Кабмін України ліквідує МСЕК: все, що треба знати
- Медико-соціальна експертна комісія — це спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить експертизу для встановлення інвалідності.
- Міністерство охорони здоров’я України планує взагалі відмовитися від поняття. Планується, що всі комісії припинять роботу з 2025 року.
- В Україні було встановлено багато фактів порушень та фальшивих інвалідностей серед посадовців, зокрема і в органах прокуратури.
Приводом для проведення масштабних перевірок став скандал навколо Хмельницької обласної МСЕК. Так, суд ще на початку жовтня 2024 року взяв під варту її очільницю Тетяну Крупу. Жінку підозрюють у збагаченні на мільйони гривень шляхом незаконного оформлення інвалідності чоловікам. Крім цього, ще принаймні 49 посадовців керівництва Хмельницької облпрокуратури нібито оформили через Крупу інвалідність другої групи.
Заборона розповідає про історію навколо комісії, а також про те, чим її замінять.
Медико-соціальна експертна комісія: що за орган
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко заявив, що в Україні планують ліквідувати Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). Це спеціальний заклад в системі охорони здоров’я, що проводить експертизу людям, які звертаються для встановлення інвалідності.
Орган перебуває в підпорядкуванні Мінохорони здоров’я. Є центральна (перевіряє інші), обласні, районні, міжрайонні і міські МСЕК. Вони визначають:
- групи інвалідності (І,ІІ,ІІІ група);
- відсоток втрати працездатності;
- потребу в протезуванні, ортезуванні та інших допоміжних засобах реабілітації;
- індивідуальну програми реабілітації для людей з інвалідністю;
- медичні показання на право одержання автомобіля з ручним керуванням або пристосованого автомобіля.
«До кінця цього тижня [до 27 жовтня] ми приймемо розпорядження Кабінету міністрів України, яке у нас ліквідує центральну МСЕК. Ми до цього готувалися, укріплюючи матеріально-технічну базу саме підпорядкованого інституту в місті Дніпро. Оскільки ми бачили, що центральна МСЕК – це тільки була експертиза візуальна, потім люди направлялись на клінічні бази в Дніпро і Вінницю», — розповів Ляшко.
Читати більше новин в TelegramЗагалом, за планом, комісії як окремі юридичні особи призупинять свою роботу з 1 січня 2025 року. Їхні функції буде передано кластерним і надскластерним лікарням. Це такі, що забезпечують доступність пацієнтам у межах визначених нормативів і мають як мінімум 20 напрямків надання меддопомоги.
«Всі кластерні і надкластерні лікарні підключені до Електронної системи охорони здоров’я, тож усі рішення про встановлення інвалідності будуть прийматися на основі даних, які записані в базі. Це дасть змогу відслідковувати, коли і який діагноз вносить лікар, які дослідження і коли проводилися. У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження у кримінальних справах, наприклад, ми чітко будемо бачити вертикаль: хто, де, на яких етапах допускав помилку», — каже Ляшко.
Також нібито має вирішитися питання безбар’єрності, бо всі лікарні, які працюють із НСЗУ, отримали відповідний сертифікат про доступність для людей з інвалідністю.
Плани МОЗ: чим замінять МСЕК
Міністерство охорони здоров’я України планує взагалі відмовитися від поняття медико-соціальної експертизи, заявив очільник відомства.
«Медики, які провели певне лікування, реабілітацію, оцінюють потреби людини по працездатності. У подальшому через міжнародну класифікацію функціонування, яка вже стала національним класифікатором, підключаються й інші сторони. Зокрема, це Мінсоцполітики, яке дивиться, які функції людина втратила і які компенсатори можна запропонувати», — пояснив Ляшко.
Якщо людина після втрати функціональності не може виконувати ту роботу, яку виконувала до цього, має підключатися Мінекономіки. далі має бути задіяне Міносвіти, якщо запропонує людині перенавчання через втрату певних функцій. Тобто систему змінять: пропонуватимуть не додаткові виплати, а так звані компенсатори — способи знову стати соціально і економічно активним.
Засідання РНБО 22 жовтня: що вирішили
Президент України 22 жовтня 2024 року провів засідання Ради нацбезпеки і оборони. Обговорювали ситуацію з медико-соціальними експертними комісіями і зловживаннями посадовців щодо оформлення інвалідності.
Зокрема, йшлося про встановлення багатьох фактів порушень та фальшивих інвалідностей серед посадовців, зокрема і в органах прокуратури. Після засідання генеральний прокурор України Андрій Костін заявив про звільнення з посади.
За словами прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, вже було звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії та керівників профільного департаменту МОЗ, який відповідає за координацію діяльності МСЕК.
Ліквідація МСЕК: який скандал передував
Ще на початку жовтня 2024 року суд взяв під варту голову Хмельницької обласної МСЕК Тетяну Крупу. Її підозрюють у збагаченні на мільйони гривень у справі про незаконне оформлення інвалідності чоловікам.
Крім цього, як пише «Цензор.НЕТ», ще принаймні 49 посадовців керівництва Хмельницької обласної прокуратури мають інвалідність другої групи. Рішення про це нібито ухвалювала головна лікарка медико-соціальної експертної комісії Тетяна Крупа. Андрій Костін підписав наказ про проведення службового розслідування.
Раніше Заборона розповідала про скандал навколо чиновників міської Служби у справах дітей і Центру соціально-психологічної реабілітації дітей №1.
Читати більше новин в Telegram