Пандемія вбиває одні сфери, але дає шанс іншим. Розказуємо, хто виграє від коронавірусу (спойлер: і навіть їм потім буде погано)
Ще декілька місяців тому багато хто думав, що пандемія COVID-19 пройде так само непомітно для економіки, як пташиний або свинячий грип. Незважаючи на те, що зараз більшість країн послаблюють карантинні заходи, багато галузей все одно залишаються без грошей: від торгових центрів до невеликих кав’ярень і салонів краси. Журналіст Заборони Самуїл Проскуряков розповідає, яким бізнесам буде непросто, а в яких нішах, навпаки, є перспективи зростання, хоча у підсумку постраждають всі.
Від коронавірусу помирають не лише люди, але й бізнеси, які багато років створювали комфорт у містах, розвиваючись офлайн. Це затишні кафе, людні бари, ресторани, турагентства. Масовість і тісна взаємодія між людьми стали небезпечними, люди налякані й намагаються рідше виходити з дому. Аби стримати розповсюдження вірусу, держави запроваджують обмежувальні заходи, які так чи інакше позначаються на бізнесі.
Хто постраждав
Сфери, пов’язані з туризмом, перевезеннями і продажем пального. Йдеться про туроператорів, готелі, хостели, авіакомпанії й АЗС, які втрачають чималі гроші через закриті кордони між країнами. Євросоюз ввів заборону на всі поїздки на свою територію для іноземців. Сполучені Штати пішли на аналогічний крок, зобов’язавши своїх громадян, які повернулися з-за кордону, пройти двотижневу обсервацію. Важко як виїхати з України, так і в’їхати в неї: для іноземців кордон закрили ще 17 березня. Поступово відновлювати сполучення планують у середині літа.
Потяги, літаки, вокзали, автобуси, таксі – скрізь є ризик зараження. Мінфін США повідомило, що ситуація під час пандемії для авіакомпаній гірша, ніж після терактів 11 вересня. Скасування рейсів, відшкодування квитків, скорочення персоналу – жодна компанія не уникнула збитків. Зокрема, United Airlines заявила, що у найгіршому випадку дохід компанії за квітень-травень впаде на 70%. Компанія Apple порахувала, що в Україні переміщення на автомобілях у період карантину знизилося на 34%, а це означає, що попит на пальне теж впав.
Кінотеатри, театри, музеї, розважальні центри, нічні клуби, організатори концертів, конференцій, форумів. Лайви музичних гуртів, «Євробачення», театральні вистави, конференції, форуми й навіть Олімпійські ігри в Токіо та «Євро-2020» скасовуються або переносяться на невизначений термін. На час карантину закрилися більшість відомих театрів світу – від нью-йоркського Метрополітен-опера до Віденської опери. Підраховують майбутні збитки великі ТРЦ, нічні і спортивні клуби.
Деякі з цих сфер пристосовуються й переходять в онлайн. Музей Ватикану пропонує прогулятися Сикстинською капелою, побачити фрески Рафаеля й роботи Мікеланджело, Лувр проводить онлайн-екскурсії, де кожен охочий може опинитися в стародавньому єгипетському крилі, підвалі музею чи галереї д’Аполлон. Національний театр імені Івана Франка та Київський національний академічний театр оперети почали транслювати на своїх ютуб-каналах архівні п’єси.
На платформі Unitedwestream берлінські нічні клуби викладають лайви, приватні онлайн-концерти дають також відомі поп- і рок-музиканти. Наприклад, Джеймс Блант – у порожньому залі Ельбської філармонії в Гамбурзі, фронтмен Coldplay Кріс Мартін – у себе вдома, зробивши трансляцію для слухачів в інстаграмі. Українські виконав ці влаштували 10-годинний благодійний музичний марафон #РазомВдома, вторговані кошти пішли на допомогу в боротьбі з COVID-19.
Заклади громадського харчування. Коронавірус і обмежувальні заходи на час пандемії нещадно б’ють по кафе, барах, ресторанах і мережах фастфуду, які з 17 березня в Україні пішли на карантин. Спочатку заклади харчування працювали лише у форматі доставки, зараз уряд дозволив відкрити літні майданчики. Але поки що про повноцінну роботу мова не йде.
Поки можуть заробити більше
Є й ті, хто зможе заробити більше у зв’язку з пандемією й панікою щодо неї, але виключно в короткостроковій перспективі.
Сервіси доставки їжі. Якщо ресторани, кафе й бари закриваються, обмежують свою роботу і страждають від браку відвідувачів, то у сфері доставки, навпаки, спостерігається бум. Міністерство охорони здоров’я України вважає, що робити онлайн-замовлення харчових продуктів під час спалаху COVID-19 – безпечно. Водночас рекомендують перекладати харчі з торговельного паковання в домашню тару.
Аптеки. Разом із харчовими продуктами люди скуповують в аптеках антисептики, маски, респіратори, жарознижувальні засоби. Через підвищений попит на медичний спирт ДП «Укрспирт» додатково запустив роботу чотирьох заводів, а продажі противірусних препаратів з 1 до 16 березня зросли майже у 8 разів, у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.
Водночас, недобросовісні фармкомпанії наживаються на паніці громадян. Зокрема, колишній директор державного Центру грипу, а нині заступник керівника фармацевтичної компанії «НВК «Екофарм» Олександр Гриневич заявив, що діюча речовина препарату «Протефлазід» нібито блокує важливий фермент коронавірусу, а це може гальмувати його розмноження. Сам препарат є 96 відсотковою спиртовою настоянкою двох рослин: щучки дернистої та війника наземного. Жодних наукових підтверджень щодо ефективності препарату в блокуванні коронавірусу немає.
Відеоігри, медіа, соцмережі, стрімінгові сервіси, освітні онлайн-проекти. Коли люди змушені проводити вдома набагато більше часу і не мають можливості відвідувати ресторани, кінотеатри або концерти, тоді доводиться грати у відеоігри, дивитися серіали, спілкуватися через соцмережі, відстежувати ті ж новини про коронавірус, а також вчитися.
Аналітична компанія eMarketer на початку березня прогнозувала, що через коронавірус глобально виросте споживання всіх цифрових мультимедіа, і мала рацію. Незабаром Vodafone повідомив, що інтернет-трафік у Європі збільшився на 50%, а Netflix і YouTube почали сповільнювати швидкість передачі даних у Європі, щоби запобігти колапсу в умовах безпрецедентного використання мережі.
Медіа-, відео- і освітні платформи розповідають про пандемію, залучають аудиторію знижками та акціями, відкривають безкоштовний доступ до раніше закритого контенту, зокрема Pornhub роздавав преміумпідписку всім охочим до 24 квітня.
Приголомшливими є показники ігрової індустрії. Тільки за перші десять днів релізу онлайн-шутеру «Call of Duty: Warzone» у грі зареєструвалися понад 30 мільйонів гравців. Аудиторія однієї з найбільших у світі потокових платформ для геймерів Twitch у березні збільшилася на третину, а ігровий сервіс Steam фіксував рекордні онлайн-піки за кількістю користувачів, які грали одночасно. Можливо, пізніше ми побачимо наукові дослідження про те, як коронавірус вплинув на поширення залежності від відеоігор.
Пандемія COVID-19 у світі може змінити цілі галузі й моделі поведінки компаній та споживачів. Перехід до онлайн-шопінгу, ймовірно, стане довгостроковим трендом, як і віддалений режим роботи. У короткотерміновій перспективі є сфери, де справи поки йдуть добре, однак уповільнення світової економіки й продовження, або ж періодичне введення карантину, боляче вдаряють по всіх без винятку галузях.
Ритейлери й сервіси доставки не зможуть добре заробляти, якщо серйозно впаде купівельна спроможність населення, частина якого пішла у відпустки, переважно неоплачувані. Розробники ігор уже почали переносити релізи, кінокомпанії чи не щодня скасовують нові прем’єри й тимчасово зупиняють зйомки. Також серйозно впала популярність спортивних ресурсів через скасування спортивних заходів. Збанкрутілі підприємці та їхні колишні співробітники не можуть витрачати гроші на покупку товарів і послуг, оплату кредитів, навчання дітей, розваги й подорожі. Бізнес стає неспроможним підтримувати благодійні фонди.
Сьогодні частка Китаю у світовій обробній промисловості становить приблизно 25%. Зупинка виробництва в КНР знизить економічну активність у світі, а також вплине на продуктивність інших компаній, що входять у ланцюжок поставок.
Тому радіти можна хіба що зниженню викидів CO2 в атмосферу, що уповільнює глобальне потепління та інші кліматичні зміни.