Читаєте зараз
Росіяни сунуть на Харківщину: чому саме зараз та чи справді ціллю є Харків?

Росіяни сунуть на Харківщину: чому саме зараз та чи справді ціллю є Харків?

Svitlana Hudkova

З 10 травня російські війська почали новий наступ на півночі Харківщині. За декілька днів ворогу вдалося просунутися приблизно на шість кілометрів й окупувати понад 100 кв. м території. Наразі основні бої тривають за Вовчанськ, що лише за 5 км від країни-терористки. 

Детальніше про ситуацію на прикордонні Харківщини, цілі росіян та ймовірність їх досягнення розповідає редакторка Заборони Світлана Гудкова.


Оточення Вовчанська

Прикордонне місто на Харківщині стало однією з цілей російської армії. Для наступу на населений пункт ворог залучив значні сили у складі до п’яти батальйонів. За даними Генштабу ЗСУ, у боях за місто військовослужбовці РФ «мають тактичний успіх».

«Наші захисники ведуть оборонні дії, завдають вогневого ураження противнику, широко застосовують безпілотні системи з метою ведення розвідки й завдання точкових ударів для завдання максимальних втрат. Триває розгортання резервів для стабілізації ситуації. В ході визначення завдань військам одним із пріоритетів є збереження життя наших воїнів», — кажуть у Генштабі.

Проте на четвертий день російського контрнаступу українським військам вдалося стабілізувати ситуацію, вважає військово-політичний аналітик Олександр Мусієнко.

Читати більше новин в Telegram

«Українським силам вдається зупиняти атаки ворога, туди перекидається підкріплення. Зараз ідуть бої за Вовчанськ, який є одним з основних напрямків, де ворог намагається просунутися. Російські війська також підтягують свої сили та намагаються закріпитися на українській території. ЗСУ наразі організовують оборонні заходи виходячи з тих умов, які є. Водночас дається взнаки збройова виснаженість певних підрозділів. Але на передову почали доходити снаряди: артилерія почала працювати більш потужно. Військове командування приймає усі необхідні рішення, щоби повернути ситуацію на нашу користь. І поки можу сказати, що після стрімкого просування ворога за останні декілька днів ситуацію вдалося стабілізувати», — пояснює військовий експерт.

Та разом з тим Мусієнко вважає, що росіяни не будуть зупиняти наступальні дії. Враховуючи перевагу у кількості техніки та живої сили, є ризик, що окупанти ще матимуть певні тактичні успіхи. 

Ціль росіян — не Харків

Чи є ця операція ворожої армії підготовкою РФ до наступу на Харків? Зважаючи на те, що це місто-мільйонник, у росіян на цьому напрямку недостатньо сил для його захоплення. Щоби хоча б спробувати взяти його під контроль, потрібно щонайменше 300-тисячне угрупування, а зараз на кордоні близько 35 тисяч російських військовослужбовців.

Та без належної оборони окупанти будуть просуватися далі, а тому на цей напрямок вже перекидається підкріплення з інших точок фронту. І це є першочерговою метою росіян. Як пише The New York Times, відкривши новий фронт на північ від Харкова, російська армія прагне ще більше розтягнути українські лінії та полегшити собі прорив на певних ділянках. 

Наразі під загрозою саме Донецька область. Після захоплення Авдіївки окупанти продовжили просування, здобувши значні тактичні успіхи на покровському напрямку. Наступна ціль росіян — Часів Яр, захоплення якого відкриє армії РФ шлях до Слов’янська та Краматорська. Відтягнувши українські сили на харківський напрямок, ворогу буде легше це зробити.

«Про це неодноразово говорили. Тобто одна з цілей — змусити ЗСУ перекидати свої резерви на північний схід. А ми не можемо не перекидати війська, тому що це фланговий напрямок. І якщо ворог матиме успіх, він знову піде на Ізюм і далі, тим самим нависаючи північним флангом над тією ж Донеччиною. Тому його треба прикривати», — каже Мусієнко. 

До того ж, якщо не зупинити окупаційні війська зараз, просування вглиб області ще на 10 км поставить під удар Харків, який і так щоденно потерпає від атак балістичними ракетами. У разі успіху росіян на додачу до балістики місто опиниться у зоні ураження ще й ствольної артилерії.

І зараз перед військовим керівництвом постала необхідність вирішувати: тримати війська на Донеччині або ж відправляти підкріплення на Харківщину.

Пакети військової допомоги

На думку Олександра Мусієнка, новий наступ на харківському напрямку став можливим через затягування з передачею Україні військової допомоги насамперед від США. Київ отримував поміч від ЄС, проте цього було замало.

«Росія хоче вскочити в останній вагон цієї наступальної кампанії, яка розпочалася у жовтні 2023 року і призвела до певних успіхів російських військ. Але вони все одно не змогли повною мірою скористатися тим вікном можливостей, коли великих пакетів допомоги взагалі не було. Тому зараз ворог розуміє, що є ще невеличке вікно, яке скоро зачиниться. І вони намагаються щось робити», — каже Мусієнко.

Військовий експерт прогнозує, що найближчі кілька тижнів будуть важкими, тому що росіяни тиснуть фізично й морально, проводять наступальні та потужні психологічно-інформаційні операції, намагаючись підірвати ситуацію всередині.

«Але якщо подивитися на ситуацію загалом, то з кожним днем надходить все більше зброї від наших партнерів. Логістика працює. Тож озброєння якнайшвидше буде доходити до передової. А поки нам важливо не посипатися і втримати ситуацію, яка розвивається дуже динамічно», — резюмує військовий експерт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій