6 липня вийшли останні, бонусні епізоди одного з найпопулярніших у США подкастів «Вітер змін», який представляє історію створення знаменитої пісні рок-гурту The Scorpions. Журналіст видання New Yorker Патрік Радден Кіф з’ясував, що безпосередню роль у створенні та промоції хіта зіграла американська розвідка – для того, щоб позначити падіння «залізної завіси». Заборона розповідає, що важливо знати про цю історію.
Патрік Радден Кіф – штатний журналіст видання New Yorker, розслідувач і письменник, який спеціалізується на історіях, пов’язаних із роботою спецслужб. У своїй першій книжці «Балачки: повідомлення з таємного світу глобального прослуховування» він досліджував шпигунські пристрої. А остання – «Нічого не кажіть: правдива історія вбивств і пам’яті в Північній Ірландії» – розповідає про ірландський рух опору, за неї Патрік здобув у 2019 році Орвеллівську премію. А у травні 2020-го разом із Pineapple Street media та Crooked Media він випустив подкаст Wind of Change, присвячений особливим, культурним проєктам Центрального розвідувального управління США. Одну з частин історії команда записувала в Києві, куди прилетіла спеціально на концерт The Scorpions на стадіоні «Олімпійський».
У своєму подкасті Патрік розповідає, як восени 2019 року вирішив розслідувати історію, яку йому переказав зі слів таємного агента ЦРУ його друг, Майкл. Спершу, згадує журналіст, історія здалася йому кумедною байкою: нібито в 1989 році, напередодні розвалу СРСР, працівники ЦРУ дали завдання сонґрайтерам написати пісню, яка б надихнула громадян Радянського Союзу на зміни і поставила крапку у «холодній війні» між двома світовими наддержавами.
Німецька група The Scorpions випустила пісню Wind of Change на початку 1990 року, незабаром після падіння Берлінської стіни. «У ній була солідарність, ідеалізм і надія, – каже Кіф в інтерв’ю Esquire. – Ця пісня стала одним із найбільш продаваних хітів за всю історію, вона була номер один в Європі, і навіть сьогодні на YouTube у неї кілька сотень мільйонів переглядів». Утім, чимало колишніх співробітників ЦРУ підтвердили, що хіт був створений в межах роботи відділу «психологічних спецоперацій», який почав формуватися в США з 1953 року за наказом президента Дуайта Айзенгауера. «У ЦРУ розуміли, що пропаганда не буде працювати, якщо матиме вигляд пропаганди», – припускає автор.
Американська розвідка не вперше використовувала індустрію культури та розваг для досягнення своїх цілей. Один із найзахопливіших прикладів описаний в голлівудському фільмі «Арго» (2012), який спродюсував і зняв Бен Аффлек. У ньому розповідається, як в 1979 році іранці взяли американців в заручники в посольстві США в Тегерані. Аби визволити їх, агенти ЦРУ найняли голлівудського продюсера та знімальну команду і розгорнули в Ірані фейкові зйомки фільму для прикриття спецоперації. «Після того, як вони звільнили заручників, колишній директор ЦРУ Джордж Тенет розповів пресі цю історію, зробивши з цього пропаганду, – каже Патрік Радден Киф. – А скільки ще у ЦРУ подібних історій, які ніколи не висвітлювалися, складно навіть уявити».
Клаус Майне, соліст і лідер групи The Scorpions, назвав розслідування про Wind of Change «фейком». Патрік не здивований: «А що він ще міг сказати? Офіційна версія створення пісні залишається незмінною: ніби Майне надихнувся Московським фестивалем миру, де разом із ним виступали такі групи, як Bon Jovi, Ozzy Osbourne і Mötley Crüe. На цьому фесті радянська молодь вперше почула геві-метал».