«Військовий», який збирає гроші у TikTok: приголомшлива історія, яка багато чого вчить
«Привіт, мене звати Михайло. Сьогодні я їздив шостий раз у Тульчин у військкомат, щоби подивитися, чи списали мене, чи ні. Відповіді я не почув. Я є військовим і не можу виїхати за кордон на протезування. Мене не списують. Пенсію не отримую. Я вже не знаю, що робити… Як бачите, я інвалід», — бідкається на відео молодий чоловік у військовій формі.
Ці слова викликають співчуття та не дають пройти повз. Проймаєшся жалем до людини, яка втратила на війні кінцівки, а зараз кинута напризволяще. Таке враження склалось і в сотень тисяч людей, які натрапили на пости Михайла Пальцева в соцмережах. Деякі відео чоловіка набирають мільйони переглядів, їх навіть поширюють депутати, а під постами — тисячі коментарів. «Як так? Наш герой! Ганьба владі!»
Тільки от у територіальному центрі комплектування, який згадував Михайло, запевняють: він узагалі не перебуває в них на обліку. А в частині, де чоловік справді був, стверджують: він зник ще в жовтні 2023 року.
Історія самого Михайла та його популярності в соцмережах виявилася заплутаною. Ба більше — у ній плутається і сам герой. Журналістам hromadske вдалося зʼясувати обставини його каліцтва, причини, з яких дехто зі свідків боїться говорити, до чого тут роми та загалом — як не втрапити на шахрайські збори.
«Він для них — золота жила»
Михайлу Пальцеву — 31. Нині він живе в селищі Брацлав на Вінниччині. Відомо, що він сирота, а інші рідні — принаймні він сам говорить про двох братів — від нього відмовились.
Останні 10 років чоловіком опікувалися роми — він виконував для них усіляку підсобну роботу, а за це отримував прихисток.
Після повномасштабного вторгнення він звертався до місцевого ТЦК із запитом добровільно йти служити. Однак у центрі комплектування йому відмовили.
«Його не мобілізували, оскільки він не підходив за станом здоровʼя. Він стояв на обліку у психіатра. Скажемо так, цей Пальцев — психічно хвора людина», — пригадує в коментарі hromadske співрозмовник зі службовців Тульчинського ТЦК.
А втім, згодом Пальцева таки мобілізували — щоправда, через ТЦК у Рівному. Тож актуальне питання до тамтешньої військово-лікарської комісії, яка й визнала його придатним.
«Це питання до Рівненського ТЦК, але брудом поливають нас. Нібито до нього погано поставились, не зняли з обліку, а він хоче отримувати пенсію, бо ж тепер “ветеран війни”. Тільки який же він ветеран?!» — обурюються в Тульчинському центрі комплектування.
Працівник місцевого ТЦК нарікає, що цією ситуацією користується не лише сам Михайло Пальцев: «Болить, що люди спекулюють на такій темі. Він став золотою жилою для ромів, які спочатку вирішили його спихнути в армію, а тепер на ньому заробляють».
Утік із навчань і потрапив під потяг
Коли на ролики Михайла в TikTok натрапили в його військовій частині — теж здивувались. Адже офіційно щодо нього триває слідство про самовільне залишення частини.
@mishanya_tyubik190r ♬ original sound – HAUSER
Разом з іншими мобілізованими Пальцев прибув до частини на початку серпня 2023-го. Але на навчаннях він загалом пробув лише кілька місяців.
«Спочатку за ним не помічали нічого особливого. Він не скаржився, усміхався. Потім помітили, що він якийсь трохи дивний. Але він був схильний до вживання алкоголю, тому списували, мабуть, саме на це», — розповідає hromadske начальник групи персоналу штабу військової частини А4952 Олександр Самусенко.
Службовець зі штабу згадує: «Коли в нас почалися навчання, він став частенько ходити до лікарів. Його постійно щось непокоїло. Коли ж ми переїхали на більш інтенсивні навчання в Житомирську область — він зник. Самовільне залишення частини в нього 15 жовтня. На звʼязок він не виходив. У нього взагалі не було телефона. Близьких він не вказав».
Згодом юристу частини подзвонили з військової служби правопорядку: утікач Михайло зʼявився в Одесі. За вживання спиртних напоїв йому оформили адміністративне правопорушення. Більше у військовій частині про нього не чули. Доки на звʼязок не вийшли його так звані опікуни.
«Подзвонила жінка — стала давити на жалість. Мовляв, він інвалід без руки й ноги, зазнав каліцтва під час навчань. Допитувалась, чому ми не хочемо йому призначати військову пенсію. Власне, цікавила її лише пенсія по інвалідності. Мої пояснення про те, що він узагалі в розшуку і ним займається Держбюро розслідувань, вона не слухала», — розповідає Самусенко.
То звідки взялася інвалідність і каліцтво руки й ноги, про які згадувала жінка, що дзвонила в частину Михайла? За інформацією з наших джерел, Михайло Пальцев потрапив під поїзд 19 грудня 2023 року на Одещині. Медична документація підтверджує, що він був нетверезим. Вміст алкоголю в крові сягав 1,19 проміле — це майже вшестеро вище за норму. Чоловіка прооперували, та він лишився без правої руки, правої ноги та пальців лівої стопи.
6 березня військово-лікарська комісія визнала Пальцева непридатним до служби із виключенням з військового обліку.
У частині ж пояснюють: якби й хотіли, списати чоловіка не можуть, доки триває слідство. За справу Пальцева ДБР взялося наприкінці лютого 2024-го. Нині ж він виведений поза штат і не отримує жодних виплат.
«Він ще є в списках, але фактично він уже не військовослужбовець. Ми отримали довідку, що він непридатний. Але оскільки вже йде слідство, його не можуть звільнити з лав ЗСУ до рішення суду. Ми нічого тут вдіяти не можемо», — пояснює Олександр Самусенко.
«Я зібрав для нього 3500 доларів»
«Позор нашій владі».
«Вижив на війні, а тепер жебракує в тилу».
«І що, варто було йти за цю владу воювати?!»
«Є ще питання, чому люди не хочуть іти на війну?!»
«Краще вже бути ухилянтом».
«Який біль за хлопців. Герой!!! Влада просто знущається з найкращих з українців!»
«Скинув 500 грн. Допоможу ще пізніше, як будуть гроші».
Під відео, яке в TikToK зібрало 1,4 мільйона переглядів, схожих коментарів — тисячі.
Ним ділився у своїх соцмережах і народний депутат Олексій Гончаренко: «Ну як можна так знущатися з військового, з нашого героя? Звертаюсь до командування. Вимагаю негайно відпустити його на лікування. Взагалі як таке може бути?» — скаржився депутат.
Ледь не попався на гачок соцмережевої афери й Дмитро — українець, що майже 10 років живе у США й активно допомагає Збройним силам. У TikTok він і сам веде блог, має десятки тисяч підписників. Каже: коли побачив відео Михайла, вирішив оголосити для нього збір. За добу зібрав 3500 доларів. Утім, потім взяли сумніви.
Насторожило, що замість Михайла говорив буцімто його товариш — розповідав, що військовий не памʼятає, як втратив кінцівки. Дмитро став перевіряти інформацію. Коли ж дізнався, що Михайло Пальцев не є тим, за кого себе видає, — викрив його перед своєю аудиторією. А після цього отримав сотні повідомлень. Дмитро поділився з hromadske, що серед тих, з ким він спілкувався, були й чинні військові, і навіть односельці Михайла.
«Люди дуже боялись виступати відкрито, бо їм “можуть спалити хату”. Я дізнався, що він давно живе в ромів, у яких раніше підпрацьовував, а після початку війни вони вирішили на ньому гарно заробити. Фактично це нова форма того самого жебрацького бізнесу. Мені його навіть шкода, бо в нього є психічні вади, а роми його використовують і забирають всі гроші», — каже Дмитро.
Що має насторожити у зборах на допомогу пораненим військовим:
● відсутність підтверджувальних документів (посвідчення учасника бойових дій, довідки про обставини травми тощо) або ж відмова на вимогу їх показати;
● неготовність вести діалог, відповідати на запитання;
● намагання «тиснути на жалість».
За спостереженнями волонтера, після розголосу в його відео на сторінці Михайла Пальцева риторика змінилась, а деякі відео взагалі видалили.
Раніше він себе недвозначно подавав як ветерана, який втратив кінцівки на фронті: «Допомагайте, ми ж за вас воюємо і проливаємо кров». А вже в останніх дописах він сам зізнається, що насправді не воював, залишив частину, а каліцтво спричинене зовсім не бойовими діями.
«Любі друзі, не судіть так строго. Я не боявся йти воювати. Коли були навчання, я познайомився з дівчиною і захотів з нею розписатися. Я вирушив до неї, поїхав на залізничний вокзал. Не встигав, потяг рушав… І я упав, зачепився рюкзаком. Попав під рейки. Потяг мене тягнув метрів 50… Коли я був у госпіталі, він не міг звʼязатися з моєю частиною, і моя частина подала мене в СЗЧ [самовільне залишення частини]», — викладає Михайло свою версію подій в одному з останніх відео. Щоправда, не зауважуючи, що заяву про його СЗЧ військова частина подала ще за два місяці до інциденту з потягом.
@mishanya_tyubik190r ♬ Beethoven Moonlight Sonata-High Sound Quality – Amemiya
Іноді він плутається й суперечить сам собі. На одному з прямих ефірів Михайло вже зазначив, що під потяг він потрапив не поспішаючи до дівчини, а «тікаючи від військових».
Примітно, що на всіх ефірах за кадром з чоловіком говорить жінка. Він називає її «знайомою, яка йому допомагає». Вона ж часто його перебиває, коли Михайло вочевидь каже щось не те. Іноді й прямо говорить, що йому казати. Тих же, хто пише незручні, а часом і образливі коментарі, — блокує.
«Ми блокуємо не тих, хто каже правду, а тих, хто знущається з інвалідів. Ви ж нічого не знаєте про Мішу. Йому нема як заробити. Той, хто хоче скинути, — допомагає. На жалість нікому не давимо. А той, хто каже, що його змушують говорити, — приїдь до нас, ми тобі покажемо і розкажемо, як його змушують говорити», — навідріз відповідає жінка.
Дівчина, яка майже всюди на фото й відео з Михайлом, — за словами цієї самої жінки, її донька. Вона представляється Ритою.
«Через таких, як він, мені соромно вдягати форму»
«Деякі люди мені пишуть і погрожують: “Зніми форму, ти недостойний”. Хочу вам сказати: я не зніму форму, бо значуся військовим. Коли мене спишуть, тоді подумаю», — каже Пальцев в одному з останніх відео.
Це неабияк зачіпає військового Марка Кондратюка, який проходив реабілітацію разом з Пальцевим в одеському санаторії. Сам він — бойовий медик. Втратив обидві ноги внаслідок танкового обстрілу під Марʼїнкою.
«Усі його жалісливі відео — це брехня і постанова. Я спілкувався з ним особисто і можу сказати: це взагалі не його манера розмови й подачі інформації. У шпиталі він постійно бухав. Кожного разу в нього була різна історія: то на нього танк наїхав, то в нього стріляли. Як бойовий медик, я одразу зрозумів, що тут щось нечисто. Характер поранень такий дивний…», — зазначає боєць 79-ї бригади ДШВ Марко Кондратюк.
23-річний воїн у розмові з hromadske обурюється, що Михайло використовує форму в корисливих цілях: «Тисне на жалість, ніби він військовий, а люди йому скидають гроші. Я ж думаю: а я якого хріна є? Навіщо я форму ношу? Може, мені її зняти до дідька? Бо через таких, як він, мені соромно вдягати однострій».
Військовий вважає Пальцева не жертвою, яку експлуатують, а фактично співучасником шахрайства, і закликає не переказувати йому кошти. Натомість радить всім благодійникам просити підтверджувальні документи. Насторожити має відмова їх показати.
«Перш ніж висилати гроші, вимагайте лише кілька документів: посвідчення учасника бойових дій, форму №5, довідку про обставини травми. Це свідчить, що людина дійсно зазнала поранення під час бойових дій», — закликає Кондратюк.
Бойовий медик обурюється: «За більш ніж рік після поранення я жодного збору не відкрив, хоча мені частина теж понад рік не платить. Зараз маю робити вже 45-ту операцію на видалення деяких нервів, бо щодня стикаюся зі звірськими болями… А він розказує, який він бідний-нещасний, і тисне на публіку тим, що у військовій формі. Цим самим обманюючи народ. Мене це зачіпає!»
Тим часом Михайло Пальцев і далі звертається до небайдужих: просить допомогти грошима на ліки, а ще збирає на ремонт. Майже щодня чоловік проводить ефіри — з прикріпленою карткою для донатів. Судячи з останнього, за годину йому надсилають пожертви щонайменше десятеро людей.
«Щиро вам дякую, що ви допомогли мені на ліки. Хай вас Бог оберігає», — каже він щоразу одну й ту саму фразу.
Матеріал підготовлено та опубліковано за підтримки Медіамережі