Читаєте зараз
Моральна шкода: в Україні можуть обмежити можливість вимагати відшкодування на роботі

Моральна шкода: в Україні можуть обмежити можливість вимагати відшкодування на роботі

Ilona Kivva
Автор:

У Верховній Раді ще 1 листопада 2024 року зареєстрували законопроєкти №12175 і №12176. Вони спрямовані на захист прав та інтересів роботодавців щодо відшкодування моральної шкоди працівникам. 

Ініціаторами актів виступили 16 народних депутатів від «Слуги народу».

У пояснювальній записці йдеться, що чинна практика покладання обов’язку на роботодавців щодо відшкодування моральної шкоди працівникам істотно порушує баланс між правами сторін у трудових відносинах. Внесення змін до Цивільного та Кодексу законів про працю начебто має урівноважити інтереси сторін.

«Основна пропозиція законопроєктів полягає у внесенні змін до статті 268 Цивільного кодексу. Пропонується встановити, що позовна давність не поширюється виключно на майнові вимоги. Водночас для позовів щодо відшкодування моральної шкоди планується встановити обмеження строку для подання таких вимог. Це має дозволити захистити роботодавців від затяжних судових процесів і необґрунтованих позовів», — пояснили у Telegram-каналі «Блог юриста».

Також передбачається, що моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, не відшкодовується на користь працівника або його близьких, якщо встановлено вину працівника в інциденті. Як пояснюють експерти, нині суди здебільшого спираються лише на факт зв’язку травми з виробництвом. Тобто вони не враховують відсутність вини з боку роботодавця.

Крім цього, пропонується встановити трирічний строк позовної давності, що, на думку депутатів, є цілком достатнім для забезпечення прав працівників та сприятиме уникненню зловживань. Нині строки давності для подання позовів про відшкодування моральної шкоди відсутні. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій