Читаєте зараз
Росія залишає тисячі дітей без батьків: чи можна оформити опікунство та на яку допомогу розраховувати

Росія залишає тисячі дітей без батьків: чи можна оформити опікунство та на яку допомогу розраховувати

Iryna Oliinyk

За два роки повномасштабного вторгнення понад 13 тисяч дітей в Україні залишилися без батьківського піклування. З них 1759 стали сиротами внаслідок воєнних дій, а 685 дітей отримали статус «позбавлені батьківського піклування» через те, що їхні мати та батько залишилися в окупації. Втім, ця статистика не відображає дійсних наслідків війни. Активні бойові дії тривають, і доступу до ТОТ немає, зауважує директорка українського благодійного фонду «Діти героїв» Анна Хоменко.

Заборона склала чіткий план дій на випадок, якщо дитина втратила одного або обох батьків під час війни: куди звертатися по юридичну, фінансову та психологічну допомогу та як оформити державні виплати. 


Дитина втратила одного або обох батьків під час війни: куди звертатися

Анна Хоменко. Фото надане Анною Хоменко

Якщо дитина залишилася без батьків через війну або інші обставини, Анна Хоменко радить рідним чи близьким першочергово:

  • визначитись, хто з родичів візьме опіку над дитиною, та зібрати необхідні документи;
  • звернутися до служби у справах дітей за місцем свого проживання для розв’язання питань опіки та піклування над дитиною; 
  • оформити фінансову підтримку від держави на утримання дитини (пенсія по втраті годувальника).

«Якщо батько або матір офіційно працювали, то в них має бути страховий (пенсійний) стаж, який нараховується Пенсійним фондом України. Залежно від кількості років страхового стажу йдуть нарахування на виплату пенсії для дитини по втраті годувальника, — наголошує Хоменко. — Опікуну чи піклувальнику потрібно принести документи про загибель годувальника. Працівники Пенсійного фонду зроблять ці всі розрахунки згідно зі страховим стажем, щоби зрозуміти, якою буде сума виплат на дитину. Якщо людина не була працевлаштована, тоді питанням нарахування виплат займається Департамент соціального захисту за місцем проживання».

Юридична, фінансова та психологічна допомога: де отримати

Рідним та близьким дитини можна отримати безоплатну правову та юридичну консультацію щодо опіки, виплат та інших питань у державному центрі правничої допомоги:

Якщо постраждала дитина та її рідні потребують психологічної підтримки, необхідно звернутися на гарячу лінію Міністерства охорони здоровʼя:

0 800 60 20 19 або скористатися урядовим номером 1547. Також можливість поспілкуватися з психологами надають різноманітні громадські та благодійні організації в Україні.

БФ «Діти героїв»: як отримати допомогу

Аби закрити базові потреби дитини та надати їй психологічну, фінансову та юридичну допомогу, також можна звернутися до благодійних організацій. Фонд «Діти героїв» підтримує тисячі дітей в Україні, які залишилися без одного або обох батьків внаслідок війни.

Щоби скористатися допомогою фонду, фахівці запропонують надати розширену форму з детальною інформацією про дитину та родину, а також перелік документів:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • паспорт та ідентифікаційний код опікуна;
  • розрахунковий рахунок у банку; 
  • свідоцтво або лікарська довідка про загибель одного чи обох батьків;
  • довідка з військової частини про те, що людина зникла безвісти.

Якщо документи втрачені, фонд також залучає партнерські юридичні організації для їх відновлення. За словами Хоменко, на опрацювання заявки йде близько трьох днів, після чого протягом близько двох тижнів дитині та родині призначають помічника, який допомагає оперативно розв’язати всі запити.

Також діти можуть отримати кваліфіковану медичну допомогу, підтримку в навчанні та пройти реабілітацію й оздоровитись у дитячих таборах в Україні або за кордоном.

«Медична підтримка буває доволі різна: дитина може потребувати консультації лікаря або серйозного лікування через проблеми зі здоровʼям. Ми завжди намагаємось оперативно реагувати на всі запити, — каже Анна Хоменко. — Також ми працюємо в напрямі соціалізації дітей: це табори, івенти та конкурси. Щодо навчання ми даємо можливість діткам займатися з репетиторами з різних дисциплін та вивчати іноземні мови. Спільно з Києво-Могилянською академією у нас був проєкт для охочих вивчати IT. Також ми надаємо рекомендації рідним, якими вправами можна займатися з дошкільнятами».

Психологічна підтримка

На базі фонду «Діти героїв» працюють 26 психологів та один психіатр, які намагаються допомогти дітям пережити втрату рідної людини. Психологічний курс для стабілізації кожної дитини — це десять терапевтичних сенсів. У разі потреби робота продовжується.

«Психологічна підтримка — дуже важливий аспект. Тож ми організовуємо різні психологічні заходи: індивідуальні консультації, групову терапію, арттерапію для дітей, — стверджує директорка фонду Анна Хоменко. — У важких випадках десяти консультацій в режимі онлайн буде недостатньо, тож є варіанти, коли ми перенаправляємо дітей на інші організації, щоб у дитини була можливість займатися з психологом очно. Але найефективніша допомога дитині в кризових ситуаціях переживання втрати та горя — це підтримка близьких, які поряд. Вони мають стати опорою та підтримкою», — резюмує директорка БФ «Діти героїв». 

Звернутися до фонду можна через форму на childrenheroes.org. Протягом доби спеціаліст контакт-центру фонду звʼяжеться з вами для уточнення додаткової інформації про родину та розповість про діяльність організації, аби ви прийняли остаточне рішення.

«На сьогодні під опікою фонду перебуває 9056 дітей, з яких 97% втратили батька, 2% втратили матір і 1% дітей втратили обох батьків. Також ми підтримуємо дітей, чиї батьки вважаються зниклими безвісти, — розповідає Анна Хоменко. — Дуже важливо, що дітей та їхні родини ми підтримуємо на постійній основі до повноліття, 18 років. Зазвичай до нас першочергово звертаються із проханням забезпечити базові потреби, тобто це фінансова допомога для придбання продуктів та побутових речей. Ми надаємо цю допомогу, але ми завжди націлені на те, щоб дати дитині більше для її розвитку».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій