Читаєте зараз
Британія заборонить ґаджети у школах: де ще таке є і наскільки це дієво

Британія заборонить ґаджети у школах: де ще таке є і наскільки це дієво

Ilona Kivva
Автор:
  • В Сполученому Королівстві 97% школярів отримують перший смартфон ще до 12 років. Британські посадовці не прийшли до єдиної думки щодо заборони, але у школи вже прийшли відповідні проєкти розпоряджень.
  • Кожна четверта країна заборонила використання смартфонів у школах.
  • У 2023 році подібну ініціативу планували впровадити у Львові.

В ЮНЕСКО переконані, що надмірне використання мобільних телефонів сприяє зниженню успішності школярів. Значна кількість часу, проведеного за екраном також негативно впливає на емоційну стабільність дітей. Водночас освіта стає все більш автоматизованою, що фактично унеможливлює уникнення використання планшетів та смартфонів.

Заборона розповідає про заходи уряду країни, які обмежать користування школярами смартфонів.

В школу без смартфона: план британського уряду

У Сполученому Королівстві 97% дітей, за даними агентства Ofcom, мають смартфон ще до 12 років. Це викликає занепокоєння фахівців не лише через дефіцит уваги дитини, а й потенційну можливість булінгу чи іншого соціального тиску. Тож використання ґаджетів вирішили заборонити. Директори закладів освіти вже отримали вказівки щодо нововведення, пише The Guardian

Пропонують різні способи реалізації заборони:

  • вимога залишати всі телефони вдома;
  • здача їх після прибуття до школи;
  • зберігання в недоступних шафках;
  • дозвіл учням зберігати їх за умов, якщо вони не використовуються.

Обмеження поширюється на вчителів також. Виняток – випадки, коли ґаджети необхідні для роботи. Батьки за потреби можуть зв’язуватися з учнями через шкільний офіс.

Читати більше новин в Telegram

Деякі педагоги вважають інструкцію недоречною, тому що більшість шкіл уже вирішило це питання на місцевому рівні. Отже, стверджують вони, нововведення лише відволікатиме увагу від інших проблем, з якими стикається освіта.

Освіта без ґаджетів: де у світі є обмеження

У Франції заборона регламентована статтею L.511-5 Кодексу про освіту та спеціальним Циркуляром. В ньому вказано, що мобільний пристрій не можна використовувати в школі, коледжі, на екскурсіях та навіть прогулянках. Це розповсюджується також на ноутбуки, планшети, ігрові приставки та смартгодинники.

Правила користування смартфоном у Швеції запроваджені на рівні держави Законом про школу. Але місцевим освітнім закладам можна розробити власні вимоги, якщо їх задокументують. Взяти до рук ґаджет можна лише з дозволу вчителя, якщо він вирішить, що це сприяє розвитку дитини. Телефони у шведських школах забирають перед початком дня у спеціальну шафку, а віддають вже після завершення усіх занять.

Кожна польська школа контролює користування телефонами окремо, тривають обговорення, чи варто регламентувати це уряду. Міністр освіти та науки Польщі Пшемислав Чарнек проти використання пристроїв на уроках та перервах, особливо у початкових класах. Але він виступає за те, щоб дитина носила з собою телефон у школу, адже так батьки зможуть відстежити її переміщення.

Суперечки торкнулись і України. Заборону на телефони хотіли запровадити у школах Львова ще з початку вересня 2023 року. Ідея мала рекомендаційний характер, кожен заклад міг вибирати формат, в якому це організувати.

«Це не стосуватиметься випадків, коли потрібно зв’язатися з батьками чи навчального процесу, коли телефони замінюють підручники. Це важливо, щоб контролювати кількість часу, який діти проводять в телефоні, і власне контент, який вони там споживають», — сказав начальник управління освіти департаменту розвитку Львівської міської ради.

Обмеження дітей у користуванні девайсами: що кажуть експерти

У звіті ЮНЕСКО за 2023 рік сказано, що надмірне використання мобільних телефонів сприяє зниженню успішності школярів. А значна кількість часу, проведеного за екраном, негативно впливає на емоційну стабільність дітей.

Організація проаналізувала 200 систем освіти в усьому світі. Кожна четверта країна заборонила використання смартфонів у школах. Освіта стає все більш автоматизованою, тому ЮНЕСКО закликало не нехтувати соціальною сферою життя.

Фахівці визнали і те, що попри негативні чинники сучасні технології дозволили здобути освіту мільйонам людей. Під час пандемії коронавірусу онлайн-освіта допомогла школам та ВНЗ працювати в умовах локдауну.

Однак вводити таку систему в Україні поки недоцільно, переконані більшість експертів у сфері.

Так, навіть освітній омбудсмен Сергій Горбачов закликав не забороняти мобільні телефони в школах України, оскільки це може зашкодити виявленню порушень в ході навчального процесу. За його словами, саме наявність відео- чи аудіозаписів мобінгу, булінгу та інших правопорушень дозволяє притягнути кривдників до відповідальності.

Горбачов додав, що у 5 та 6 класах, де поки що немає надрукованих підручників, діти постійно використовують смартфони в освітньому процесі. Крім того, якщо використовувати коробки, куди учні складатимуть свої телефони, відповідальність за збереження майна лягатиме на вчителів.

Не можна виключати той факт, що в Україні триває вже другий навчальний рік в умовах повномасштабної війни з Росією. За даними Міністерства освіти, з близько 13 000 шкіл в Україні 2.5 тисячі працюють дистанційно, 6.5 тисячі – у звичайному форматі, 3.8 тисячі – у змішаному. До того ж діти повинні бути на зв’язку під час повітряних тривог.

Раніше Заборона писала про безкоштовні і платні послуги, які надаються в українських школах: наприклад, додаткові заняття з психологом чи інклюзивні уроки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій