Вкусила тварина: як вакцинуватися в Україні та про що треба знати

Анастасія Могилевець
  • Сказ — одне з найнебезпечніших захворювань, яке викликає смерть.
  • Після укусу тварини потрібно відразу звернутися до медиків: допомога безоплатна.
  • Інфікованим сказом не роблять 40 уколів у живіт — це міф.

Слід пам’ятати, що якщо людина не розпочне лікування одразу ж після небезпечного контакту з твариною, вона в будь-якому випадку помре. На щастя, в медицині існує дієва схема вакцинації від сказу — і вона не має нічого спільного з популярними стереотипами.

Заборона розповідає про сказ та методи запобігання цій хворобі.

Сказ: у чому небезпека

Сказ — це гостре інфекційне захворювання, спричинене нейротропним вірусом сказу, воно вражає як тварин, так і людей. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким ушкодженням центральної нервової системи. У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча, пояснює Центр громадського здоров’я.

Недуга має найвищий рівень смертності серед усіх інфекційних хвороб для людини. Без вчасно розпочатого лікування 100% заражених людей помирають. Заразитися сказом можливо від інфікованої тварини через укус, подряпину чи потрапляння її зараженої слини на слизові оболонки постраждалого.

У контактний спосіб людей з-поміж домашньої фауни найчастіше інфікують коти й собаки, а в дикій природі — лисиці та вовки. Проте особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема, собаки. Річ у тім, що для них укус — це інстинктивна реакція для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.

Читати більше новин в Telegram

Щоб не було летальних наслідків, після можливого інфікування сказом потрібно:

  • ретельно промити місце ураження проточною водою з милом;
  • обробити краї рани антисептиком або спиртовим розчином і накласти асептичну пов’язку. Якщо рана сильно кровить або це артеріальна кровотеча — потрібно миттєво викликати швидку допомогу;
  • якнайшвидше звернутися по медичну допомогу для щеплення антирабічною вакциною (це безоплатно).

40 уколів в живіт: чому це міф

Курс вакцинації від сказу складається з п’яти щеплень, а не з сорока уколів. Крім того, пацієнту вводять всі дози препарату не миттєво, а за графіком. Перше щеплення роблять у нульовий день — тобто, в день звернення до лікаря. Решту щеплень виконують на третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий день після можливого інфікування.

Ознаки сказу в улюбленців. Інфографіка: Держпродспоживслужба України

Як пояснили у Кабінеті міністрів України, антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання на сказ у 96-99% випадків. Дізнатися адреси центрів антирабічної допомоги можна, зателефонувавши до контакт-центру Міністерства охорони здоров’я за телефоном: 0-800-60-20-19. Берегти від небезпеки варто й улюбленців. Це можна зробити, дотримуючись базових правил:

  • вакцинувати чотирилапих від сказу;
  • триматися (і тримати домашніх тварин) якомога далі від диких;
  • невідкладно звертатися до лікарів після потенційно небезпечного контакту з твариною.

Раніше Заборона розповідала про збільшення кількості випадків сказу у тварин в Україні. Перші симптоми можуть з’явитися лише за кілька місяців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій