Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про цивільну зброю. Що він передбачає?
- Український парламент в першому читанні підтримав законопроєкт про цивільну вогнепальну зброю.
- Наразі в Україні легально зброю можна купити лише відповідно до положень старого наказу МВС від 1998 року.
- Українці мають право володіти нарізною вогнепальною зброєю (карабінами та гвинтівками), але з дотриманням багатьох умов.
23 лютого 2022 року Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроєкт, який передбачає встановлення чітких прав та обов’язків на використання вогнепальної зброї серед цивільних. Ініціатори документу заявляють про необхідність його прийняття для адекватного контролю обігу зброї та реалізації права українців на самооборону. Фактично, перелік дозволеної зброї для звичайних громадян не збільшується, однак впроваджуються чіткі алгоритми отримання дозволів та контролю за цивільним та спеціальним обігом зброї в Україні.
Заборона розповідає, який зараз стан справ із доступом до вогнепальної зброї в Україні, і що має змінити цей законопроєкт.
Які права на зброю мають українці
Чинне законодавство дозволяє повнолітнім українцям без спеціальних дозволів використовувати для самозахисту лише газові балончики, малопотужні пневматичні пістолети (калібром до 4.5 мм та під набій «Флобера» калібром до 4 мм), холощена зброя та ножі побутового призначення.
Спеціальний дозвіл від Національної поліції, для якого необхідно подати чималий пакет документів, значно розширює доступні для звичайних українців види зброї. Проте, це не означає, що можна отримати папірець і купити для домашнього захисту АК-47 чи американський М4А1.
Наразі найбільш ефективною з дозволених видів зброї для цивільних є мисливська нарізна вогнепальна зброя (карабіни та гвинтівки). Утім, у випадку збройного нападу людей з автоматами її ефективність для захисту себе, рідних і свого майна є доволі сумнівною. При тому, що цю зброю можна переносити лише розрядженою та зберігати у спеціально обладнаному місці (і ще багато інших обмежувальних вимог). З усім тим, за її допомогою можна доволі ефективно захистити свій дім, наприклад, від нападу грабіжників та інших типів злочинців.
Читати більше новин в TelegramЩо зміниться з ухваленням закону про зброю
Перш за все закон «Про право на самозахист та володіння цивільною вогнепальною зброєю» наведе у державі порядок з контролем обігу зброї, який, за словами одного з ініціаторів законопроєкту Андрія Шараськіна, в Україні належним чином не ведеться. Наразі єдиним документом який регулює це питання є наказ МВС №622 від 21 серпня 1998 року.
Основний законопроєкт №5708, розглянутий парламентом, пропонує на законодавчому рівні встановити декілька категорій цивільної вогнепальної зброї, однак не передбачає дозволу на її використання для самозахисту. Цей проєкт підтримується МВС.
Існує ще альтернативний законопроєкт №5708-1, який аналогічний попередньому, але гарантує право на захист і можливість володіти зброєю самозахисту, після належного навчання. Цей закон підтримує зброярська спільнота. Жоден із запропонованих законопроєктів не передбачає розширення переліку дозволеної зброї у порівнянні з тим, що ми маємо зараз (так-так, ніхто не збирається давати цивільним автомати).
Також передбачається створення посвідчення власника зброї (наразі видаються просто дозволи), за аналогією до водійського посвідчення, яке зможуть отримати психічно здорові громадяни без судимостей та адміністративних правопорушень за останній рік. Загалом закон покликаний розширити права звичайних громадян щодо використання вогнепальної зброї для захисту сім’ї та майна, а також створити надійну систему її реєстрації.
Раніше Заборона розповідала про те, яка зброя зараз доступна в Україні для звичайних громадян. На тлі російської агресії серед українців помітно зріс попит на зброю для самозахисту.
Читати більше новин в Telegram