Вибори президента США 2024: зрозуміло про систему та голосування

Ilona Kivva
Автор:
  • Вибори президента США стартували 5 листопада 2024 року.
  • Є сім так званих хитких регіонів, які, найімовірніше, визначать результати.
  • Першою голосування за традицією завершила виборча дільниця у селі Діксвіл Нотч у Нью-Гемпширі.

Президента у США обирають не безпосередньо виборці, а спеціальна колегія. Однак на те, якому ж кандидату вона віддасть бали, впливає загальнонаціональне голосування. Через таку систему можливий сценарій, коли перемагає претендент, який набрав меншу кількість голосів від громадян.

Заборона розповідає про виборчу систему у США, а також про результати по штатах.

Новина оновлюється…

Аризона, Пенсильванія, Мічиган: результати голосування 5 листопада

Загальнонаціональне голосування у Сполучених Штатах стартувало 5 листопада 2024 року. Напередодні кандидати традиційно (у ніч перед виборами) провели останні агітаційні заходи. Так, Камала Гарріс завершила свою 107-денну кампанію в Пенсільванії, а Дональд Трамп виступав у Мічигані — там він завершив три свої президентські кампанії. Обидва штати належать до сімки так званих хитких регіонів, які, найімовірніше, і визначать результати виборів.

Цікаво! Першою голосування за традицією завершила виборча дільниця у селі Діксвіл Нотч у Нью-Гемпширі. Вона має лише шість жителів із правом голосу, які голосують опівночі в день виборів. Тут Камала Гарріс і Дональд Трамп отримали по три голоси.

Читати більше новин в Telegram

Вибори президента США: яка система

Голосувати у Штатах можуть громадяни віком від 18 років. Однак президента обирають не безпосередньо виборці, а колегія. Вона збирається після загальнонаціональних виборів.

Група формується певною кількістю представників від кожного штату, яка відповідає кількості його населення. Найбільше виборців у Каліфорнії — 54, тоді як у малих штатах на кшталт Вайомінгу, Аляски, Північної Дакоти та округу Колумбія (Вашингтон) — мінімум по три.

Скільки треба балів для перемоги

Загалом виходить 538 виборці з усіх штатів. Для перемоги кандидату необхідно набрати 270 з них (половина+1). Частіше за все, усі голоси від одного штату переходять тому кандидату, який отримав більшість голосів на загальнонаціональних виборах.

Так, наприклад, якщо Дональд Трамп здобуде прихильність 50.1% громадян у Техасі, йому перейдуть усі 40 голосів колегії від цього штату. Тобто навіть якщо кандидат перемагає десь з відривом, він отримає не більше балів, ніж виділено для цього регіону.

Саме через це можлива ситуація, коли на виборах президента США кандидат набрав більше голосів на загальнонаціональних виборах, але програв. Це відбувається, коли він не виграє достатню кількість штатів, щоб отримати 270 виборців із колегії. Так було у 2016 році із Гілларі Клінтон, яка набрала на 3 млн більше голосів на загальнонаціональних виборах, але все одно програла Дональду Трампу. Ще одна така ситуація у 2000 році трапилася із Джорджем Бушем. Тоді демократ Ел Гор мав приблизно на півмільйона більше голосів.

«В теорії члени колегії можуть голосувати за будь-якого кандидата, який їм подобається, незалежно від того, кого підтримали виборці. Якщо в колегії хтось голосує проти вибору свого штату, такого називають невірним. У 2016 році сім виборців [з колегії] проголосували таким чином, але не змінили результат. У деяких штатах такі можуть бути оштрафовані або притягнуті до відповідальності за їхні голоси або утримання від голосування», — пояснили в BBC.

Цікаво! Якщо кандидати знають, що отримають більшість голосів у якомусь штаті (це визначається за результатами праймеріз і кокусів), вони не проводять там агітаційну кампанію, концентруючись на так званих хитких регіонах. Саме вони й вирішують результат виборів.

У 2024 році, як очікується, ключовими стануть такі:

  • Аризона — 11 голосів виборців;
  • Джорджія — 16;
  • Мічиган — 15; 
  • Невада — 6;
  • Північна Кароліна — 16;
  • Пенсильванія — 19;
  • Вісконсин — 10.

Раніше Заборона розповідала про вплив на Україну результату виборів у Штатах. Кандидати публічно демонструють протилежні позиції щодо подальшої підтримки Києва: від військової допомоги до перспектив членства в НАТО та шляхів завершення війни. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій