Українці скуповують зброю на тлі чуток про велику війну. Це теж лише чутки чи і мені варто?
- В інтернеті шириться інформація, що українці почали масово скуповувати зброю на тлі загрози російського вторгнення.
- У Нацполіції кажуть, що здебільшого зброю купують ті громадяни, які вже мають дозвіл, а кількість людей, які це роблять вперше, не збільшилася.
- Міністр оборони Олексій Резніков закликав парламент ухвалити закон про легальний обіг зброї в Україні.
На тлі інформації про загрозу повномасштабного вторгнення Росії в Україні від початку 2022 року зріс попит на зброю. У соцмережах і ЗМІ пишуть, що українці почали масово її скуповувати, щоб бути готовими дати відсіч агресору. Насправді це не зовсім так. Попит і справді зріс, але, якщо вірити Національній поліції, купувати почали більше ті українці, які вже мали до цього дозвіл або кілька одиниць зброї. З усім тим, міністр оборони України Олексій Резніков наполягає, що в країні необхідно ухвалити закон про легальний обіг зброї.
Заборона розповідає про ажіотаж довкола зброї в Україні, а також про позицію міністра оборони щодо її легалізації.
Українці купують більше зброї: чи це правда?
З ескалацією напруги щодо великої війни в соцмережах побільшало інформації про те, що українці масово скуповують зброю. Продавці профільних магазинів заявляють, що попит на гладкоствольну та мисливську зброю за січень 2022 року зріс на 10-15%, а у деяких магазинах навіть спостерігається дефіцит набоїв. «Наш народ дуже запасливий. Всі розуміють, що якщо щось трапиться, то змоги прийти в магазин купити набої ні в кого не буде. У кожного стрільця має бути так званий БК [бойовий комплект], тобто десь 200-300 набоїв, плюс тренування», — розповів власник магазину зброї Дмитро Коршиков.
У Національній поліції України кажуть, що кількість українців, які вперше придбали зброю, не збільшилася. «Так, люди купляють. Я б не сказав, що громадяни України, які раніше не мали, постійно отримують дозволи на зброю. Я б не сказав, що збільшилася кількість людей, які не мали ніколи зброї [та придбали її]. Взагалі переважно купляють зброю ті, хто вже має дозвіл, мають одну чи дві або більше одиниць. Доозброюються», — цитує Укрінформ заступника голови Нацполіції України Олександра Фацевича.
Дозвіл на зброю: як отримати
В Україні немає відповідного закону, який би встановлював чіткі критерії та правила обігу зброї, боєприпасів та вибухових матеріалів. Єдиний нормативний акт, який регулює це питання, — наказ Міністерства внутрішніх справ України №622 від 21.08.1998.
Читати більше новин в TelegramБудь-який українець може отримати дозвіл на придбання таких типів зброї:
- мисливська вогнепальна нарізна;
- гладкоствольна;
- охолощена;
- пневматична;
- холодна.
Для того, щоб легально купити зброю, потрібно мати щонайменше 18 років (21 — для гладкоствольної, 25 — для нарізної) і спочатку вивчити усю матеріальну частину, правила поводження з нею, її застосування та використання. Підтвердженням проходження такої підготовки може бути довідка, видана спеціалізованими органами правопорядку.
Спочатку видається дозвіл на придбання. Потенційний власник має зібрати і подати до підрозділу з контролю за обігом зброї Національної поліції України цілий пакет документів, зокрема:
- заяву на ім’я керівника органу поліції;
- довідку про відсутність судимості;
- медичну довідку зразка 127\о;
- довідку про знання матеріальної частини та поводження зі зброєю;
- квитанцію про сплату коштів за надання дозволу;
- копії паспорта громадянина України;
- дві фотокартки розміром 3х4;
- договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї;
- рапорт дільничного інспектора про проведення спеціальної перевірки за місцем проживання власника (в рапорті вказується також інформація про наявність металевого сейфа для зберігання зброї).
Дозвіл на придбання зброї є тимчасовим — дається три місяці на те, щоб потенційний власник вибрав і купив собі засіб для самооборони. Придбати зброю можна у будь-якому сертифікованому збройному магазині України.
Після купівлі зброю обов’язково потрібно зареєструвати, звернувшись до дільничого інспектора, який видав дозвіл на придбання, або через єдиний державний портал адміністративних послуг у розділі «Безпека та захист». На це дається 10 днів з моменту покупки.
Без дозволу можна володіти пневматичною зброєю калібром менше 4.5 мм і швидкістю польоту кулі нижче 100 метрів на секунду, а також газовими балончиками (крім тих, які використовуються співробітниками правоохоронних органів). Єдина умова — вік щонайменше 18 років.
Легалізація зброї в Україні: позиція Олексія Резнікова
Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що в Україні необхідно ухвалити закон, який би регулював обіг зброї та дозволяв би цивільним особам нею володіти з метою самозахисту.
«Як юрист я вважаю, що в принципі повинен бути закон, який регулює обіг зброї, а його досі немає. Зброя повинна бути легалізована, [має бути] описано, хто яку вогнепальну зброю повинен мати. Люди повинні мати право на зберігання (не носіння) короткого ствола. У багатьох країнах це є, і це підвищує безпеку громадянина, допомагає правоохоронним органам, зменшує злочинність, це точно», — заявив міністр в інтерв’ю РБК-Україна.
Щодо озброєння бійців територіальної оборони він зазначив, що бойову зброю потрібно зберігати у спеціальних збройних кімнатах у військових частинах, а видавати лише для навчань або при розгортанні сил для відсічі ворогу.
«Це різні типи зброї, одне з іншим не пов’язане. Але коли потенційні недоброзичливці знатимуть, що на руках в українців легально знаходиться якась кількість коротких стволів та іншої зброї, це додатковий фактор задуматися: яка ціна буде у цієї агресії», — додав Олексій Резніков.
Раніше Заборона розповідала про те, чому в Україні досі немає збройного законодавства та які у законотворців виникають проблеми з питаннями легалізації зброї для цивільного населення.
Читати більше новин в Telegram