В Африку повертається голод — він загрожує Ефіопії. ООН занепокоєна, а влада країни не визнає проблем
10 червня Організація Об’єднаних Націй заявила, що від голоду в конфліктному регіоні Тиграй в Ефіопії зараз страждають понад 350 тисяч людей. Країна може повернутися до голоду, подібного тому, що був у 80-х, коли загинуло приблизно 400 тисяч людей. Проте влада Ефіопії заперечує проблему. Заборона розповідає, що відбувається в країні та чому в одній з найбільш густонаселених африканських країн взагалі не вистачає їжі.
Ситуація в Ефіопії зараз — найгірша з часів голоду в Сомалі у 2011 році. В ООН існує класифікація фаз продовольчої безпеки, за якою уряди та гуманітарні агенції можуть визначати масштаби та ймовірні наслідки кризи. Усього фаз п’ять. Зараз у Тиграї 353 тисячі людей перебувають у фазі 5 — катастрофа, ще 1,769 мільйона — в 4-й фазі, це надзвичайна ситуація.
Криза пов’язана з конфліктом, який триває вже другий рік. У листопаді 2020 року прем’єр-міністр Ефіопії Абій Ахмед, який 2019 року став лауреатом премії миру, і сусідня Еритрея ввели війська у Тиграй. Це — автономія у складі Ефіопії, у керівників якої були напружені відносини з центральною владою. Восени 2020-го в Тиграї відбулися вибори попри заборону з боку влади Ефіопії. Сторони взаємно заявили, що не визнають одна одної.
Щоб підкорити бунтівний регіон, влада Ефіопії відключила в Тиграї електрику, телефонний зв’язок та інтернет. У регіоні постійно тривають бойові дії, тому гуманітарні організації не можуть доставити місцевим жителям допомогу. Обидві сторони підозрюють у військових злочинах. Жахливий стан економіки регіону, катастрофічна гуманітарна ситуація та втрата врожаю й призвели до голоду, вважають експерти ООН.
Штучно створений голод
Зараз в Ефіопії період дощів, але через війну місцеві фермери не можуть займатися землеробством, хоча це потрібно для врожаю. Цьогоріч великі площі сільськогосподарських угідь закинуті, тому що у селян немає насіння, биків для оранки або добрив. Солдати Ефіопії та Еритреї навіть погрожують карати тих, хто буде працювати. У віддалених селах фермери будять своїх волів опівночі та орють у темряві перед світанком. А найбільш родючі частини Тиграя захопили війська із сусіднього регіону Амхара. З цього виходить, що ситуація з голодом у регіоні створена штучно, адже засухи немає.
За найскромнішими підрахунками ООН, понад 22 тисячі жінок і дівчат у зоні конфлікту зґвалтували. Тому жінки вимушені переховуватися, а отже — не мають можливості шукати їжу. Війна порушила роботу служб, закрила банки та зупинила найбільшу державну систему реагування на надзвичайні ситуації — «виробничу програму соціального захисту».
Гуманітарні організації, які мали б допомагати місцевому населенню, довгий час цього не робили. Вони здебільшого пояснюють це небезпекою в регіоні та численними бюрократичними перешкодами з боку ефіопської влади. Армія Ефіопії регулярно блокує в’їзд гуманітарних працівників у сільські райони, звинувачуючи їх у допомозі повстанцям.
Коли деякі вантажівки з гуманітарною допомогою таки пропускали в регіон, солдати просто відбирали ці харчі в населення після розподілу. Місцева влада стверджує, що всі сторони конфлікту причетні до розграбування допомоги. Однак минулого місяця ООН повідомляла про 129 випадків порушення доступу з боку ефіопських і еритрейських військ, що перешкоджають наданню допомоги, і тільки про один випадок з боку сил оборони Тиграя.
Не голод, а нестача їжі
ООН поки не називає ситуацію в регіоні голодом, хоча деякі співробітники про це відкрито говорять. Те, що відбувається в Тиграї, ООН характеризує як «гостру нестачу продовольства». Річ у тому, що термін «голод» може застосовуватися тільки за певних умов. Його оголошують, якщо мінімум 20% господарств у регіоні стикаються з гострою нестачею їжі, а щонайменше третина дітей страждає від недоїдання. Під час голоду щодня від недоїдання вмирає мінімум дві людини на 10 тисяч населення. За останнє десятиріччя голод оголошували двічі: в Сомалі у 2011 році та в деяких частинах Південного Судану у 2017 році. Ефіопія поки що не досягла таких показників, але, за оцінками міжнародної спільноти, іде до них.
ООН закликає владу Ефіопії припинити військові дії та почати допомагати місцевим, а також вільно допускати представників гуманітарної допомоги на території. Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі сказав, що, аби голод не вбивав мільйони людей у Тиграї, необхідно укласти перемир’я, надати безперешкодний доступ до допомоги та виділити більше грошей для розширення операцій з надання допомоги.
«Немає ніякої кризи»
Влада Ефіопії не визнає провини і, навпаки, звинувачує саме тиграйських повстанців у тому, що вони нападають на вантажівки з їжею. Звіт ООН уряд країни відхилив. Посол Ефіопії в ООН Тає Ацке-Селассіє Амде сказав, що методологія звіту «неефективна та недостатня», а ООН працює непрозоро. Офіційний представник Міністерства закордонних справ Ефіопії Діна Муфті заявив, що уряд надає продовольчу допомогу і допомогу фермерам у Тиграй.
Минулого місяця США засудили Еритрею та Ефіопію за координацію дій своїх військ, які перекривали ключовий маршрут допомоги в Тиграї. Докази цього факту оприлюднили журналісти CNN, які провели розслідування на території регіону. У підсумку Вашингтон обмежив фінансову допомогу в галузі безпеки для Ефіопії. Своєю чергою Ефіопія звинуватила США у втручанні у внутрішній конфлікт країни.