Читаєте зараз
В Україні вакцинують все більше людей. Ось що треба знати про вакцини

В Україні вакцинують все більше людей. Ось що треба знати про вакцини

Polina Vernyhor
Вакцинація від коронавірусу в Україні: можливі наслідки

В Україні повністю вакциновані майже 7 з половиною мільйона українців. Це трохи більш як 18% всього населення. Карантинні обмеження для тих, у кого немає COVID-сертифікатів, спричинили нові черги біля пунктів вакцинації. Тож сподіваємося, зараз кількість вакцинованих почне стрімко зростати. Натомість у соцмережах досі активно обговорюють можливу небезпеку вакцинації. Журналістка Заборони Поліна Вернигор розібралася в тому, які є побічні дії вакцин та як вони впливають на коронавірус. 


Від вакцини можна померти?

Ні. Якийсь час медіа у всьому світі розганяли інформацію про жертви вакцинації. Ймовірно, ви бачили подібні заголовки. Однак ймовірності, що ви бачили спростування всіх цих новин, менше — а вони є.

Журналісти перевірили всі випадки смертей після вакцинації, про які повідомляли ЗМІ, та дійшли висновку, що прямого зв’язку між вакцинами та цими смертями немає. Наприклад, Комітет з оцінки ризиків фармаконагляду (PRAC) Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) заявив, що не бачить ознак того, що вакцинація спричиняла стани, які не вказані в переліку побічних ефектів цієї вакцини. Водночас кількість смертей внаслідок тромбів у вакцинованих людей не вище, ніж у населення в цілому — станом на березень 2021 року зареєстрували 30 випадків на 5 мільйонів тих, хто отримав вакцину AstraZeneca на території Європи.

Так само зв’язок між вакцинацією та смертями 12 вакцинованих спростували у Південній Кореї. Там також пояснили смерті тим, що у пацієнтів були супутні захворювання, які спричинили б смерть незалежно від того, вакциновані вони чи ні. 

Інститут Пауля Ерліха, що відповідає за вакцинацію в Німеччині, вивчив 113 зареєстрованих випадків смерті в країні. У всіх цих випадках померлі були віком від 46 до 100 років і померли в період від 1 до 19 днів після вакцинації. З них 20 людей померли в результаті зараження COVID-19 (19 із них не мали повного захисту після вакцинації, а від чого помер двадцятий пацієнт, невідомо досі). 43 людини померли в результаті уже наявних захворювань або інших інфекцій.

Також повідомляли про масові смерті після вакцинації в декількох будинках літніх людей. В деяких випадках померли ті, хто раніше хворів на COVID-19, і їхні смерті були спричинені наслідками хвороби. В інших випадках пацієнти, знову ж, мали купу супутніх захворювань, які й без вакцинації вбивали літніх людей у подібних закладах.

В Україні так само повідомляли про випадки смерті після вакцинації, однак МОЗ пояснював, що у всіх випадках вакциновані так само мали супутні захворювання. Наприклад, у березні в Одеській області після вакцинації померла військовослужбовиця. Міністерство охорони здоров’я України перевірило інших дев’ятьох пацієнтів, яким кололи вакцину з того ж самого флакону —  із ними все в порядку.

А є люди, яким краще не робити щеплення?

Так. У всіх препаратів є протипоказання. Наприклад, якщо у вас є алергічні реакції на компоненти вакцини, її краще не використовувати. Навряд ви зробите алергічні проби на кожен із компонентів, але алергічну реакцію можна помітити після першої дози — у такому випадку другу дозу краще не колоти. Відрізнити алергічну реакцію від побічних дій вакцини можна за шкіряними реакціями — у 90% випадків вони проявляються, якщо є алергія. Алергічні реакції зазвичай виникають впродовж 15-30 хвилин після введення препарату, а побічні ефекти — хоча б за декілька годин.

Не рекомендують робити щеплення тим, хто нині переживає гостру фазу якогось захворювання — наприклад, має лихоманку. Це основні причини, з яких медики в усьому світі не рекомендують вакцинуватися. Крім них є також категорії людей, яким перед вакцинацією слід проконсультуватися з лікарем. 

Є декілька досліджень, які підтверджують, що вакцини не шкідливі для людей, старших за 65 років, однак навіть легкі побічні дії можуть суттєво вплинути на ослаблений іншими хворобами організм. Через це літні люди в певних випадках можуть погано переносити щеплення.

Протипоказання до вакцин можуть також мати ті, у кого є аутоімунні захворювання або проблеми з імунною системою. Однак чи можна робити щеплення у цьому випадку, теж має вирішувати лікар.

Якщо я вже перехворів на коронавірус, мені потрібно вакцинуватися?

Так. Достеменно невідомо, скільки нас захищають антитіла, які виробляються внаслідок перенесення коронавірусу. Тобто навіть якщо ви вилікувалися нещодавно, ніхто не гарантує, що ви не захворієте знову найближчим часом. Єдине — не можна вакцинуватися під час того, як ви хворієте на коронавірус.

Існує міф, що після того, як ви одужали від COVID-19, якийсь час не можна вакцинуватися. Насправді ж ви можете вакцинуватися одразу ж після виходу з карантину. Але якщо ви лікувалися моноклональними антитілами (експериментальні ліки проти COVID-19), то вам треба перечекати 90 днів після одужання, щоби вакцинуватися. Втім, в Україні цей метод лікування поки що не популярний.

Які побічні дії у вакцин?

Будь-яка вакцина може викликати побічні реакції — це цілком нормально. Це свідчить, що імунна система випрацьовує відповідь на вакцину, а отже, вона буде ефективною.

Найпоширеніші побічні дії:

  • підвищення температури;
  • біль у м’язах;
  • втома;
  • головний біль; 
  • біль у місці ін’єкції;
  • озноб;
  • діарея.

Найчастіше побічні реакції виникають або через кілька годин після ін’єкції, або наступного дня. Тривають вони зазвичай від 1 до 3 днів.

Є й менш поширені, але серйозніші реакції:

  • прискорене серцебиття;
  • ускладнене дихання або дискомфорт у грудях;
  • сильна м’язова слабкість;
  • плями на шкірі або кровотеча;
  • кров’яні бульбашки під шкірою;
  • набряки;
  • часта блювота;
  • пронос;
  • судоми;
  • втрата свідомості.

Достеменно невідомо, що саме викликає ці реакції, однак супутні захворювання, вік пацієнта та інші особливості (наприклад, перенесені раніше травми) підвищують їхню ймовірність. Є й дуже малопоширені реакції, про які ви також могли чути: наприклад, у декількох людей розвився тромбоз. Однак навряд бодай одна з зареєстрованих вакцин може призвести до серйозних наслідків. У Всесвітній організації охорони здоров’я запевняють, що кожен випадок, після якого виникає підозра про небезпеку для пацієнтів, ВООЗ розслідує. Якби підозри підтвердилися, вакцину уже зняли б з виробництва.

Може, краще перехворіти, ніж вакцинуватися?

Вирішувати тільки вам: вакцинація в Україні добровільна. Однак пам’ятайте: напротивагу побічним реакціям на вакцину є, по-перше, тяжкий перебіг коронавірусу, а по-друге — наслідки хвороби. 

Серед серйозних наслідків коронавірусу:

  • ментальні проблеми — депресія чи тривожність;
  • погіршення пам’яті;
  • тривалий біль у грудях чи м’язах;
  • втрата нюху та смаку;
  • погіршене перенесення фізичних та/або розумових навантажень;
  • ураження серця, легенів та мозку;
  • тромбоз та проблеми з кровоносними судинами;
  • смерть.

Деякі з цих наслідків можуть залишитися з вами на все життя.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій