Курорти Туреччини у вогні. Розповідаємо, до чого тут політика та курдські партизани
На півдні Туреччини сьомий день поспіль тривають масштабні лісові пожежі. Вогонь охопив низку популярних курортів, звідки вже евакуювали місцевих жителів і туристів. У результаті пожеж загинули вісім осіб, ще близько 800 числяться постраждалими. Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган раніше заявляв, що не хоче політизувати ситуацію, однак слідство розглядає версію підпалу. Через кілька днів відповідальність за пожежі взяла на себе організація «Діти вогню», визнана в країні терористичною. Заборона розповідає, що відбувається в Туреччині прямо зараз і як пожежі пов’язані з конфліктом завдовжки в 30 з гаком років.
Що горить?
Перші пожежі в Туреччині зафіксували ще 28 липня, і через два дні президент країни Реджеп Тайїп Ердоган оголосив зонами лиха п’ять південних провінцій: Анталью, Адану, Мерсін, Муглу й Османіє. Усі вони розташовані на узбережжі Середземного моря — це популярні турецькі курорти. Епіцентром спочатку було місто Манагавт за 75 кілометрів від Антальї — вогонь вразив соснові ліси і швидко перекинувся на будівлі в центрі. Ситуацію погіршували спека й сильний вітер.
У наступні дні влада зафіксувала понад сотню осередків займання, більшість із яких вдалося ліквідувати. Ситуацію вже назвали найгіршою за останні 10 років — територія ураження досягла 95 тисяч гектарів. Пожежні літаки й рятувальні бригади на допомогу Туреччині відправили Азербайджан, Іран, Україна та Росія. Влада країни евакуювала тисячі місцевих жителів і туристів.
За офіційними даними загинуло вісім осіб, серед них пожежники. Але ця цифра може бути більшою: ще понад 800 осіб постраждали. Президент країни Реджеп Тайїп Ердоган заявив, що на екстрені заходи з усунення наслідків пожеж виділяють 50 мільйонів лір — близько 6 мільйонів доларів.
Українці теж постраждали?
За інформацією глави українського Міністерства закордонних справ Дмитра Кулеби, даних про постраждалих серед українських туристів у Туреччині немає. «Але ми вже опрацьовуємо сценарії повернення громадян на випадок погіршення ситуації», — писав він у Twitter. Посольство України в Туреччині рекомендувало перенести поїздки в постраждалі від вогню регіони туристам із хронічною астмою та іншими респіраторними захворюваннями. Для тих, хто перебуває в зоні лиха прямо зараз, алгоритм такий: звернутися до туроператора та в страхову компанію або безпосередньо в українські посольство й консульства на території Туреччини.
Туристка з України Юлія розповіла Забороні, що ситуація з пожежами ніяк не вплинула на її відпустку в турецькому Мармарисі. Вона пробула на курорті тиждень — з 25 липня до 1 серпня — і дізналася про пожежі від своїх друзів, на наступний день після перших повідомлень у медіа. Мармарис належить до провінції Мугла, яку влада визнала зоною лиха. Однак, за словами Юлії, готель, у якому вона перебувала, був досить віддалений від епіцентру пожежі. «Тільки одного дня вранці вся територія недовго була в диму», — розповіла вона. Туристів із готелю не евакуювали, а сама Юлія полетіла з Туреччини, як і планувала, не вдаючись до допомоги влади.
Хто винен?
За словами турецької влади, лісові пожежі влітку для країни не рідкість, але цього року масштаб лиха виявився куди більшим, ніж раніше. Ердоган заявляв у Twitter, що не хоче політизувати ситуацію з пожежами, але слідство не виключає варіанту навмисної диверсії. «Ми ретельно розслідуємо причини пожеж. Якщо є такі зрадники, які здатні спалити власну батьківщину, вони понесуть найсуворіше покарання», — говорив він на пресконференції в суботу, 31 липня.
У понеділок, 2 серпня, відповідальність за пожежі взяла на себе організація «Діти вогню», визнана в Туреччині терористичною. У заяві угруповання йдеться про те, що влада країни «не розуміє іншої мови», тому її у такий спосіб вирішили «поставити на коліна». «Діти вогню» і раніше зізнавалися в організації пожеж — у тому числі брали на себе відповідальність за торішню ситуацію в турецькій провінції Хатай.
Що за «Діти вогню»?
Угруповання «Діти вогню» пов’язують із Робітничою партією Курдистану (РПК). Ця організація існує понад 40 років і просуває політичні права курдів, а також створення курдської автономії в Туреччині. У Європі, США, Австралії й низці інших країн РПК визнана терористичною.
Конфлікт між турецькою владою і РПК тягнеться із середини 80-х років. Туреччина проводить військові операції для боротьби з курдськими партизанами — у тому числі й на території Іраку, де зосереджені основні бази курдів. За 30 з гаком років конфлікту сторони неодноразово оголошували перемир’я, проте зіткнення продовжуються й донині.
Ще до офіційної заяви «Дітей вогню» прихильники РПК у соцмережах вітали пожежі в Туреччині. «Двоє-троє молодих людей цілком можуть зібратися й що-небудь зробити. Вони можуть сказати: «У нас немає зброї», але їхня зброя — запальнички й сірники», — заявив раніше керівник Робітничої партії Курдистану Мурат Карайилан. В організації підпали розглядають як метод помсти Туреччині. Перші підпали прихильники РПК влаштовували ще на початку 90-х. Жертвами їхніх дій всі ці роки стають місцеві жителі й довкілля.
Влада Туреччини поки ніяк не відреагувала на заяву «Дітей вогню». Ліквідація пожеж на території країни триває досі.