Читаєте зараз
Український YouTube показав 10 найпопулярніших кліпів 2021 року. Хто всі ці люди??? Чому їх слухають? Заборона пояснює

Український YouTube показав 10 найпопулярніших кліпів 2021 року. Хто всі ці люди??? Чому їх слухають? Заборона пояснює

Yuliana Skibitska

Стрімінгові платформи підбивають підсумки року. Apple і YouTube опублікували топ найбільш прослуховуваних виконавців, відео і кліпів. Редакція Заборони переглянула 10 найпопулярніших кліпів українського YouTube і зрозуміла, що не знає більшість виконавців — хоча їхні відео набирають десятки мільйонів переглядів. Розбираємось, хто всі ці люди й чому вони популярні, разом із музичним журналістом Олексієм Бондаренком.


10 місце. Wellboy — Гуси

14,5 млн переглядів

21-річний Антон Вельбой із Сум з’явився «у телевізорі» 2019 року. Він брав участь у 10-му сезоні Х-фактору, де посів третє місце. А цього року його продюсером став Юра Бардаш (найуспішніші проєкти — гурти «Гриби» та Quest Pistols), і вже в червні у Wellboy вийшла пісня «Гуси», яка увійшла у топ-20 пісень Apple Music, а кліп на неї став швидко набирати перегляди на YouTube. У липні Wellboy виступив на головному українському фестивалі Atlas Weekend.

Чому злетів? Пояснює Олексій Бондаренко:

Wellboy — це перемога чи зрада? Дискусії про це точаться весь рік. Якщо відкинути аналіз того, чи це «шароварщина», знущання або, навпаки, популяризація української культури, у Wellboy вийшов справді потужний трек і меметичний кліп. Дуже якісне аранжування та недурний текст.

9 місце. Супер Жорик — Чао! Чао!

80,3 млн переглядів

Під псевдонімом Супер Жорик ховається відомий російський комік Михайло Галустян. Свій сольний проєкт він запустив 2019 року — з того часу в нього вийшло кілька кліпів та синглів, усі (!!!) з яких були успішними. Хіт «Чао! Чао!» вийшов у лютому 2021 року — це його третій кліп, у ньому мальований Галустян подорожує океаном.

Чому злетів? Пояснює Олексій Бондаренко:

У рубриці треш-шапіто від колишніх КВКшників у нас сьогодні Михайло Галустян. Заради справедливості, торік були два кліпи від Артура Пірожкова (теж учасник команди «Утомленные Солнцем»), а цього року — лише один такого роду й на 9 місці. Секрет успіху подібної музики для мене — загадка. Можливо, це наслідки популярності групи Ленінград, що деградували. Або ж просто весела музика для корпоративів. Цей кліп — як листівка на Різдво у вайбері, тільки у формі кліпу. З іншого боку, якщо на корпоративі з Артуром Пірожковим танцював Андрій Богдан, то навіщо дивуватися тому, що це популярно серед українців?

8 місце. Artik & Asti — Истеричка

42,2 млн переглядів

Суперуспішний український поппроєкт, заснований ще 2010 року, у 2021-му переживав пік популярності. Вокал — Ганна Дзюба, продюсер та бек — Артем Умрихін. Але в листопаді цього року Умрихін заявив, що Дзюба йде з проєкту: вона вирішила розпочати сольну кар’єру.

Чому злетіли? Пояснює Олексій Бондаренко:

Суто формально Artik & Asti можна навіть назвати українськими артистами. Але насправді це повністю російські музиканти: вони живуть у Росії та працюють на Росію. Крім того, їхнє походження, гадаю, не має значення в контексті того, чому вони залетіли в топ. Це все та сама однотипна довколоклубна попмузика, яка зараз популярна в Москві і відлуння якої долітають до нас. Тут треба розуміти, що дуже багато людей включають автовідтворення на YouTube, і такі кліпи часто туди потрапляють. Це один із секретів популярності.

7 місце. Max Barskih & Zivert — Bestseller

41 млн переглядів

Макс Барських — один із головних секс-символів української попсцени, Zivert — російська співачка, і разом вони «повернули моду на кіберпанк», як ідеться в описі відео.

Чому злетіли? Пояснює Олексій Бондаренко:

Кліпи Алана Бадоєва можна винести в окремий музей досягнень мистецтва. Кожен із них — це естетичне задоволення. Дивно, що він ще не в Голлівуді, як Таня Муїньо. Чого не скажеш про пісні Макса Барських, які дедалі складніше відрізнити одна від одної. Але колаборація вийшла безпрограшною. І пісня, і кліп наче спеціально робилися під формат ефірів телеканалів типу RU Music.

6 місце. Тіна Кароль — Скандал

19 млн переглядів

Тіна Кароль теж не потребує особливого представлення українському слухачеві. Співачка продовжує активно випускати альбоми — 2021-го їх вийшло одразу два.

Чому злетіла? Пояснює Олексій Бондаренко:

Судячи з цього топу, аудиторія YouTube в Україні сьогодні — це дорослі жінки з проблемами в сім’ї. Заради справедливості, КіберТіна справді виглядає цікавою та інноваційною, що було видно й за її хедлайнерським сетом на Atlas Weekend. Шкода, звичайно, що трек не українською, але наявність такого кліпу в топ-10 за рік — це радше перемога, аніж зрада.

5 місце. Настя Каменських — Красное вино

24 млн переглядів

Настя Каменських давно позбулася амплуа подруги Потапа і з 2017-го виступає сольно під псевдонімом NK. Альбом «Красное вино» вийшов цього року і його головна пісня відразу залетіла в музичні чарти.

Чому злетіла? Пояснює Олексій Бондаренко:

Торік NK випустила справді чудовий альбом і навіть змогла згенерувати міжнародний суперхіт Elefante, що завірусився у TikTok. Але цього виявилося замало, щоби підкорити жаданий західний ринок. Тож у наступному альбомі Настя повернулася до витоків — зрозумілої попмузики про кохання. І це спрацювало.

4 місце. Morgenshtern — Дуло

79,9 млн переглядів

Російський репер Алішер Моргенштерн — уже не перший рік один із найпопулярніших виконавців в Україні. Цього року він ще й прийшов на інтерв’ю до Дмитра Гордона — і, до речі, воно теж увійшло до топу українського YouTube у списку найпопулярніших відео.

Чому злетів? Пояснює Олексій Бондаренко:

Я здивувався б, якби в топі не було бодай одного треку Моргенштерна. Найпопулярніша медійна особистість Росії очікувано викликає великий інтерес до себе і в Україні. Зі свого досвіду можу сказати, що мені як музичному оглядачу за останні два роки ставили набагато більше питань про Моргенштерна, ніж про будь-який український гурт. І це були переважно журналісти, які швидше підтримували ідею заборони в’їзду в Україну для російських артистів.

3 місце. Minelli — Rampampam

129,7 млн ​​переглядів

Мінеллі — співачка румунського походження, вона народилася в невеликому містечку неподалік Бухареста. Пройшла через кілька не дуже відомих гуртів і 2017 року розпочала сольну кар’єру. У неї вийшло кілька успішних синглів, але саме пісня Rampampam стала вірусною.

Чому злетіла? Пояснює Олексій Бондаренко:

Спершу може здатися, що це перший трек із глобальних трендів, але ні. Minelli — уже друга румунська співачка, яка стає популярною в країнах колишнього СРСР із попхаусом. Першою була INNA з нетлінкою HOT. Секрет успіху пісні, швидше за все, у сукупності маркетингових активностей та легкості самого треку.

2 місце. Султан Лагучев — Горький вкус

124,5 млн переглядів

Султан Лагучев — абазинський співак, народився в Карачаєво-Черкеській республіці. Брав участь у різних місцевих музичних фестивалях, виступав на весіллях. У 2019 році випустив перший сольний альбом, де частина пісень була виконана його рідною абазинською мовою. Але популярність прийшла до Лагучева лише цього року — з піснями «Горький вкус» та «Хулиган».

Чому злетів? Пояснює Олексій Бондаренко:

Слідом за кальянним репом імені hammali & navai (перше місце в топі Apple Music) популярність набирає й кальянний поп. Думаю, що секрет успіху таких треків у їхній невибагливості. Це музика, яку можна включити на фоні й вона гратиме собі. Водночас кліп виглядає напрочуд бідно, як і текст пісні з абсурдними рядками (чому раптом шотландське вино?). На руку пісні грає якийсь східний флер, який чомусь завжди був популярним серед українців: починаючи від Шикидим Павліка й до Свята KAZKA.

1 місце. LOBODA — Родной

83 млн переглядів

Ну, хоча б перше місце в українському топі — в української виконавиці. Світлана Лобода, попри розрив зі своєю продюсеркою, продовжує випускати пісні і вони, як і раніше, успішні.

Чому злетіла? Пояснює Олексій Бондаренко:

Жанр «життєва історія двох людей, які кохають одне одного, але замкнені в обставинах», здавна популярний на наших землях. Простий, красивий кліп із до болю прямолінійною, але зворушливою історією. Аж дивно, до чого нехитра робота стала настільки популярною серед українців. У розумних статтях це називають «запит на нормальність». Що ж до самої особистості Лободи — вона досі має величезну аудиторію в Україні, яка вважає її своєю попри те, що Світлана давно живе в Москві. Інше питання, що зараз Лобода дуже активно намагається повернутися на український ринок, і перше місце в цьому топі може стати їй гарною підмогою.

І що все це означає?

Спостерігаючи за тим, що українці дивляться на YouTube, складається чітке відчуття, що аудиторія сервісу стрімко дорослішає. Це вже давно не місце, де підлітки шукають своїх кумирів. Судячи з торішнього топу та топу цього року, YouTube часто використовують як сервіс для фонової музики.

Величезна популярність російських артистів часто зумовлена ​не лише народною любов’ю, а й маркетинговими механізмами: велике притягує велике. Чим більше грошей вкладено в первинне промо треку, тим частіше він потім підтягатиметься в рекомендаціях за іншими треками. Тому не можна з цього топу сказати, що Лобода популярніша за Кароль, або Minelli знають краще, ніж Wellboy.

Але список усе одно дуже показовий і свідчить про те, що споживча звичка українців тягнутися за Москвою як за основним ринком досі сильна. З іншого боку, українські артисти теж не можуть дозволити собі генерувати таку кількість тематичного контенту, як російські. Конкурувати з останніми в єдиному полі без квот та держрегулювання дуже складно.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій