Читаєте зараз
Деяким українцям компенсують частину комуналки, але не грошима

Деяким українцям компенсують частину комуналки, але не грошима

Ilona Kivva
Автор:
  • Вартість комунальних послуг перераховуватимуть за період, коли їх не надавали, чи робили це неповноцінно.
  • Споживачі матимуть право оскаржити рахунок за постачання тепла, гарячої та холодної води, а також вивезення сміття.
  • При обчисленні реальної вартості будуть враховувати два нюанси.

Уряд затвердив алгоритм перерахунку вартості комунальних послуг для споживачів. Наприклад, якщо в обленерго виставили великий рахунок за холодні батареї, можна буде оскаржити платіжку. Однак все не так просто: у перерахунку можуть відмовити та навіть у такому випадку є варіанти рішення.

Заборона розповідає про процедуру перегляду вартості неякісних комунальних послуг та про те, як діяти, щоб повернути гроші.

Перерахунок платіжок по ЖКП: зміни у 2024 році

Порядок перерахунку вартості комунальних послуг оприлюднили в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України. Алгоритм, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, ґрунтується на принципі «плати за те, що отримав». 

Так, перераховувати сплачені за комуналку кошти будуть у випадку відхилення від норми певних показників. Це може бути:

  • зниження температури теплоносія та гарячої води, а також невідповідності їх тиску на вході в будинок;
  • зниження температури повітря у помешканні, якщо є договір щодо обслуговування внутрішньобудинкових систем;
  • перерви у наданні послуг, які обумовлені у тому числі перевищенням строків ремонтів і реконструкцій;
  • гаряча та холодна вода не відповідають нормам: мають неприємний запах та колір;
  • порушення графіку вивезення сміття тощо.

Підприємство має самостійно перерахувати вартість неякісної послуги та сплатити споживачеві неустойку (штраф) в розмірі, визначеному законодавством або договором. Якщо людина звернулась із претензією щодо послуг, обов’язок виконавця — здійснити перерахунок протягом одного місяця.

Читати більше новин в Telegram

Якщо кошти бажає повернути мешканець багатоквартирного будинку, нові платіжки будуть у всіх споживачів, які проживають в будівлі. При цьому перерахунок не залежить від наявності в людини боргу. Сума та штраф зараховується споживачу як погашення заборгованості за спожиті послуги. Якщо боргу немає — гроші підуть на майбутні платежі. Тобто фактичних грошей ви не отримаєте, вони по суті будуть зараховані на ваш баланс як надлишок, а потім знову списані.

Важливо! Нові правила не стосуються тимчасово окупованих територій та прифронтових регіонів України.

Оплата комуналки в Україні: як отримати відшкодування

Право споживача на одержання якісних житлово-комунальних послуг закріплене статтею 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги». Укладений договір в цьому випадку – документ, на підставі якого споживач може пред’явити претензії та вимагати відшкодування збитків.

Якщо ви помітили, що комунальні послуги надаються з порушеннями законодавства, варто діяти наступним чином:

  1. викликати представника постачальника, скласти та підписати акт-претензію споживача. В ньому описують деталі порушень;
  2. скріпити скаргу підписами споживача та представника виконавця. Але документ також вважається дійсним, якщо його підписали принаймні два споживачі. До акта треба додати фото-докази порушень;
  3. подати акт-претензію виконавцю, який протягом трьох робочих днів має вирішити питання про перерахунок платежів або надати споживачу письмову відмову.

Якщо постачальник відмовив у перерахунку, людина має право оскаржити його рішення в суді. В разі відмови або відсутності відповіді краще зберігати всі документи для подачі їх до суду або самостійно звернутися до установи з позовом про перерахунок вартості послуг.

Раніше Заборона розповідала про скасування в Україні мораторію на відключення світла та поновлення нарахувань пені за борги по житлово-комунальним послугам.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій