по позиціях окупаційних військ. Надання Україні авіабомб з власними двигунами змогло б суттєво покращити безпеку українських пілотів під час виконання бойових завдань, але наразі складно спрогнозувати, яку саме модифікацію нададуть України. Однак навіть авіабомби без власних двигунів також суттєво допомогли б ЗСУ. Практика застосування JDAM показала свою дієвість, але невелика кількість цього озброєння не дозволяє систематично бити ним по ворожих об’єктах. AASM Hammer дозволять якщо не досягти цієї системності, то суттєво до неї наблизитись.
Читати більше новин в Telegram