Читаєте зараз
Науковці зрозуміли, чому у Північній півкулі зростає кількість гроз 

Науковці зрозуміли, чому у Північній півкулі зростає кількість гроз 

Ilona Kivva
Автор:

Дослідники з Науково-дослідного інституту фізики Землі та космічних наук HUN-REN встановили, що після сильних теплих фаз Ель-Ніньйо активність блискавиць у Північній півкулі може значно зрости, пише Telex.

Ель-Ніньйо — це характерні для екваторіальної зони Тихого океану протилежні екстремальні значення температури води й атмосферного тиску, що тривають близько шести місяців. Феномен полягає в різкому підвищенні температури  поверхневого шару води на сході Тихого океану (у тропічній і центральній частинах). Також існує явище Ла-Нінья  — воно протилежне першому. Разом вони утворюють так зване Південне коливання (ENSO).

Під час теплої фази накопичення тепла в тропіках поширюється на наступний період, підвищуючи температуру поверхні в середніх широтах, особливо в північній півкулі. Це невелике підвищення температури і призводить до значного збільшення кількості блискавок.

Дослідження базується на даних, зібраних з 1980-х років в Угорщині, де проводяться експерименти з виявлення природного радіошуму, генерованого блискавкою. З 1993 року використовується сферична антена для виявлення шуманівських резонансів в електричних полях.

Цікаво! Всесвітня метеорологічна організація (WMO) нещодавно класифікувала блискавку як фундаментальну кліматичну характеристику.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій