Читаєте зараз
Військові витрати України та сусідів. Що змінилося із 2022 року?

Військові витрати України та сусідів. Що змінилося із 2022 року?

Yevheniia Kostina

Війна завжди впирається в економіку: в агресора — на можливості продовжувати, в оборонців — триматися, у потенційно наступних та союзників — готуватися та допомагати другим. 

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну обидві країни, очевидно, більше вкладаються у військо (і не тільки). Зміни у витратах на військові потреби спостерігаються й у сусідніх державах, найближчих до війни. 

Фахівці Thinktanks та Білорусь.Експертиза зробили дослідження цих витрат. В тексті нижче ви побачите порівняння за кількома показниками та пояснення, як проводилися розрахунки. 


Зміни військових витрат 2022-2024

Щодо розміру ВВП Україна логічно витрачає набагато більше на військові потреби, ніж інші країни регіону. При цьому економіка України в рази менша за економіку Росії-агресорки, яка знаходиться на другому місці за цим показником.

Цікаво, що й Польща останніми роками нарощувала військові витрати щодо ВВП темпами, близькими до російських. Якщо в РФ військові витрати за два роки зросли з 4.1% до 6.8% у ВВП, то Польща збільшила їх з 2.4% до 4.2% ВВП.

Читати більше новин в Telegram
Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Динаміка зростання частки військових витрат у ВВП Білорусі та Литви була невисокою. При цьому Білорусь перебуває на останньому місці за часткою військових витрат у ВВП серед досліджуваних країн. За даними за 2024 рік, значення показника становило у Білорусі 1.62% ВВП, мінімально допустимий рівень для країн-членів НАТО дорівнює 2%.

Абсолютне вираження

Що стосується обсягів військових витрат в абсолютному вираженні, то найбільше ресурсів було витрачено Росією. На другому місці за цим показником знаходиться Україна. При цьому слід враховувати, що, по-перше, різниця між Росією та Україною в 50 млрд доларів США за останні роки може бути скоригована хоча б тому, що цифри за 2024 рік є прогнозними. По-друге, у прямі витрати на війну у дослідженні не включалися фінансування економіки та гуманітарних цілей, яке принаймні частково може бути віднесене до військових витрат.

Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Білорусь за цим показником посідає останнє, п’яте, місце. Навіть невелика Литва в абсолютному вираженні витратила більш ніж удвічі більше коштів на зміцнення національної безпеки у 2022-2024 роках.

Витрати на людину

Якщо розглянути витрачені кошти на оборону щодо чисельності населення за 2022–2024 роки, то лідером цього показника є Україна з показником $8600 на людину. На другому місці Польща з витратами 2.6 тисячі доларів США на людину. Росія на третьому місці за рахунок великої чисельності населення ($2.3К). Білорусь є на останньому місці з показником 392.3 доларів США, що менше, ніж у Польщі та Литві у 8.3 та 4.6 рази відповідно.

Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Лідерами серед досліджуваних країн за обсягом витрат на одного військовослужбовця є Польща та Литва. На одного військового витрати в Україні більш ніж удвічі вищі, ніж у Росії. Щодо Польщі та Литви, то за три роки з розрахунку на одного військовослужбовця буде приблизно витрачено понад 400 тис. доларів США.

Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Індекс військової міці

Зрештою, якщо звернутися до Індексу військової міці, який з 2005 року становить Global Firepower. Цей рейтинг є комплексним та заснований не лише на рівні військового фінансування, а включає понад 60 індикаторів у різних галузях, включаючи кількість чоловіків, розмір зовнішнього боргу, золотовалютних резервів, кількість аеропортів, портів та терміналів та інші.

18 та 21 місце поточного рейтингу посіли Україна та Польща відповідно. Обидві країни покращили свої позиції порівняно з показниками дворічної давнини.

Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Абсолютні та відносні показники вказують на те, що попри номінальне зростання військових державних витрат, рівень зберігається на відносно низькому рівні. Тільки за Індексом військової могутності Білорусь змогла обігнати Литву. За два роки республіка опустилася на 12 місць рейтингу.

Таким чином, витрати Білорусі на оборону значно нижчі, ніж в інших країнах регіону, які знаходяться в безпосередній близькості до зони конфлікту.

Особливості України: велика зовнішня підтримка йде не лише на військові цілі

З початку повномасштабної війни Україна одержує великі обсяги зовнішньої допомоги, тому при оцінці її видатків неможливо спиратися виключно на бюджетні витрати. З іншого боку, загальні обсяги підтримки з боку ЄС та США неможливо однозначно віднести до військових витрат. Значна частина допомоги йде на фінансування економіки, що страждає від війни, а також на гуманітарні цілі. Також є ризик подвійного підрахунку, коли виділення фінансування конкретною країною може здійснюватись у рамках підтримки з боку ЄС. Тому крім даних бюджету, проаналізовано дослідження щодо України та офіційні дані ЄС.

Інфографіка: Катерина Круглик / Заборона. Дані: Reuters

Основними джерелами для розрахунку військових витрат були дані Міністерства оборони та НАТО. Військові витрати Польщі були підраховані на основі даних, що публікуються, про виконання бюджету, ресурсів Фонду модернізації збройних сил та інших фондів.

Особливість військових витрат Росії

Визначити точний обсяг військових витрат у Росії непросто з низки причин. Суми асигнувань за засекреченими статтями російського бюджету збільшились. На які цілі витрачалися ресурси, невідомо, адже призначення фінансування за засекреченими статтями не вказується. При цьому треба враховувати, що військові витрати можуть бути частково розподілені між іншими статтями бюджету. Тож, для оцінки ситуації у Росії використовувалися дані Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI), який робить розрахунки з методології НАТО, що включає широкий спектр показників, пов’язаних з військовою діяльністю. Недоліком цього підходу є те, що він не враховує запланованих витрат, і тому даних за 2024 рік немає. Тому розрахунки нижче зроблені на основі відкритих даних бюджету, а також порівняння з попередніми роками та інших даних.

Як відреагували у Білорусі на війну в Україні

Витрати Білорусі на військову сферу розраховувалися, виходячи з даних держбюджету за статтею «Національна оборона». При цьому треба зауважити, що бюджетні витрати, що плануються, нерідко відрізняються від фактичних витрат, оскільки протягом року можуть прийматися поправки до бюджету. Нагально видно, що протягом останніх кількох років фактичні витрати на оборону в Білорусі перевищували заплановані.

Інфографіка: Thinktanks та Білорусь.Експертиза

Витрати на оборону з 2021 по 2023 рік щорічно збільшувалися, при цьому зростали і темпи зростання запланованих військових витрат. Якщо 2021 року на оборону передбачалося витратити $0.58 млрд то 2024 року планується витратити вже $1.12 мільярда.

Таким чином, за три роки у номінальному вираженні заплановані військові витрати Білорусі зростуть у доларовому еквіваленті майже вдвічі. Річний приріст 2022 року становив щодо 2021 року 20%, 2023 року до 2022 року — 34%, 2024 року приріст очікується лише на рівні 21% проти попереднього року (за умови відсутності змін у бюджеті).

На зниження 2020 року вплинула динаміка курсу білоруського рубля до долара. У номінальному вираженні заплановані витрати постійно зростали. У 2022-2023 роках динаміка зростання була досить активна, при цьому важливо, як змінювалися витрати на військові цілі в інших країнах регіону.

Матеріал створено та опубліковано за підтримки Медіамережі

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій