Від Харкова до Нью-Йорка: скульптури, що говорять до світу про війну в Україні
- Російська нелюдська агресія в Україні змусила багатьох митців переосмислити свою творчість та вкладати в неї нові сенси.
- Вони використовують публічний простір, щоб нагадати про абсурдність війни та сміливість тих, хто бореться з насильством.
- Інсталяції про наслідки війни розміщують по всьому світу.
Вуличне мистецтво стало потужним інструментом протесту і способом підтримати постраждалих. Від червоного Путіна на іграшковому танку до пшеничного Зерна, що перетворилися на скульптури, — ці інсталяції доносять важливі меседжі до світової спільноти, нагадуючи про руйнівні наслідки війни і відвагу тих, хто чинить опір агресії.
Спеціально для Заборони комунікаційниця платформи «Алгоритм дій» Ірина Остапчук розповідає про скульптури, які стали голосом російсько-української війни як в Україні, так і за її межами.
Путін на танку, Джеймс Коломіна
Мобільна скульптура з Путіним на іграшковому танку французького скульптора Джеймса Коломіни подорожує різними країнами та символізує руйнівний вплив російсько-української війни у глобальному масштабі.
За словами митця, таким чином він засуджує абсурдність війни та мужність дітей перед обличчям цієї катастрофічної ситуації.
Інсталяцію Коломіна розміщує на дитячих майданчиках. Вона побувала в Парижі, Барселоні, Лондоні, Нью-Йорку, Брюсселі, у Римі.
Читати більше новин в TelegramЗ серпня 2024 року п’ять інсталяцій у французького митця можна побачити у Києві. Всі вони присвячені українським дітям. До дня Незалежності України на стіні Головпоштамту першою він зобразив дитину, яка малює український тризуб.
Метою цієї та наступних скульптур Джеймс Коломіна назвав засудження несправедливої війни, від котрої страждають українці та підтримку України в боротьбі.
Арка, Ай Вей
Ай Вейвей — китайський художник, скульптор, фотограф та громадський активіст. Відомий, зокрема, своєю відкритою критикою китайського уряду стосовно дотримання прав людини, за що зазнавав переслідувань.
Робота «Арка» є попередженням і нагадуванням, що світ побачить більше гуманітарних криз.
Це 12-метрова інсталяція, схожа на клітку, із заглибленнями у формі двох людських фігур. Вперше «Арку» представили у 2017 році в Нью-Йорку на Вашингтон-сквер. З того часу вона подорожує містами, а художник вкладає у нього нові сенси.
За словами митця, в США мова йшла про расизм та глобальну кризу біженців, спричинену регіональною незахищеністю. Відтоді людство пережило пандемію, пройшло ізоляцію.
2022 року артоб’єкт встановили у Стокгольмі і він набув нових сенсів — війна між Росією та Україною змусила мільйони людей покинути свої домівки.
Зерно, Олексій Золотар та Василь Грубляк
«Зерно» — двометрова скульптура у Луцьку, створена митцями групи GAZ (Олексій Золотар і Василь Грубляк).
Скульптори працювали над роботою до повномасштабного вторгнення і першочергово вкладали в неї архетипний символ зародження та початку. Але під час великої війни символ пшеничного зерна набув нових сенсів та значень.
Поверхня з нержавіючої сталі віддзеркалює реальність, яка спонукає задуматися про циклічність життя, відродження та відновлення.
Скульптура має благодійну місію — збирає кошти на розмінування України для фонду «Повернись живим». Щоб долучитися, достатньо зісканувати QR-код на таблиці біля скульптури.
Вінок, Вероніка Псоткова
Над празькою вулицею Длоуга можна побачити металеву інсталяцію, що має вигляд жіночої фігури у вінку, яка зависла у повітрі.
Чеська скульпторка Вероніка Псоткова створила скульптуру з рабикової оцинкованої сітки і підвісила її між будинками на висоті восьми метрів.
Скульптура отримала назву «Вінок» і присвячена українським матерям, чимало з яких через війну змушені були тікати за кордон, щоб врятувати своїх дітей.
Загалом мисткиня віддає шану всім тим українкам, хто так чи інакше постраждав від вторгнення армії РФ. Мисткиня обрала вінок як один із культурних символів України, жінки й матері.
Крилата ракета, Ілля Чорномаз
У серпні 2023 року у Харкові з’явилась скульптура Іллі Чорномаза «Крилата ракета», виготовлена з уламків ракет, якими російська армія обстрілювала Харківщину. Інсталяцію можна побачити на території популярного кафе «7-й склад».
Автор хотів показати важливість мистецтва під час війни й створив силует, який нагадує і крилату ракету, і символізує розп’яття. Висота скульптури — 3.5 метри, вага — 500 кілограмів. Зібрати стільки матеріалу вдалося спільно з рятувальниками.
Зокрема, у роботі використана частина ракети, що влучила в Харківську ОВА 1 березня 2022 року.
Після презентації скульптури запустили благодійний збір «Надія через мистецтво» на підтримку Збройних сил України. Метою збору було 5 мільйонів гривень, які передали на FPV-дрони для 92-ї бригади та розвідпідрозділу Kraken.
Читати більше новин в Telegram