Перехід на літній час 2024: коли переводити годинники
- Вперше в Україні систему зимового та літнього часу запровадили у 1981 році.
- Верховна Рада у 2021 році підтримала законопроєкт про скасування переведення годинника, проте документ досі на доопрацюванні.
- Історично перехід із зимового часу на літній відбувається в останню неділю березня.
У 2024 році переводити годинник на літній час необхідно 31 березня. Відмовитись від переведення стрілок давно хочуть в Євросоюзі, проте серед країн немає єдності в цьому питанні. Україні важко відмовитись від літнього та зимового часу через велику протяжність нашої країни із заходу на схід. Це створить певні проблеми, як-от втрату від 120 до 200 світлових годин на рік.
Заборона розповідає про переведення годинника на літній час у 2024 році.
Переведення годинника: коли це зробити у 2024 році
В Україні систему зимового та літнього часу запровадили ще у 1981 році, за часів УРСР. На початку 1990-х років від сезонного переходу спробували відмовитися, але у 1992 році його відновили вже з урахуванням порядку обчислення часу, що діє в Європі. Сучасний порядок часового переходу в незалежній Україні був затверджений у 1996 році відповідною постановою Кабінету міністрів.
Так, перехід на літній час проводиться в останню неділю березня. У 2024 році цей момент припадає на 31 число: перевести годинник треба буде о 3:00 — на одну годину вперед.
Літній і зимовий час: чому досі не скасували
Питання про скасування переведення часу в Україні активно підіймається з 2019 року. Причиною стало те, що аналогічне питання підняли у Європейському Союзі. Проте, окремі країни-члени не дійшли спільного рішення, адже територія об’єднання знаходиться у трьох часових поясах. Тепер у ЄС планують відмовитись від переведення стрілок у 2026 році.
Читати більше новин в TelegramМіністерство економіки України у 2020 році заявило, що відстежує ініціативи про зміну порядку обчислення часу в ЄС, щоб визначитися, чи потрібно відмовлятися від переведення годинників в Україні.
Востаннє обговорення цієї теми відбувалося у 2021 році — Верховна Рада не підтримала законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні». У документі йшлося про те, аби залишити Україну на зимовому часі й скасувати перехід на літній. Парламент направив законопроєкт до Комітету з питань економічного розвитку на доопрацювання. Вже у жовтні 2021 року Руслан Стефанчук, який є автором документа, заявив, що народні депутати повернуться до обговорення питання пізніше. Станом на березень-2024 законопроєкт досі очікує на друге читання.
Переведення годинника в Україні: за та проти
Основна проблема відмови від переведення годинника полягає в тому, що Україна має велику географічну протяжність із заходу на схід. В таких умовах країна потребує переходу з зимового на літній час і навпаки.
Так, якщо назавжди залишити зимовий час, то в Харкові літній схід сонця почнеться о 03:25, а темнішатиме вже о 19:47.
Такі зміни призведуть до того, що:
- на півночі буде занадто світло, проте робоча зміна у більшості людей завершиться вже по темряві;
- протягом року люди втратять близько 120-200 світлових годин;
- зросте кількість ДТП у вечірню годину-пік через ранні сутінки;
- зросте кількість випадків депресії, як вважають психологи. Коротший світловий день сприяє гіршому виробленню гормонів (в першу чергу серотоніну).
Аналогічна ситуація буде, якщо залишити літній час. Тоді, наприклад, в Ужгороді взимку сонце буде сходитиме о 9:20, а заходитиме — о 17:38. Це може нашкодити школярам, заняття в яких починаються о 8:00.
Водночас переведення стрілок також має низку негативних наслідків, насамперед — для здоров’я.У 2020 році Міжнародна команда науковців проаналізувала стан здоров’я понад 150 млн людей зі США та Швеції й виявила чіткий взаємозв’язок між переведенням часу і збільшенням ризиків виникнення серцевих нападів, інсультів, розладів настрою. Також можуть спостерігатися менш серйозні короткочасні проблеми зі здоров’ям, серед яких:
- втома;
- головний біль;
- запаморочення;
- збільшення або втрата апетиту.
«Дослідження показують, що двічі на рік переведення годинника може мати різні наслідки для здоров’я. З двох, стрибаючи на одну годину вперед [літній час], як правило, є більш руйнівним. Така зміна може порушити наші циркадні ритми — природні 24-годинні цикли організму, що регулюють ключові функції, такі як апетит, настрій і сон. Приміром, менше ранкового світла може знизити рівень гормону серотоніну, який підвищує настрій. І навпаки, вплив світла пізніше ввечері може затримати вироблення мелатоніну, гормону, який допомагає вам заснути», — пояснили у Гарвардській медичній школі.
Раніше Заборона розповідала про те, як підготувати автівку до весняно-літнього сезону. Окрім заміни гуми є ще кілька необхідних процедур.
Читати більше новин в Telegram