Мирні плани Трампа: як Україна та Росія готуються до переговорів
Дональд Трамп переміг на виборах президента США й тепер від нього багато в чому залежить доля України. Усі пам’ятають, як він обіцяв закінчити війну за «24 години», проте без конкретики. Та коли стало очевидним, що саме республіканець займе Білий дім, один за одним почали з’являтися різні варіанти «мирних планів».
Усі вони здебільшого неприйнятні для України, позаяк змушують Київ поступитися окупованими територіями. Але цікаво, що один передбачає і те, що під контролем української влади залишаються зайняті ЗСУ території Курської області.
Детальніше про те, як Трамп (теоретично) може покінчити з війною, і чи готові до таких планів в Україні та Росії, разом з експертами розбиралась редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Мирні плани та перемовини
Слід зазначити, що публічно конкретної стратегії союзників з припинення війни немає. З очевидних причин. По-перше, сторона агресора може скористатися для корегування своїх військових та дипломатичних тактик. По-друге, безпосередньо припинити війну може саме агресор; якщо Україна складе зброю — це капітуляція, яка аж ніяк не означає зупинку злочинів, репресій, геноциду та ймовірних планів імперії йти далі.
Втім, мала б існувати road map довготривалої стратегії союзників. Вона б включала конкретні терміни та кроки з фінансової, військової та політичної підтримки. Сумніви, що така дорожня карта затверджена, виникають зокрема через те, як нерівномірно та відокремлено постачається зброя, а також мирні конференції: або без суттєвих результатів, або взагалі переносяться. Так, попередня міжнародна мирна конференція в червні 2024 року в Швейцарії завершилася тим, що 78 країн висловили «підтримку територіальної цілісності України», але без участі Росії шлях уперед залишився неясним. На наступну РФ спочатку погодилася, проте потім відмовилася. Що вкотре доводить: країна-агресорка домовлятися не прагне.
Примітно, що найбільше схожий на роад меп План перемоги президента України Володимира Зеленського. Ось основні пункти (другий та третій має таємні додатки):
- запрошення України в НАТО ще до закінчення війни;
- зміцнення оборони — включає продовження операцій на території Росії та зняття обмежень щодо ударів по РФ, виведення ППО, спільне з партнерами збиття російської авіації, розширення використання українських дронів і ракет, доступ до розвідданих партнерів;
- cтримування — передбачає розміщення комплексного неядерного пакета стримування;
- розвиток стратегічно-економічного потенціалу України (угоди з ЄС та США про спільний захист і інвестування у видобуток та використання урану, титану, літію);
- після закінчення війни українські військові можуть застосовувати свій досвід для зміцнення оборони НАТО та Європи.
Не виключено, що мирні плани розроблені або розробляються окремими країнами та альянсами. Проте, схоже, їхнє обговорення чекало на результати президентських виборів в США. Не дарма в перші дні після оголошення результатів Трамп мав розмови з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, президентом Франції Еммануелем Макроном, прем’єркою Італії Джорджею Мелоні, прем’єркою Данії Метте Фредеріксен та президентом України Володимиром Зеленським.
Майбутній 47-й лідер США, за даними Washington Post, розмовляв і з Путіним, проте в Кремлі заявили, що такого не було.
Отже, з усього випливає, що будь-які рухи в сторону переговорів залежатимуть від нової американської влади, але їхнє проведення — від бажання Москви.
Демілітаризована зона, британські війська та відмова від НАТО
Через два дні після виборів у США The Wall Street Journal розкрив деталі можливого мирного плану новообраного президента Дональда Трампа для врегулювання війни між Росією та Україною. За даними обізнаних джерел, конкретного плану дій Трамп ще не затвердив, але його радники вже подали кілька пропозицій.
Один із варіантів передбачає, що Україна погоджується не вступати до НАТО щонайменше 20 років, а США продовжують надавати військову допомогу для стримування російської агресії. Також пропонується заморозити лінію фронту та створити демілітаризовану зону, контрольовану іноземними військами, але точно не американськими.
«Ми [США] можемо проводити навчання та надавати іншу підтримку, але зброя буде направлена в Європу. Ми не відправляємо американських чоловіків і жінок для підтримки миру в Україні. І ми не будемо за це платити. Нехай цим займаються поляки, німці, британці та французи», — заявив WSJ член команди Трампа.
Політолог Микола Давидюк зазначає, що США можуть передати роль забезпечення стабільності в «сірій зоні» британським військовим. «США розглядає можливість поставити Британію наглядачем за Європою та Україною. Угорський прем’єр Віктор Орбан також претендував на цю роль, але Вашингтон вирішив віддати її колишній імперії. Тим паче Велика Британія завжди була проти того, щоб Україну зливали Росії», — каже експерт.
Що для Києва неприйнятно, так це те, що замороження лінії фронту означатиме, що Росія збереже окупаційний контроль над 20% території України. Та що цікаво, згідно з планом, під контролем України залишається ділянка російської території в Курській області (близько 600 кв. км).
Примушення до переговорів
Трамп також розглядає альтернативний план, що передбачає припинення постачання зброї Україні до початку мирних переговорів із Росією. У цьому варіанті Київ може повернути окуповані території виключно дипломатичними засобами.
Незрозуміло, якої саме стратегії стосовно врегулювання російсько-української війни дотримуватиметься 47-й президент, проте плани, що обговорюються в його адміністрації, передбачають більше поступок від України, ніж від Росії. Та все ж є надія, що Трамп налаштований підходити до врегулювання конфлікту більш збалансовано, не намагаючись нав’язувати Києву односторонні поступки.
Як повідомив Bloomberg, майбутній глава Білого дому усвідомлює, що не може вимагати від Києва поступок Кремлю, якщо при цьому нічого не отримає на заміну. Принаймні це прозвучало в діалозі з одним із європейських лідерів, з якими Трамп зв’язувався після своєї перемоги.
До переговорів готуються у РФ та Україні
Одразу після оголошення про перемогу Трампа на виборах його прессекретарка Керолайн Лівітт заявила, що він зможе ініціювати переговори щодо миру в Україні: «Перший день (на посаді президента) включає посадку України та Росії за стіл переговорів, щоби покласти край цій війні».
Маючи це на увазі, за даними The Telegraph, Володимир Путін зосередив близько 50 тисяч військових із РФ та КНДР у Курській області, щоби повернути її під контроль до інавгурації Трампа 20 січня. Західні дипломати висловлюють стурбованість, що Кремль може використати цей наступ, щоби посилити тиск на Україну й розширити свої позиції ще до початку переговорів.
Україна також розуміє, що наступні 4–5 місяців будуть вирішальними, і Київ бореться за те, щоб зайняти найсильнішу позицію до початку будь-яких переговорів, повідомляє Reuters із посиланням на високопоставленого українського чиновника.
«Ця зима є критичним моментом… Я сподіваюся, що війна наближається до кінця. Прямо зараз ми визначимо позиції обох сторін у переговорах, початкові позиції», — сказав він.
Остаточного рішення ще немає
Сторони визнають, що закінчення війни, ймовірно, відбудеться за столом переговорів, але питання прийнятності умов для України залишається відкритим. Київ наполягає на повній деокупації своїх територій і виведенні російських військ, тоді як Москва вимагає контролю над чотирма областями та Кримом. Вашингтон пропонує знайти компроміс, який вимагає поступок від обох сторін.
«Немає єдиного рішення для цієї ситуації. Усе, що зараз потрапляє в пресу, використовується для оцінки настроїв і готовності сторін до поступок. Трамп також аналізує ситуацію. Його адміністрація розуміє, що питання просто так не вирішити, бо воно пов’язане з Іраном, Ізраїлем і Китаєм», — зазначає Микола Давидюк, закликаючи дочекатися офіційної заяви Трампа щодо його мирного плану.
Військово-політичний експерт Олександр Мусієнко переконаний, що швидкого вирішення не буде. По-перше, бойові дії тривають, і Росія продовжує надсилати тисячі своїх військових. По-друге, переговори не почнуться, поки для РФ не буде розв’язане питання підконтрольних Україні територій у Курській області. По-третє, саме обговорення формату переговорів, його посередників, місця проведення та багато іншого також займе чимало часу. За його прогнозом, забезпечення умов для переговорів може затягнутися до осені 2025 року.
Мусієнко також зазначає, що Путін прагне захопити Курахове та Покровськ, вийти на адмінмежу з Дніпропетровщиною в тому районі, а потім пропонувати перемир’я по лінії фронту.
«Росія хоче забезпечити собі умови, які, ймовірно, будуть виглядати так: Крим та вся Донецька й Луганська області залишаються за РФ. По Запорізькій та Херсонській областях Кремль також тиснутиме, щоб залишити контроль над Азовським морем. Також вони будуть порушувати питання про позаблоковий статус України, статус російської мови та церкви. Ось такі можуть бути умови Москви», — говорить Мусієнко.
Посадити Росію за стіл переговорів на умовах України дозволило б суттєве посилення військової підтримки. І тут питання: наскільки США будуть готові переглянути пакети допомоги, щоб надати Києву можливість відвоювати якомога більше територій та натиснути на Кремль? Водночас експерт припускає, що Трамп не налаштований на повне повернення територій України. «У США шукатимуть діалог і певні поступки агресору, і це очевидно», — вважає військово-політичний експерт.