Дипломатію ЄС очолить Кая Каллас: що треба знати про неї і про посаду
Європейський парламент затвердив новий склад Європейської Комісії, яку очолить Урсула фон дер Ляєн. Це буде другий термін дер Ляєн на посаді президентки ЄК після схвалення її першої комісії членами Європарламенту в листопаді 2019 року.
Серед іншого, дипломатію ЄС очолить колишня прем’єрка Естонії Кая Каллас (стане комісаркою ЄС із закордонних справ), замінивши Жозепа Борреля. Ця посада в блоці є еквівалентом міністра закордонних справ і вважається однією з чотирьох найвищих.
Нові єврокомісари розпочнуть роботу вже з 1 грудня, їхня каденція триватиме до 2029 року.
Каллас з січня 2021 року обіймала посаду прем’єр-міністрки Естонії, а в політиці перебуває з 2010 року — саме тоді вона вступила до Партії реформ. Також вона відома жорсткою антиросійською позицією.
«У своїх ранніх кампаніях Каллас здавалася трохи нерішучою. Ставши прем’єр-міністркою, вона знайшла свій голос. У внутрішній політиці вона продовжила бренд своєї партії — компетентне технократичне управління та відповідальне бюджетування, що сформувало репутацію Естонії як цифрового піонера у 2010-х роках. Вторгнення Росії в лютому 2022 року стало катастрофою для України та Європи, але підвищило міжнародний авторитет Каллас. Її недвозначне «я ж вам казала» на адресу лідерів сподобалося естонцям та іншим східноєвропейцям. Вона стала чемпіонкою регіону, який не просто наздоганяє Західну Європу, але й випереджає її в розумінні жорстоких реалій багатополярного світу», — пише The Economist.
Що ще треба знати про Каю Каллас:
- президент України Володимир Зеленський у квітні 2023 року нагородив Каю Каллас орденом Ярослава Мудрого II ступеня «За визначні особисті заслуги у зміцненні українсько-естонського міждержавного співробітництва, підтримку державного суверенітету та територіальної цілісності України»;
- Каллас відмовляється називати Путіна президентом Росії;
- у 2023 році Каллас потрапила в гучний скандал: логістична компанія, в якій мав частку її чоловік, якийсь час після повномасштабного нападу Росії на Україну продовжувала працювати в РФ. Політикині довелося перепрошувати за це публічно.