В Україні на бронювання від мобілізації впливатиме зарплата: зміни з 1 грудня
- Більшості підприємств може подати на відстрочку не більше 50% працівників. А от оборонно-промисловий комплекс й енергетика — до 100%.
- Український уряд 15 листопада змінив низку вимог. Серед іншого, регіональні та галузеві критерії критичності будуть погоджуватись з двома відомствами.
- Всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію.
Більшість змін, які запрацюють з 1 грудня 2024 року, стосуються приватного сектору. Так, обов’язковими пунктами стануть зарплатний критерій і відсутність боргів перед бюджетом. Якщо ж компанія вже оформила бронь для працівників до того, як запрацювали нововведення, доведеться переоформлювати документи, але з відстрочкою.
Заборона розповідає про рішення Кабміну України.
Критично важливі підприємства: правила відстрочки для працівників
Кабінет міністрів України оновив критерії бронювання та отримання підприємством критичності. Змінений порядок запрацює з 1 грудня 2024 року, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Так, регіональні та галузеві критерії критичності підприємств будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки. Для приватного сектору обов’язковими пунктами для бронювання стануть:
- зарплатний критерій — зарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2.5 мінімальних. МЗ становить 8 000 грн, тобто має бути не менше 20 000 грн);
- відсутність боргів перед бюджетом.
В уряді також нагадали, що всі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію. Відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям.
Читати більше новин в Telegram«Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося», — пояснив прем’єр-міністр України.
Бронювання через Дію: як працює
Правила бронювання для більшості підприємств однакові: подати можна не більше 50% військовозобов’язаних працівників. Водночас підприємства оборонно-промислового комплексу й енергетики можуть бронювати до 100%. Термін для кожного виду працівників визначений у відповідній постанові уряду.
Важливо! Бронювати можна лише офіційно працевлаштованих людей, які перебувають на військовому обліку.
Хто не може оформити бронювання через Дію:
- ФОПи та фізичні особи;
- юридична особа, яку не включено до Єдиного переліку;
- юридична особа, в якої закінчився термін дії підстави внесення до Єдиного переліку;
- юридична особа, що припинила свою діяльність.
Загалом процедура така: підприємство має подати списки військовозобовʼязаних працівників на бронювання. Це можливо, якщо компанія визнана критично важливою для забезпечення потреб Збройних сил, інших військових формувань або для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення.
Алгоритм:
- у застосунку потрібно зайти у «Каталог послуг» і обрати розділ «Бронювання»;
- натисніть «Подати заяву»;
- зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина за допомогою електронного підпису юридичної особи;
- вкажіть дані про працівників, яких хочете забронювати;
- перевірте сформовану заяву;
- підпишіть її електронним підписом.
Важливо! Якщо заяву подає уповноважена особа, її повинен підписати керівник підприємства.
Заяви опрацюють протягом доби. Повідомлення про результат надійде на електронну пошту та в розділ застосунку «Зверніть увагу». Якщо у наданні відстрочки відмовлять, має бути пояснення.
Заброньовані працівники зможуть перевірити статус у застосунку «Резерв+» та сформувати військово-обліковий документ на порталі Дія.
Раніше Заборона розповідала про концепцію економічного бронювання, яку активно обговорюють в Україні. Її прихильники апелюють до необхідності наповнення держбюджету, з якого державою фінансується військо. Однак одним з головних негативних аспектів називають соціальну несправедливість.
Читати більше новин в Telegram