Національний банк України пропонує змінити назву українських розмінних монет з «копійок» на «шаги». Вважають, що це допоможе відновити історичну справедливість, сприяти дерусифікації та відродити національну традицію у грошовому обігу України.
«Дослідивши історію грошового обігу України, ми дійшли беззаперечного висновку, що така назва для розмінної монети як ‘копійка’ фактично є символом московської окупації. Сьогодні український народ повертає собі все, що було несправедливо в нього вкрадене та понівечене кремлівськими наративами. Саме час відновити справедливість і для грошової системи, очистити монетарний суверенітет від щонайменшої спорідненості з будь-чим московським. Ми маємо своє, питомо українське, слово для визначення дрібних монет – це слово ‘шаг’», – каже голова НБУ Андрій Пишний.
Перейменування монети вимагатиме низку змін в українському законодавстві. Так, необхідно внести зміни до законів України:
- «Про пенсійне забезпечення»;
- «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»;
- до статті 249 Податкового кодексу України;
- до статті 32 закону «Про Національний банк України».
Розроблені законопроєкти після узгодження з державними органами Національний банк направить до Верховної Ради. У разі ухвалення НБУ зможе перейти до практичного втілення ініціативи: карбування та введення в обіг монет.
При цьому держрегулятор не планує спеціально, через зміну назви, вилучати з грошового обігу монети, номіновані в копійках, та обмінювати їх на шаги. Вони перебуватимуть в обігу паралельно.
«Громадянам не потрібно буде вживати додаткових заходів для обміну копійок на шаги. Це дасть можливість уникнути додаткових витрат, пов’язаних з утилізацією копійок та виготовленням шагів для їх заміни. Поступове введення в обіг монет, номінованих у шагах, у межах планового випуску не вплине на інфляцію, оскільки не передбачається збільшення обсягів готівкових грошей в економіці», — пояснили в НБУ.
Слово «шаг» давнього українського походження. Назва уже використовувалася як на території України, так і в українській грошовій лічбі (з XVI – XVII ст.). У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з такою назвою , що було закріплено на законодавчому рівні.