Біля «Вернадського» помітили вкрай рідкісне явище: заворожуючі кадри
Українським полярникам вдалося сфотографувати унікальне явище – південне полярне сяйво (aurora australis). Побачити його біля антарктичної станції «Академік Вернадський» можна надзвичайно рідко, розповіли у Національному антарктичному науковому центрі.
Чому це вкрай рідке явище біля станції:
- цей район розташований досить далеко від південного магнітного полюсу Землі;
- там постійно дуже хмарно.
«Щоб сяйво було видно біля Вернадського, мають відбуватися сильні збурення магнітного поля Землі. Це буває нечасто. Приладами ми реєструємо такі події в нашій геомагнітний обсерваторії – до речі, вона зараз одна з кращих в усій Антарктиці. Однак побачити сяйво очима і зафіксувати на фото – велика удача, за мої вісім зимівель це сталося чи не вперше. Бо здебільшого коли прилади показують значні зміни магнітного поля, то в нас або небо затягнуте хмарами, або ж літній період, коли майже весь час світло», – пояснює геофізик 29-ї УАЕ Юрій Отруба.
Цього разу відбулося виняткове співпадіння потрібних подій. По-перше, в Антарктиці – зима, тож біля «Вернадського» більшу частину доби темно. До того ж уже кілька тижнів у районі станції морозна погода та чисте небо. По-друге, відбулася магнітна буря рівня К-8 за індексом Бартельса (він описує відхилення магнітного поля Землі від норми протягом тригодинного інтервалу й може набувати значень від 0 до 9). Сяйво не було яскравим – виявити його допоміг фотоапарат.
«Магнітні бурі пов’язані з корональними викидами Сонця, коли величезний потік плазми з вмороженим магнітним полем рухається в бік Землі. Взаємодія магнітного поля Сонця та магнітного поля Землі якраз і спричиняє висипання заряджених частинок у верхні шари атмосфери, які ми бачимо як сяйво», – пояснили у Національному антарктичному науковому центрі.