Читаєте зараз
В Україні у 2024 році вперше проіндексують пенсії по балах: що міняє система

В Україні у 2024 році вперше проіндексують пенсії по балах: що міняє система

Ilona Kivva
Автор:
  • В січні 2024 року український уряд збільшив прожитковий мінімум, отже зросли і пенсійні виплати.
  • Також обіцяють провести індексацію протягом трьох місяців: січня, березня та липня.
  • Важливим показником для нарахування виплати є розмір робочого стажу.

В 2024 році Кабінет міністрів України пообіцяв перерахувати пенсії. Цим займуться поетапно протягом трьох місяців: в січні, березні та липні. Таким чином відбудеться індексація виплат. Її вперше проведуть за спеціальною системою балів. Кожен в підсумку отримає унікальну кількість очок, що дозволить щороку оцінювати та порівнювати показник із середньою зарплатою та, як заявлено, проводити подальші підвищення.

Заборона розповідає про перерахунок пенсійного забезпечення.

Виплати пенсіонерам: зміни у лютому-березні 2024 

Обсяг виплат від держави збільшили з початку січня-2023 у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму. Так, на початку лютого мінімальна пенсія складає 2 361 грн, а максимальна – 23 610 гривень. 

Вже у другій половині лютого буде оприлюднено точні цифри індексації, яка має бути реалізована з 1 березня 2024 року. Якщо вірити попереднім розрахункам Мінсоцполітики, виплати зростуть в середньому на 13%.

У такому оптимістичному випадку мінімальна пенсія становитиме 2 667.93 грн, а максимальна — 26 679.3 гривні.

Читати більше новин в Telegram

Індексацію проведуть за бальною системою. Як пояснила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович, це означатиме наступне:

  • пенсії перерахують практично всім українцям, які вийшли на пенсію пізніше, ніж через три роки з моменту реформи. Це пов’язано з тим, що за останні три роки пенсії (нібито) приблизно відповідали ринковій вартості;
  • бальна система усуває розбіжності у виплатах за однаковий страховий стаж у людей, які набули пенсійного віку в різний час. Оновлений розрахунок передбачає, що за кожен місяць, коли людина сплачувала страховий внесок або працювала, буде вирахувано співвідношення її заробітної плати і середньої за той період часу. Наприклад, у випадку отримання суми на рівні середньої зарплати людині нарахують 10 балів; 
  • кожен громадянин в підсумку отримає унікальну кількість балів. Це дозволить щороку оцінювати та порівнювати свій показник із середньою заробітною платою та надалі індексувати пенсію;
  • спочатку акцент зроблять на українцях, які наразі отримують найменші виплати — це близько 60% пенсіонерів. Адже держава виділила обмежену кількість коштів — 100 млрд гривень.

В липні 2024 також продовжать перерахунок пенсій чорнобильцям і людям, які отримують мінімалку в 65 років із повним страховим стажем. Це чоловіки, які мають 35 років стажу, і жінки з 30-річним стажем роботи. Розмір найменшої виплати для таких людей спочатку збільшиться з 2680 до 2840 гривень, а потім — до 3200 гривень.

Нарахування пенсій: як відбувається

Збільшення мінімальної заробітної плати (МЗП) в Україні стало підставою для зміни розмірів робочого стажу, необхідного для виходу на пенсію:

  • щоб стати пенсіонером у 60 років, необхідно мати 31 рік стажу (раніше – 30 років);
  • у 63 роки — від 21 до 31 року стажу (було від 20 до 30 років);
  • у 65 років — від 15 до 21 року (було від 15 до 20 років).

Щоб отримувати виплати за віком до 65 років необхідно набути мінімальний страховий стаж. Якщо цього не сталось, людина отримуватиме соціальну допомогу від держави у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 2 361 гривні.

Сума грошового забезпечення визначається в залежності від стажу — по 1% від рівня визначеної для обчислення заробітної плати за кожен рік. За страховим стажем 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% від заробітку.

Існує формула для розрахунку розміру виплати: розмір середньої зарплати множиться (Сз) на індивідуальний коефіцієнт зарплати (Кз) і на коефіцієнт страхового стажу (Кс). Формула виглядає так: Сз х Кз х Кс.

Раніше Заборона розповідала про встановлені в 2024 році розміри декретної допомоги, грошового забезпечення малозабезпечених сімей і людей з інвалідністю.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій