Читаєте зараз
Прогноз для економіки України на 2025 рік: ВВП, тарифи, податки, курс долара та інфляція

Прогноз для економіки України на 2025 рік: ВВП, тарифи, податки, курс долара та інфляція

Svitlana Hudkova

Викликів для української економіки буде чимало, як водночас й можливостей для стабілізації. Прогнозоване помірне зростання ВВП допоможе підтримати зайнятість і державний бюджет, проте не вирішить головних соціальних проблем. Курс долара, податки, тарифи та ціни на продукти залишаються головними питаннями для українців.

Про все це редакторка Заборони Світлана Гудкова поговорила з експертами.


Економічне зростання: прогноз для українців

Помірне економічне зростання — це те, на що розраховують аналітики у 2025 році. Оцінки різняться:

  • в огляді Світового банку йдеться про 2%;
  • Мінекономіки України вважає, що ВВП зросте на 2.7%;
  • міжнародне агентство Fitch Ratings прогнозує 2.9%;
  • найбільш оптимістичним є НБУ — 4.3%.

Звісно, навіть невелике економічне зростання є позитивним, адже створює умови для відновлення робочих місць та підтримки зарплат. Це також дозволяє державі акумулювати більше податкових надходжень, з яких фінансується армія. Проте низькі показники ВВП не вирішать глобальних проблем, як-от низький рівень доходів населення чи високі ціни.

Як пояснює економіст Олег Пендзин, озвучені показники є досить відносними, адже залежать від бази порівняння.

Олег Педзин. Фото: Олег Пендзин \ Facebook

«Наприклад, якщо ви в цьому році виробили один автомобіль, а в наступному два, це демонструє ріст у 100%. А якщо ви виробили сто авто, а в наступному сто одне, то це лише 1% росту. 2022 року Україна втратила 30% ВВП, тому на сьогодні база порівняння дуже низька. У реальності до рівня 2021 року ще працювати й працювати», — говорить економіст.

До того ж цей економічний ріст пояснюється збільшенням інвестування у військово-промисловий комплекс із боку держави. Саме ВПК демонструє значний економічний ріст. Натомість сільське господарство навпаки — падіння.

Яким буде курс долара у 2025 році

Одне з найгарячіших питань для українців — це курс долара. У проєкті Державного бюджету на 2025 рік закладено середній курс на рівні 45 гривень за долар. Але варто розуміти, що це — орієнтовний показник для фінансових розрахунків держави. Реальність може виявитися дещо іншою.

Більшість економістів прогнозують, що в першій половині року курс триматиметься відносно стабільним, але під кінець року можливе його зростання до 44–46 грн/долар. Основними факторами, що впливатимуть на валютний ринок, будуть:

  • обсяг міжнародної допомоги;
  • експортно-імпортні операції;
  • внутрішній попит на валюту.

Аналітики Інвестиційної групи ICU у своєму прогнозі зазначають, що середньорічний курс у 2025 році буде на рівні на рівні 43.3 грн/долар. А до кінця року може сягнути до 45.7 грн/долар.

Водночас НБУ, який для стабілізації курсу гривні планував тримати облікову ставку на рівні 13% як мінімум до літа 2025 року, усе ж через прискорення інфляції у середині грудня-2024 підняв її до 13,5%. Та в Нацбанку запевняють, що не допустять різкого падіння гривні. Для цього регулятор буде підтримувати достатній рівень валютних резервів, щоб згладжувати стрибки курсу й покривати нестачу валюти на ринку.

Підвищення податків у 2025 році

З 1 грудня в Україні набрав чинності закон про збільшення податків для українців. Серед головних нововведень:

  • збільшення військового збору з 1,5% до 5%. Це стосується зарплат, оренди нерухомості, доходів від депозитів та інших прибутків.
  • запровадження військового збору в розмірі 1% від доходу для платників єдиного податку третьої групи.
  • підвищення податку на прибуток для банків до 50%, а для фінансових установ — до 25%.
  • запровадження авансових платежів із податку на прибуток для АЗС.

Очікується, що після введених змін, у 2024 році бюджет додатково отримає 12 мільярдів гривень. А у 2025 році це принесе додатково 140 млрд гривень. Разом з обіцяними коштами від країн G7 по програмі Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA) дозволить повністю профінансувати всі заплановані видатки Сил оборони, повідомили Мінфіні. А це означає, що підвищення податків не буде.

Це підтверджує і голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (Слуга народу). Та водночас наголошує, війна — період найбільшої невизначеності. Тому у випадку істотного збільшення фіскального розриву парламентар не виключає можливість повернення до цього питання у 2025 році.

Тарифи на газ, воду та опалення

Національний банк України прогнозує, що у 2025 році тарифи на газ, опалення та гарячу воду переглядатися не будуть. Проте у 2026 році тарифи все ж доведеться підняти, щоби привести їх до економічно обґрунтованого рівня.

Олексій Кучеренко. Фото: Олексій Кучеренко \ Facebook

Однак експерти у сфері ЖКГ не радять українцям радіти завчасно. Народний депутат, заступник голови парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко (Батьківщина) вважає, що вже після опалювального сезону уряд спробує вкотре переглянути ціни на світло для населення в бік підвищення.

Водночас він продовжує відстоювати думку про те, що попереднє підвищення тарифу до 4.32 грн/кВт год було необґрунтованим. «У Верховній Раді створена тимчасова слідча комісія, завданням якої є розібратися в обґрунтованості та законності всіх урядових рішень стосовно останнього підвищення ціни до 4.32 грн», — заявив він.

Олег Попенко. Фото: Олег Попенко \ Facebook

А от голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко навіть називає очікуваний тариф за електроенергію до 6.5 гривні. Але це не єдиний тариф, який підвищать.

«Газ у 2025 році орієнтовно зросте на 30–40% — до 10.5–12 гривень. Тепло для населення здорожчає на 30%, для теплокомуненерго — на всі 40%. Якщо зараз ви сплачуєте за тепло десь 40–45 грн на місяць за метр квадратний залежно від міста, де ви проживаєте, то у 2025 році сума платіжці за тепло виросте до 55–60 грн за квадрат», — прогнозує експерт.

Що буде із зарплатами 2025 року?

Позитивних новин тут мало. Згідно з проєктом бюджету, розмір мінімальної заробітної плати не зміниться з нового року й буде становити 8000 гривень. Індексація мінімалки поки також не передбачена.

«На даному етапі, і це також було домовлено з партнерами, у нас немає змоги підвищувати соціальні стандарти. 2024 року ми підвищили мінімальну заробітну плату на 19% — до 8 000 гривень. Ми вважаємо за можливе зберегти цей розмір на весь рік», — сказав міністр фінансів України Сергій Марченко.

Що стосується середньої зарплати, очікується її зростання на 10–15% — до 24 389 гривні. Та як пояснює Пендзин, підвищення середньої зарплати без мінімалки лише провокує інфляцію.

«У держави є тільки один реальний важіль, який може вплинути на ріст середньої заробітної плати, — підвищення мінімальної заробітної плати. Якщо мінімалка залишається на поточному рівні, то середня зарплата може зрости за рахунок часткової детінізації цілого сектору економіки. Або ж це є наслідком дефіциту робочої сили, що призводить до вимушеного підняття заробітних плат, щоб зберегти працюючих на робочих місцях. Така ситуація стимулює інфляцію», — каже економіст.

Ціни на продукти в Україні: прогноз

Якщо бізнесу доведеться підіймати зарплати, це позначиться на ціні кінцевого продукту, додає Пендзин. Тож ціни на продукти можуть зрости на 10–15%, що загалом дорівнює прогнозованій інфляції у 10%.

У Нацбанку також очікують пришвидшення продовольчої інфляції вже в першій половині 2025 року. Проте така ситуація на ринку має регулярний характер.

«Об’єктивно в нас кожного року в першому кварталі відбувається ситуація, коли ціна на продукти росте. З нинішніх причин — поганий врожай та витрати на його зберігання. Насамперед це впливає на групу зернових та овочів, які традиційно навесні ростуть на 30–50%. Порівняно із цієї групою товарів, м’ясо та молочка показуватимуть набагато менший ріст. А що буде далі, залежатиме від врожаю. Як буде хорошим, то ціни зупиняться», — резюмував економіст.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій