В Німеччині дійшли компромісу щодо виборів: чому це важливо для України
Німеччина має намір провести вибори 23 лютого 2025 року. Соціал-демократи, зелені та консерватори досягли компромісу щодо термінів, пише Reuters з посиланням на власні джерела.
«Опозиційні партії хотіли провести голосування ще в січні, попереджаючи, що Німеччина ризикує залишитися без керма під час економічної кризи, а перемога Дональда Трампа на виборах у США створює нові дипломатичні виклики. Але Шольц попередив, що січневі вибори, яких спочатку прагнув Фрідріх Мерц, лідер консервативної опозиції, перенапружать виборчу владу під час зимового сезону свят і вірусів і ризикують залишити партії неготовими», — зауважили у виданні.
Щоб ініціювати нові вибори, уряд Шольца повинен втратити вотум довіри в парламенті. Коли проведуть голосування, поки невідомо, але це, як прогнозується, може відбутися у грудні.
Прем’єр-міністр зараз керує урядом меншості за підтримки Зелених. Він прагне заручитися достатньою підтримкою опозиції, щоб прийняти закони про захист Конституційного суду від ультраправих і профінансувати Україну, перш ніж піти з посади.
Керівна у Німеччині так звана світлофорна коаліції розвалилася у листопаді 2024 року. Вона складалася із Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), Вільної демократичної партії (ВДП) і «Союзу-90/Зелені».
Перед цим Шольц оголосив про звільнення міністра фінансів Крістіана Лінднера, який є головою ВДП.
Вибори до Бундестагу відбуваються раз на чотири роки. Але в кризових ситуаціях вони можуть відбутися раніше. Є два випадки, коли це можливо:
- якщо під час голосування за канцлера не буде сформовано абсолютної парламентської більшості (такого в історії Німеччини ще не було);
- канцлер виносить на розгляд Бундестагу питання про вотум довіри його уряду. У такому випадку федеральний президент за пропозицією канцлера може розпустити Бундестаг протягом 21 дня.