Читаєте зараз
Як виїхати з окупованої території Донбасу на підконтрольну Україні? Дуже важлива інструкція Заборони

Як виїхати з окупованої території Донбасу на підконтрольну Україні? Дуже важлива інструкція Заборони

Polina Vernyhor
Як потрапити на підконтрольну Україні територію з ОРДЛО

18 лютого окупаційна влада так званих «республік ЛДНР» оголосила евакуацію мирного населення з непідконтрольної території у Ростовську область Росії. В Україні це сприйняли як депортацію. Але насправді в українців, що живуть на непідконтрольній території, фактично немає можливості виїхати з ОРДЛО в інший спосіб, окрім як через Росію. Заборона поговорила з волонтерами, які допомагають внутрішньо переміщеним особам і відповідає на головні питання про те, як виїхати з окупованої території. 

Ми не вказуємо прізвища наших спікерів з міркувань безпеки, адже їх робота безпосередньо пов‘язана з окупованою територією.


Як виїхати з ОРДЛО?

Зараз працюють два контрольні пункти вʼїзду та виїзду між підконтрольною Україні територією та ОРДЛО — це «Станиця Луганська» у Луганській області та «Новотроїцьке» у Донецькій. Перший пункт виключно пішохідний, а другий — автомобільний. Вони працюють в обмеженому режимі. Щоб виїхати з самопроголошеної «ДНР» через ці пункти, треба взяти дозвіл у так званої «влади». Для цього потрібно надсилати запит в «Оперативний штаб «Здоровий рух». Ваш запит можуть розглядати дуже довго — близько місяця. При цьому цілком можливо, що вам просто відмовлять у виїзді. Конкретних причин, чому це може статися, у публічному доступі немає.

«З досвіду людей, які до нас зверталися, здебільшого вони [окупаційна влада «ДНР»] пропускали через КПВВ «Новотроїцьке» тих, хто зареєстрований на підконтрольній Україні території, людей з інвалідністю та пенсійного віку. Тих, хто зареєстрований на території так званих «ЛДНР» вони не випускали, і люди були змушені їхати через Російську Федерацію. В обхід цього виїхати через КПВВ неможливо», — говорить адвокат благодійного фонду «Право на захист» Сергій.

Щоб заїхати до Росії з території самопроголошених «республік», такі дозволи не потрібні. Тому їхати до України через Росію у цьому плані дійсно простіше. Волонтери, з якими говорила Заборона, кажуть, що українські прикордонники на російсько-українському кордоні пропускають до країни майже усіх мешканців ОРДЛО. Але якщо у вас немає з собою документів, що посвідчують особу, вас можуть довго перевіряти. Представники обох організацій сказали, що в їхньому досвіді випадків, коли цивільного мешканця не пропускала українська сторона, не було.

Мене не покарають за незаконний перетин кордону?

Якщо ви виїжджаєте з окупованих територій в Росію, то фактично ви незаконно перетинаєте український кордон. Без контексту це порушення закону, що підпадає під статтю Адміністративного кодексу України. Але від червня 2021 року Верховна Рада звільнила від відповідальності за це громадян України, які живуть на тимчасово окупованих територіях.

«Раніше у цих випадках людям часто виписували штрафи і ми допомагали оскаржувати їх у судах. По суті, люди — заручники ситуації. Зараз внутрішньо переміщені особи підпадають під гуманітарну місію, а незаконний перетин кордону вважається вимушеним і не карається за законом», — пояснює Сергій, координатор юридичного напряму «Восток SOS». 

Як виїхати людям з обмеженою мобільністю?

Складне питання, на яке ніхто з експертів не зміг відповісти чітко. Річ у тім, що українські правозахисники можуть працювати тільки на підконтрольній території. Тому фізично допомогти людям з інвалідністю або старшого віку на території ОРДЛО вони не зможуть.

«Наприклад, більшість людей пенсійного віку просто не зможуть звідти виїхати фізично. Якщо буде евакуація, то вона відбуватиметься під час бойових дій, скоріш за все. У випадках обмеженої мобільності ми рекомендуємо звертатися до «Червоного хреста». Вони працюють на непідконтрольній території і можуть допомогти з цим», — пояснює Сергій з «Право на захист».

Що з собою брати?

Обовʼязково за можливості беріть з собою документ, що посвідчує особу — український паспорт або водійські права. Якщо ви плануєте десь працювати або отримувати пенсію, візьміть документи про освіту, трудову книжку та пенсійне посвідчення. 

Якщо документів у вас немає, вам можуть допомогти їх поновити, але на це піде багато часу, тож запасіться терпінням. Також волонтери радять брати запас їжі та води на кілька днів, гроші та теплі речі. Не забудьте і про аптечку.

Припустимо, я приїхав на підконтрольну територію. Що далі?

На КПВВ з української сторони вам допоможуть сконтактувати з волонтерами. До них можна звернутися за розʼясненнями, що робити далі. Юристи можуть безоплатно допомогти поновити документи та зареєструватися у місцевих органах самоуправління. Також волонтери допоможуть отримати гуманітарну допомогу: тимчасове житло, теплі речі, їжу тощо.

«Але у нас немає зараз напливу людей, які хочуть евакуюватися. Це дуже небезпечно. Здебільшого люди звертаються по допомогу з отримання соціальних виплат або паспорта України для виїзду за кордон, отримання спадку або оформлення документів для виїзду дитини за кордон. Ті, хто живе на лінії розмежування, звертаються по компенсацію за зруйноване житло», — говорить Сергій.

За зруйноване житло можна отримати до 300 тисяч гривень. Втім, говорить координатор «Восток SOS», якщо ваше житло розташоване на непідконтрольній Україні території, довести факт того, що його зруйнували, буде майже неможливо.

Натомість в організації «Восток SOS» говорять, що із загостренням ситуації на Сході до них дедалі частіше звертаються по допомогу із виїздом з окупованих територій. Перше, куди треба звернутися, коли потрапите на підконтрольну Україні територію, — орган соціального захисту населення. Там вам оформлять довідку внутрішньо переміщеної особи. Якщо у вас немає можливості швидко знайти житло, органи місцевого самоврядування зобовʼязані розселити ВПО.

Днями міністерка реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук заявила, що її міністерство готове «взяти на себе відповідальність і забезпечити всім необхідним — житлом, їжею, медикаментами, всім, що потрібно, — людей, які приймуть рішення покинути територію ОРДЛО». Але у коментарях до цієї новини в фейсбуці багато скептичних відповідей:

Як потрапити на підконтрольну Україні територію з ОРДЛО

Проблема в тому, що житло, передбачене для ВПО, вже давно зайняте — там живуть ті, хто під час війни на Сході був вимушений покинути домівки. Нового житла, говорить юрист «Права на захист», немає. Заборона спробувала сконтактувати з Міністерством з питань реінтеграції, але на момент виходу публікації з нами відмовилися говорити.

«Ми знаємо людей, які живуть по три-чотири сімʼї в одній квартирі, бо оренда житла — це дуже дорого. Якщо почнеться зараз потік людей з окупованих територій, то вартість оренди ще більше виросте. Це буде гуманітарна катастрофа. Ми не розуміємо, куди селити людей», — пояснює він. 

Також ви можете звернутися по соціальну допомогу. Але за законом на одну працездатну особу виділяють 442 гривні за умови, що вона влаштується на роботу. На пенсіонерів та дітей виділяють по 1000 гривень. Цю суму виплат встановили у 2014 році і з того часу не переглядали.

Як виїхати, якщо родича можуть забрати в «армію ЛДНР»?

Певно, ніяк. Чоловіків від 18 до 55 років зараз не випускають з окупованої території навіть до Росії. На жаль, це реальність, з якою якийсь час доведеться жити. Україна досі не розробила інструкцій та інструментів для того, щоб обійти це. 

«Там абсолютно варварські закони. Але ми там, на жаль, безсилі. Ви можете спробувати звернутися до міжнародних правозахисників з ОБСЄ, «Червоного хреста», або подати до ЕСПЛ», — говорить координатор «Восток SOS».

Контакти для термінової допомоги

«Право на захист». Інформація щодо питань тимчасового житла, правил перетину лінії розмежування, можливостей отримання гуманітарної допомоги та безплатна юридична допомога: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90
Офіси є у Сєвєродонецьку, Слов’янську, Бахмуті, Маріуполі, Кураховому, Дніпрі, Запоріжжі та Харкові. 

«Восток SOS». Основні контакти із загальних питань: (068) 220 43 37, (095) 397 98 48, (093) 923 14 86. Також можна заповнити онлайн-форму на отримання допомоги.

«Донбасс SOS». надає інформаційну і юридичну допомогу ВПО і цивільному населенню на непідконтрольних територіях. Гаряча лінія: 0 800 309 110

Гаряча лінія для допомоги ВПО: (099) 507 50 90, (068) 507 50 90, (093) 507 50 90

Гуманітарна місія «Пролісок». Допомагає з речами першої потреби, юридичні консультації. Гаряча лінія: 093 202 22 32

Данська рада у справах біженців / DRC. Допомагає в гуманітарних питаннях, пов’язаних з перетином лінії розмежування. Контактний центр безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103 

Червоний Хрест України. Допомагають ВПО. Контакти: Луганська обл. — 050 267 43 57; Донецька обл. — 050 450 69 90, 062 646 03 33

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій