Читаєте зараз
Ворожі дрони мають інший звук. Це ще «шахеди» чи вже щось нове? Розповідаємо про вбивчі БпЛА ворога 

Ворожі дрони мають інший звук. Це ще «шахеди» чи вже щось нове? Розповідаємо про вбивчі БпЛА ворога 

Svitlana Hudkova

Росія активно модернізує іранські дрони Shahed, щоби посилити свій повітряний арсенал і підвищити загрозу для України. Реактивні двигуни, посилена бойова частина та інші технічні удосконалення роблять ці дрони-камікадзе більш смертоносними та складнішими для перехоплення. Крім того, російські інженери використовують нові технології для покращення наведення і керування.

Як Україна реагує на зміну тактики ворога та які кроки робить для адаптації своєї оборони — читайте в матеріалі Заборони.


Перші «шахеди»

У перший рік великої війни Росія отримала від Ірану дрони-камікадзе Shahed-136 та Shahed-131, якими згодом почала атакувати мирне населення України. Пізніше їхнє виробництво запустили на території Росії й дали назву «Герань». Українці, на жаль, добре знайомі з двома типами «шахедів»:

  • Shahed-136 — важкий дрон вагою 200 кг і завдовжки 3,5 метра, з дальністю польоту до 1400 км та кумулятивною бойовою частиною до 40 кг. Цільові об’єкти — великогабаритні об’єкти, бронетехніка тощо.
  • Shahed-131 — легший дрон вагою 135 кг, дальність польоту до 900 км і бойова частина вагою до 15 кілограмів. Завдяки компактності та меншій вартості його виробництво є більш масовим.

Реактивні Shahed

Shahed-238 (у російській версії М-237) — це модифікація з реактивним двигуном, має характерний звук, схожий на літак. Новий двигун дозволяє розганятися до 400–600 км/год, ускладнюючи виявлення та перехоплення дрона, а також забезпечує більшу маневровість. Проте через реактивний двигун дальність польоту зменшується до 1000 кілометрів. Бойова частина Shahed-238 — кумулятивна, до 5–7 кілограмів.

Олег Катков. Фото: Олег Катков \ Facebook

Щоправда, після того, як був збитий перший реактивний «шахед» у січні 2024 року, більше згадок про атаки саме цими дронами не було. Головний редактор Defense Express Олег Катков у коментарі Забороні також підтверджує, що масового застосування росіянами Shahed-238 не було.

Читати більше новин в Telegram

«Це був один з експериментів. Наразі немає інформації, що ворог почав використовувати масово реактивні “шахеди”. Так, був період, коли він з’явився і його помітили, але це було разово», — сказав експерт з озброєнь.

Посилення бойової частини Shahed-136

Росія працює над збільшенням смертоносності дронів. 2023 року з’явилися дрони з маркуванням «Герань-К». Осколково-фугасна бойова частина вражає цілі на значній відстані за рахунок фрагментованих уламків. У квітні 2024 року повідомлялося, що бойова частина Shahed-136 збільшена до 90 кг, хоча це скорочує дальність польоту до 650 кілометрів.

За словами Каткова, росіяни дійсно реалізували цей проєкт, однак поки такі дрони не використовувались для атак по Україні.

Shahed-136 (Герань-К). Інфографіка: Research Gate

А от інша розробка — дрони Shahed-136 з термобаричною бойовою частиною вагою 50 кг та додатковими уражаючими елементами — Росія почала використовувати дуже часто. Його основна небезпека полягає в тому, що термобарична хмара, що утворюється при вибуху в закритому приміщенні, заповнює всю площу, тож навіть дві стіни не завжди можуть захистити від її ураження. Тому фахівці радять до «двох стін» додати ще одне правило — зачиняти міжкімнатні двері. Це дозволить створити умовне розділення приміщень та певною мірою зменшити поширення термобаричної суміші по всій квартирі\дому.

Інші модернізації дронів РФ

Росія оснащує «шахеди» 4G/WiFi-модемами й камерами, що дозволяє використовувати SIM-картки українських операторів для наведення удару в реальному часі. Зображення передається через WiFi на модем і далі потрапляє до мережі. За допомогою трансляції в Telegram противник у режимі онлайн бачить застосування ЗРК по БпЛА, а також має підтвердження ураження або не ураження визначеного об’єкта.

І найбільш «технологічне рішення» — фарбування дронів у чорний колір, щоб зробити їх менш помітними на нічному небі, коли Росія переважно й здійснює атаки дронами.

Фальш-дрони «Гербера» та «Пародія»

З літа 2024 року росіяни почали масово використовувати фальш-дрони (Гербера та Пародія), які запускаються, щоб відвернути українські сили ППО. При атаках «шахедами» до 50 % — це дешеві приманки, каже Олег Катков.

Фальш-дрон Пародія. Фото: ГУР МО України

«Таких дрони є два — дешева, зроблена з пінопласту “Гербера”, та більш технологічний дрон “Пародія”. Вони менші за бойові шахеди, але завдяки лінзі Люнеберга радіолокаційно імітують їх. Тобто визначити, чи це бойовий дрон можна хіба що візуально», — пояснює експерт.

Система «Покрова»

Останнім часом у звітах Повітряних сил ЗСУ повідомляють про велику кількість «радіолокаційно втрачених дронів». Також усе частіше «шахеди» залітають у повітряний простір Білорусі, Молдови або ж повертаються в Росію. Усе це є свідченням того, що в Україні активно розвивається національна система РЕБ — «Покрова», пояснює Олег Катков.

Комплекс використовує технологію спуфінгу, яка підміняє супутникові сигнали та таким чином вводить в оману навігаційні пристрої дронів. Відхилившись від маршруту, вони пролітають повз ціль або падають неушкодженими.

«Дрони, що використовує Росія, переважно оснащені супутниковою навігацією. Під впливом систем радіоелектронної боротьби (РЕБ) вони втрачають орієнтацію і літають так, поки не вичерпається паливо і вони не приземляться. У деяких випадках вплив РЕБ настільки ефективний, що в дронів трапляється програмний збій, через що вони можуть змінити маршрут і полетіти, наприклад, у бік Білорусі або навіть назад до Росії», — розповів фахівець.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій