Українцям дозволили декларувати трофейну зброю та захищатися нею, але не все так просто
- Верховна Рада 20 серпня ухвалила в другому читанні закон №9538 «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України».
- Акт передбачає дозвіл для громадян не просто зберігати в себе знайдену зброю, а й за необхідності захищатися нею від агресії Росії.
- Деякі види озброєння не підпадають під оновлення у системі.
Якщо цивільний виявить вогнепальну зброю чи боєприпаси до неї, він повинен здати її правоохоронцям. Знахідку також можна задекларувати та залишити в себе. Втім, володіти все ж можна не усіма видами трофеїв і виключно в обмежені терміни.
Заборона розповідає про акт щодо зберігання українцями трофейної зброї.
Легалізація зброї в Україні: закон №9538
Український парламент ухвалив закон №9538 в другому читанні 20 серпня — його вносили до Ради ще в липні 2023 року. Акт надає право цивільним декларувати та використовувати знайдену зброю для відсічі агресії Росії протягом дії воєнного стану. «За» висловився 291 народний депутат.
Отже, тепер люди, які знайшли вогнепальну зброю, її основні частини або боєприпаси до неї, зобовʼязані негайно повідомити про це до Національної поліції. Впродовж 24 годин цивільний має передати знахідку правоохоронцям.
Надалі зброю можна або все-таки здати на зберігання поліцейським, або ж задекларувати й стати фактичним власником. Однак ці умови діятимуть до закінчення воєнного стану в Україні. Після завершення цього періоду у цивільних буде 90 днів, щоб остаточно здати трофейну зброю.
Читати більше новин в TelegramВодночас є категорії знарядь, які не підлягають декларуванню. Їх вилучає Нацполіція. Йдеться про:
- нарізну вогнепальну зброю калібру від 12.7 мм та більше і боєприпаси до неї;
- гладкоствольну вогнепальну зброю калібру понад 23 мм і боєприпаси до неї;
- кулемети, гранатомети, міномети, вогнемети, переносні зенітно-ракетні комплекси, ствольні артилерійські системи й боєприпаси до них та іншу зброю і боєприпаси, що не можуть перебувати у власності цивільних;
- вогнепальну зброю і боєприпаси до неї, що стали засобом вчиненого кримінального злочину;
- зброю, закріплену за військовими ЗСУ, інших військових формувань чи силових структур (СБУ, Нацгвардія тощо);
- боєприпаси окремо від вогнепальної зброї.
Єдиний реєстр зброї в Україні: як це працює
З червня 2023 року на території України запрацював Єдиний реєстр зброї. Головна мета — суттєво спростити її облік, розповідав Інтерфакс-Україна міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.
«Громадяни зможуть легко отримувати інформацію про свою зареєстровану зброю. Окрім того, завдяки диджиталізації послуг у сфері обігу зброї процедура отримання дозволів буде спрощена. Єдиний реєстр передбачає також створення Електронних кабінетів. Тож українці зможуть отримати послугу, не виходячи з дому, без відвідування органу Нацполіції, шляхом подачі документів через «Єдине вікно громадянина» або у магазині з продажу зброї», — пояснив очільник відомства.
Магазини можуть вносити в електронну базу всю зброю, яка є на складах і продається. Тобто фактично її можливо придбати онлайн, однак забирати все одно доведеться самостійно, адже перевезення таких вантажів вимагає окремої ліцензії.
Тобто, ключові зміни такі:
- наявність особистого кабінету, на кшталт е-кабінету водія чи кабінету платника податків з усіма даними й нагадуваннями про терміни перереєстрації зброї;
- окрема електронна база зброї, що є у продажі;
- введення спрощеної системи придбання в обхід деяким бюрократичним процедурам.
Для отримання детальної інформації про реєстр можна:
- звернутися до контакт-центру ЄРЗ за телефоном 044-33-44-035;
- поставити запитання через чат-бот Єдиного реєстру зброї у Telegram.
Раніше Заборона розповідала про захист прав військових ЗСУ. В Україні працюють над створенням військової поліції, яка буде спеціалізуватися на цьому питанні.
Читати більше новин в Telegram