Один з найвідоміших фізиків-теоретиків світу Стівен Хокінг помер у віці 76 років у себе вдома (у Кембриджі). Інформацію підтвердили родичі вченого.
Хокінг був членом Британського наукового Королівського товариства та Академії наук США. Популярним у всьому світі він став завдяки книзі “Коротка історія часу”. Більшу частину свого життя Хокінг був прикутий до інвалідного візка, проте це не завадило йому вести активний спосіб життя, двічі одружитись, завести трьох дітей та продовжувати свої дослідження. Стівен Хокінг був одним із засновників квантової космології, вивчав проблеми виникнення космологічної сингулярності, теорію виникнення світу і теорію чорних дір.
Зібрали головні відкриття, які Стівен Хокінг подарував світу:
Теорія всього
Хокінг дійшов висновку, що М-теорія є єдиною, що в силах описати весь Всесвіт разом. Вона була запропонована Едвардом Віттеном у 1990-х роках. Ідея полягає в тому, що усі інші теорії суперструн – це частини М-теорії. Сама теорія передбачає наявність великої кількості Всесвітів, у котрих діють певні фізичні закони, відмінні від наших.
Випромінювання чорних дір (Випромінювання Хокінга)
Хокінг заговорив про процес “випаровуваня” чорних дір ще у 1974 році. Він описав його як процес випуску різних елементарних часток, здебільшого – фотонів. Таким чином він спростував теорію про те, що чорні діри здатні лише поглинати матерію. Хікінг також з’ясував що діри існують не вічно: від кінець свого існування вони випромінюють сильний вітер і зникають у наслідок гігантського вибуху.
Розширення Всесвіту
До ХХ століття вважалося, що Всесвіт статичний. Згідно існуючим теоріям, він мав лишатись таким само, як і у момент виникнення, але Хокінг довів, що це твердження – хибне. За його теорією Всесвіт постійно розширюється.
Всесвіту не потрібен бог
Хокінг був відомим атеїстом. Його книга “Великий замисел” присвячена науковому обгрунтуванню того, що для виникнення Всесвіту бог не потрібен. Фізик писав про те, що ключову роль у виникненні Всесвіту зіграла гравітація. На його думку, саме вона є тою силою, що дозволила створити все навколо, а не якась вища сила.
Неоднозначність минулого
Хокінг вважав, що подіїї, котрі відбулись у минулому, відбувались не якимось конкретним чином, а усіма можливими способами одночасно. Це твердження пов’язане із ймовірним характером речовини і енергії, згідно з законами квантової механіки.
“Незалежно від того, які спогади ви зберігаєте про минуле в даний момент, минуле, як і майбутнє, невизначено та існує у вигляді спектра можливостей”, – Стівен Хокінг, “Великий замисел”.