6 липня в Луганській області на території, підконтрольній Україні, спалахнули соснові ліси. Вогонь почав швидко поширюватися, згоріли житлові будинки, п’ятеро людей загинуло. Втім, насправді загиблих може бути більше. Розповідаємо, що сталося і чому.
Як почалася пожежа?
Пожежа почалася вдень 6 липня в Новоайдарському районі. Ось що про це розповідає Забороні Олександр Шмаль, що живе в садівництві, на яке перекинувся вогонь: «Я йшов через ліс і помітив дим. Коли наблизився, побачив зовсім кошмарну пожежу, дуже близько, за садівництвом». Епіцентр вогню був у сусідньому селі, неподалік від місця, де живе Олександр. До вечора того самого дня пожежу загасили, але вранці, 7 липня, вона відновився – причиною став сильний вітер і висока температура до 39 градусів тепла.
Що коїться зараз?
В області кілька сильних вогнищ загоряння, пожежі продовжують гасити. Крім спецтехніки, за наказом президента Володимира Зеленського, до ліквідації вогню залучили авіацію. Як пояснює Забороні правозахисник Левон Азізян, раніше цього не можна було зробити, оскільки керівництво самопроголошеної “Луганської народної республіки” не підтвердило, що не стане збивати літаки. “Але в підсумку авіація таки почала гасити пожежі, без згоди “ЛНР”. Від себе додам, що пожежа відбувається на відстані 10–20 км від лінії зіткнення, тому, як мені здається, на малій висоті можна використовувати літаки”.
Скільки людей постраждало?
П’ятеро людей загинуло, ще 24 постраждали, але ці дані неточні – в місцях, близьких до вогнищ загоряння, досі небезпечно, і рятувальники не можуть туди дістатися. Тому загиблих може бути більше. “Сусідка намагалася гасити пожежу лопатою, я говорив їй, що нічого не вийде, подивіться, який вогонь, ви нічого не зробите, – каже Олександр Шмаль. – Вона загинула, разом із чоловіком. Вчора [7 липня в садівництві] залишалося 19 осіб. Може, десь ще знайдуть трупи, там багато літніх людей, які могли не вибратися з ділянок”.
Через що почалася пожежа?
Точну причину поки не назвали. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав у твіттері, що правоохоронці розглядають три версії: необережне поводження з вогнем, займання внаслідок погодних умов і навмисний підпал.
Яка з них найімовірніша?
Насправді, всі три. У Луганській області зараз дійсно стоїть суха і спекотна погода, з мінімальною вологістю. А більшість лісів там соснові. Вони дуже швидко спалахують, вітер розносить вогонь далі і зупинити його дуже важко. Ліси горять і на території так званої “ЛНР” – там повідомляють про підвищений рівень пожежної небезпеки через загоряння трави та сміття. Не виключений і людський фактор. “На Луганщині люди часто підпалюють суху траву, але лісових пожеж таких масштабів не було, – каже Левон Азізян. – Хоча в минулі роки влітку теж спалахували пожежі”.
До версії підпалу схиляється голова Луганської військово-цивільної адміністрації Сергій Гайдай. “Вона [пожежа] досить дивно виникла”, – пояснює він. Олександр Шмаль теж звернув увагу на незвичні особливості пожежі – він каже, що одночасно спалахували кілька вогнищ і не було єдиної лінії вогню. “Тут могли брати участь люди, які без дозволу рубали ліс. Пожежа – найкращий спосіб сховати кінці в воду”, – впевнений постраждалий.
У Луганській області справді незаконно рубають ліс?
Так, як і по всій країні. У січні цього року місцевого чиновника затримали за те, що він дав дозвіл на вирубку дев’яти тисяч сосон. У луганській поліції пояснювали, що найчастіше чиновники дозволяють рубати ліс, підписуючи документи, що це сухостій, хоча йдеться про здорову деревину. А в керівництві Луганської області, навпаки, звинувачували поліцію, – що вона супроводжує машини, які вивозять ліс.
При цьому, з лісом на Луганщині проблеми давно, і вони пов’язані не тільки з незаконною вирубкою. У 2014–2015 роках, під час активних бойових дій, пожежі та обстріли знищили третину всього лісу в Луганській області. “Частина насаджень містилася на передовій, в замінованій зоні, і військові просто туди не пускали. Уявіть: горить ліс і вибухають міни. У 2014 році взагалі все було паралізовано, ліс не гасили, тільки іноді самі місцеві жителі намагалися щось робити», – пояснював тодішній керівник Станично-Луганської районної військово-цивільної адміністрації Юрій Золкін. Крім того, ліс страждає від шкідників. Раніше його обробляли з літаків, але з початком війни це стало неможливим. Тому деревина швидко висихає – а значить, ще швидше загоряється.