Читаєте зараз
Каплицю-МАФ біля Десятинної церкви знесли: коротко про багаторічну судову справу

Каплицю-МАФ біля Десятинної церкви знесли: коротко про багаторічну судову справу

Ilona Kivva
Автор:

У Києві у ніч на 17 травня 2024 року демонтували незаконну каплицю УПЦ МП, яка була зведена неподалік від Десятинної церкви, повідомив Національний музей історії України.

«16 травня 2024 року Державна виконавча служба України забезпечила виконання судового рішення про демонтаж незаконної споруди, яка у різних формах проіснувала на території Національного музею історії України з 2006 по 2024 рік… Ми прагнемо забезпечити максимальний доступ громадян до нашого спільного місця пам’яті. Для цього необхідно усунути всі перешкоди, особливо якщо на те є всі законні підстави», — кажуть представники музею.

Місце каплиці УПЦ біля Національного музею історії України, Київ. Фото: Національний музей історії України/Facebook

Музей має намір використовувати звільнену ділянку для проведення просвітницьких заходів для дорослих і дітей на тему історії України давніх та сучасних часів. Також у майбутньому плануються археологічні дослідження ділянок, що досі не були вивчені або не стали експозиційними обʼєктами.

Територія, де розміщується Десятинна церква, а також частина землі навколо, входить до Історичного археологічного комплексу «Десятинна церква», який знаходиться у користуванні Національного музею історії України. Також комплекс входить до так званої буферної зони ЮНЕСКО, тобто охороняється організацією, у тому числі і від забудови.

Українська православна церква Московського патріархату у 2007 році встановила там дерев’яну каплицю-МАФ. Ще тоді проти будівництва виступили музей історії, київські громадські організації, зокрема, «Збережи старий Київ», а також ЮНЕСКО. Однак згодом споруду замінили на кам’яну, яку МП офіційно називає Володимиро-Ольгінським храмом. У 2013 році, за президентства Віктора Януковича, релігійна громада отримала держреєстрацію на спорудження.

Каплиця на території комплексу «Десятинна церква». На задньому плані Андріївська церква. Фото: Олександр Ткаченко/Telegram

Національний музей історії України неодноразово заявляв, що церква збудувала каплицю на їхній території незаконно та без необхідних дозволів. У 2020 році позивалися з вимогою до релігійної громади знести споруду.

Рішення у справі Господарський суд Києва ухвалив 15 лютого 2023 року. Суддя Дмитро Баранов задовольнив позов Нацмузею історії України і постановив, що УПЦ МП має власним коштом знести каплицю. Також релігійна громада мала компенсувати музею судовий збір на суму понад 4 000 грн та близько 30 000 гривень, витрачених на проведення експертизи.

При цьому представники релігійної громади УПЦ вважають знесення каплиці незаконним. Вони стверджують, що демонтаж відбувся без жодного повідомлення в автоматизованій системі виконавчого провадження і без повідомлень у виглядів документів.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій