В Японії визнали заборону одностатевих шлюбів неконституційною: що це дає
- Японія — єдина країна Великої сімки, де одностатеві партнерства досі не легалізовані.
- Одразу два суди в країні 14 березня визнали, що заборона на такі шлюби є неконституційною та порушує права людей.
- Загалом 36 країн світу дозволяють одностатеві партнерства. Останньою їх легалізувала Греція.
У Японії більшість громадян підтримує одностатеві шлюби. Рішення судів посилять тиск на владу, яка досі не легалізувала такі партнерства. Муніципалітети вже надають одностатевим парам спеціальні сертифікати, які дозволяють отримувати їм ті самі преференції, що мають люди у зареєстрованому шлюбі.
Заборона розповідає про рішення Високого суду Саппоро щодо одностатевих союзів.
Рішення Високого суду Саппоро: в чому суть
Японія — єдина країна Великої сімки, де одностатеві шлюби досі не легалізовані. Попри це, 14 березня 2024 року Високий суд Саппоро визнав, що заборона на створення такого подружжя є неконституційною. Рішення підтвердило висновок суду нижчої інстанції від 2021 року, згідно з яким невизнання одностатевих шлюбів порушує право на рівність, яке захищає Конституція Японії, пише Kyodo News.
«Запровадження одностатевих шлюбів, здається, не спричиняє недоліків чи шкідливих наслідків. Почуття дискомфорту або відрази до одностатевих шлюбів обумовлені лише чуттєвими та емоційними причинами. Це можна виправити шляхом підвищення обізнаності громадськості про шкідливість особливого ставлення до одностатевих пар», — заявив суд.
Варто зазначити, що 14 березня своє рішення оголосив і суд Токіо. Він також постановив неконституційність відсутності юридичного визнання одностатевих шлюбів у країні.
Читати більше новин в TelegramДо цього подібні рішення вже ухвалювали наступні суди:
- окружний суд Токіо — у 2022 році;
- окружний суд Фукуока у 2023 році;
- окружний суд Саппоро — у 2021 році;
- окружний суд Нагоя — у 2023 році.
Усі вони, як і Високий суд Саппоро та Такіо 14 березня, відхили запити на компенсацію. Позивачі ж заявляли, що бездіяльність законодавчих органів у цьому питанні порушила їхні права та спричинила емоційні страждання. Так, законодавством Японії передбачається, що привілеї, як-от: право спадкування, податкові пільги та спільна опіка над дітьми надаються тільки гетеросексуальним парам.
Варто зазначити, що 70% японців підтримують одностатеві союзи. Чергове рішення суду має посилити тиск на уряд. Муніципалітети все частіше видають ЛГБТ парам сертифікати про партнерство, які дозволяють отримувати державні преференції без реєстрації шлюбу.
Одностатеві шлюби: де дозволені
Останньою країною, яка легалізувала одностатеві шлюби, станом на березень 2024 року є Греція. Уряду вдалось це зробити попри тиск із боку сильної православної церкви. Вона стала 36-ю у світі, яка дозволила такі одруження. Також Греція — це перша православна країна з легалізацією подібних шлюбів.
Законопроєкт надає таким парам повні права гетеросексуальних союзів, проте забороняє сурогатне материнство. Така опція доступна жінкам, які не можуть мати дітей за станом здоровʼя.
«У багатьох країнах одностатеві подружні пари все одно не мають тих самих прав і переваг, що й різностатеві подружжя, наприклад, право на усиновлення. У деяких країнах для одностатевих пар також діють додаткові обмеження. Так, на Тайвані одностатеві шлюби доступні лише громадянам цієї країни або громадянам іншої, яка визнає одностатеві шлюби та лише у випадку, що одружуватися іноземець буде на тайванцю/тайванці», — пояснили у Human Rights Campaign Foundation.
Серед держав, де дозволені одностатеві шлюби:
- Андорра;
- Аргентина;
- Австралія;
- Австрія;
- Бельгія;
- Бразилія;
- Канада;
- Чилі;
- Колумбія;
- Коста-Рика;
- Куба;
- Данія;
- Еквадор;
- Фінляндія;
- Франція;
- Німеччина;
- Ісландія;
- Ірландія;
- Люксембург;
- Мальта;
- Мексика;
- Нідерланди — перші у світі (2001 рік);
- Нова Зеландія;
- Норвегія;
- Португалія;
- Словенія — перша серед постсоціалістичних;
- Південна Африка;
- Іспанія;
- Швеція;
- Швейцарія;
- Тайвань — перша азійська держава, яка легалізувала;
- Велика Британія;
- США;
- Уругвай;
- Естонія.
У США, наприклад одружуватися можна не в усіх штатах, однак завдяки рішенню Верховного суду країни навіть укладені в інших регіонах шлюби мають обов’язково визнаватися по всій країні. Подібна система діє в Мексиці, проте парами там треба звернутись до Верховного суду для отримання спеціальної ліцензії.
Раніше Заборона розповідала про ситуацію з одностатевими шлюбами в Україні. З початком повномасштабної війни легалізація таких партнерств отримала ще один аргумент «за».
Читати більше новин в Telegram