Читаєте зараз
Терористи та їхні «маніфести».Заборона розповідає, як використовують теракти, щоб просувати свої ідеї

Терористи та їхні «маніфести».Заборона розповідає, як використовують теракти, щоб просувати свої ідеї

Yuliana Skibitska

У вівторок, 21 липня, в Луцьку озброєний чоловік захопив автобус із людьми. Терорист сам подзвонив у поліцію і назвався Максимом Плохим. За кілька днів до нападу він завів акаунт у Twitter (його вже заблокувала соцмережа), де виклав свій «маніфест» і вимоги. Судячи з його записів, терорист виступає проти системи і держави, а себе називає «Злочинцем». Подібну тактику — вести хроніку в соцмережах і публікувати там свої «послання» — часто використовують терористи. Заборона розповідає, як це відбувається, про що йдеться в «маніфестах» і чому вони важливі для терористів.

Що відомо про луцького терориста

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко повідомив, що справжнє ім’я терориста — Максим Кривош, йому 44 роки. З них десять він провів у місцях позбавлення волі (за шахрайство, вимагання та незаконне носіння зброї). До того ж у поліції сказали, що Кривош лікувався в психіатричній лікарні, але не уточнили його діагноз. Утім, згодом міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що це неправда.

За кілька днів до теракту Кривош завів аккаунт у Twitter під псевдонімом Максим Плохой. Там він виклав пдф-версію своєї книги «Філософія злочинця». Акаунт почав швидко набирати підписників, вирісши за кілька годин з 15-ти до кількох тисяч людей, але соцмережа швидко його заблокувала. У Instagram можна знайти пости, де люди цитують книжку Кривоша.

Що таке «Філософія злочинця»

Це по суті автобіографічна повість про життя Кривоша — про те, як він відбував термін у в’язниці та про його погляди на життя. У книжці Кривош розповідає, що справді перебував на обліку у психіатра ще під час свого ув’язнення. За словами автора, його визнали «схильним до скалічення та суїциду». Сам він пояснює це тим, що в тюрмі оголошував голодування.

філософія злочинця
Фото / Заборона

Крім автобіографії, яка охоплює більшу частину книги, Кривош чимало розмірковує про державний устрій. Він називає його «Системою», яку потрібно ламати і з якою слід боротися. Одним із прикладів роботи «Системи» терорист називає «бізнес на тяжкохворих», коли лікарі прописують безнадійно хворим дорогі препарати. Кривош впевнений, що держава використовує людей у своїх цілях. Тих, хто не хоче «бути в Системі» — передусім себе — він відносить до категорії під назвою «Злочинець». Останній, згідно з філософією Кривоша, змушений «бути поганим, щоб не здатися своїм».

У книжці Кривош цитує багатьох філософів — Ніцше, Монтеня, Ошо, посилається на Гейне і Достоєвського. У цілому, вся суть його міркувань зводиться до того, що той, хто йде проти усталених правил і законів, автоматично стає злочинцем і тільки ставши таким, можна здобути свободу думок і поведінки. З книжкою збігається вимога Кривоша, а саме, щоб судді, міністри і прокурори публічно назвали себе «терористами в законі». Терорист також заявив, що президент Володимир Зеленський мусить записати відео з вимогою для всіх подивитися фільм «Земляни». Це документальна стрічка про експлуатацію тварин. Цікаво, що в своїй книзі Кривош взагалі не згадує про цю проблему.

Унабомбер, Брейвік, Таррант і їхні маніфести

Терористи, які вчиняють злочини на ідеологічному ґрунті, часто перед цим публікують свої «маніфести». Їм важливо не лише здійснити теракт, а й максимально поширити свої ідеї, щоб залучити якомога більше прихильників. Часто терористи, створюючи свій «маніфест», надихаються тим, що було написано до них.

таррант
У колажі використані фото Ying Ge

У 1971 році відомий і талановитий математик Теодор Качинський раптово кинув роботу, оселившись у хатині без водопроводу та електрики. Він дотримувався анархістських поглядів, вважав, що людству потрібно повернутися до витоків, відмовитися від цивілізації. Коли біля його будинку розпочали будівництва дороги, через яку зруйнували його улюблений водоспад, Качинський почав розсилати поштою бомби в університети й авіакомпанії. Одержувачами були люди, так чи інакше пов’язані з технологічним прогресом. Загинуло три особи і ще 25 серйозно постраждали. Його терористична кампанія тривала до 1995 року. Тоді Качинський заявив, що припинить надсилати бомби, якщо газети The New York Times або Washington Post опублікують його «маніфест».

У «маніфесті», де Качинський взяв собі псевдонім Унабомбер, він розмірковував про роль технологій та їхній «згубний вплив» на людство. На думку Качинського, люди стали жорстокішими, ніж у первісні часи, воюють не за свою сім’ю та безпеку, а за нав’язані ідеали. Одночасно з цим вони руйнують довкілля. Тому Качинський вирішив надсилати бомби, щоб максимально привернути увагу до цієї проблеми і змусити людей замислитися про те, що технології «забирають свободу».

Спецслужби довго не могли зрозуміти, хто саме ховається під псевдонімом Унабомбер. Однак брат Качинського впізнав деякі особливості письма та поінформував про це поліцію. Качинський відмовився визнати себе неосудним і його засудили до довічного ув’язнення. Зараз йому 78 років, він продовжує відбувати покарання. Його «маніфест» можна легко знайти у відкритому доступі.

У липні 2011 року норвезький терорист Андерс Брейвік розстріляв 69 людей на острові Утойя. Там у цей час відбувався традиційний зліт Робочої партії. Напередодні теракту Брейвік виклав 12-хвилинне відео, а також текстову версію свого «маніфесту». Якщо стисло, в ньому Брейвік міркував про «засилля ісламістів і марксистів», критикував мультикультурну політику Європи. Цитував Брейвік і Качинського — зокрема, він повторював його слова, що теракти стали крайнім заходом, щоб привернути увагу до «проблеми». «Маніфест» Брейвіка заборонений, проте його можна знайти в даркнеті — він користується популярністю у радикалів і неонацистів у всіх країнах світу.

брейвік маніфест
У колажі використані фото Juan Sisinni / Abdulrahman Ibrahim

Ще один відомий «маніфест» — австралійського бойовика Брентона Тарранта. У 2019 році він розстріляв мусульман у трьох мечетях Нової Зеландії. Загинули 51 осіб, ще 49 дістали поранення. Свій 74-сторінковий «маніфест» він запостив у Twitter за кілька хвилин до нападу. У ньому Таррант розмірковував про перевагу білої раси і майбутнє «заміщення», під яким малося на увазі фізичне знищення всіх небілих людей. Таррант не приховував у своєму «маніфесті», що надихнувся Брейвіком і підтримує його погляди. Документ уряд Нової Зеландії визнав незаконним, однак він масово поширився серед ультраправих і неонацистів. Послідовники Тарранта були і в Україні — в червні Служба безпеки затримала російського неонациста Олександра Скачкова, який, за даними силовиків, адміністрував телеграм-канал, де продавали «маніфест» Тарранта. Заборона докладно про це писала.

Як з цим борються

Зазвичай «маніфести» терористів швидко забороняють — за їх поширення загрожує кримінальна відповідальність. Однак це не надто допомагає. Одним із головних майданчиків, де терористи публікували свої «маніфести», був сайт 8chan. Спочатку він задумувався як «простір без цензури», в Рунеті є приблизно аналогічний проєкт — сайт Двач.

У 2019 на 8chan з’явилися відразу три «маніфести» стрільців, які влаштували (або намагалися це зробити) масові вбивства. Наприклад, на 8chan опублікував антисемітський лист Джон Ернест, який відкрив стрілянину в каліфорнійській синагозі 28 квітня 2019 року. У серпні на сайті з’явився «маніфест» під заголовком «Незручна правда», який став передвісником шутінгу в американському Ель-Пасо. Тоді його автор, 21-річний Патрік Крузіус, розстріляв 20 осіб. Таррант теж публікував свій «маніфест» на 8chan. Після цього сайт кілька разів закривався, але потім знову з’являвся за іншою адресою.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій