Українок викрадають в пунктах прийому біженців. Як не стати жертвами торгівлі людьми
По всьому світові діють злочинні угруповання, які обманом, шантажем чи насильством викрадають жінок. Торгівці людьми прикидаються волонтерами, аби заманити українок, що знаходяться в чужій країні й потребують допомоги. Щоб запобігти торгівлі людьми, створено пам’ятку щодо їхньої безпеки під час виїзду до інших країн.
Заборона розповідає про те, як жінці не потрапити до рук торговців людьми, та про те, куди звертатись за допомогою.
Як торговці людьми діють серед волонтерів
Спеціальна представниця генсека ООН з питань сексуального насильства Праміла Паттен повідомила, що торговці людьми можуть прикидатися волонтерами, аби втиратися у довіру вразливим українським біженцям. Часто вони заманюють жінок та молодих дівчат до автівок під виглядом допомоги з перевезенням, а насправді переслідують зовсім іншу мету — продаж товару для сексуальної експлуатації або проституції.
Спецпредставниця ООН розповіла про кілька таких випадків, про які їй стало відомо під час відвідування прикордонних пунктів на кордоні України з Польщею та Молдовою. «Вони ходять по пунктах прийому біженців і пропонують молодим дівчатам та жінкам послуги з транспортування, але завдяки гарній підготовці гуманітарного персоналу багатьом випадкам вдалося запобігти та вивести шахраїв на чисту воду. Але ця проблема потребує скоординованого та системного підходу, у тому числі політичної волі європейських лідерів та дій з боку Ради Безпеки ООН», — розповіла Праміла Паттен.
Така сама ситуація відбувається і в Росії, куди загарбники примусово вивозять громадян України з тимчасово окупованих територій. За даними російської правозахисної організації Верстка, російські чоловіки відкрито пропонують українським дівчатам житло та матеріальну допомогу в обмін на секс або сімейне життя.
Такі оголошення почали активно з’являтися у російській соцмережі «Вконтакте» після 24 лютого 2022 року. Як зазначають правозахисники, деякі з таких публікацій навіть не містять інформації про допомогу, а інших, наприклад, наводять параметри, яким повинні відповідати переміщені українки. Ось кілька прикладів:
Правила безпеки перетину кордону для жінок
Міністерство соціальної політики України спільно з Урядовою уповноваженою з питань гендерної політики розробили алгоритм дій для жінок, які перетинають українських кордон, щоб попередити небезпеку торгівлі людьми.
Безпека документів:
- ніколи і нікому не віддавайте свій паспорт чи документи дитини, їх можна пред’являти лише прикордонникам;
- завчасно зробіть копії важливих документів, відскануйте або сфотографуйте паспорт та документи дитини;
- копії варто надіслати на свою електронну пошту та зберегти на телефоні.
Безпека пересування:
- ретельно сплануйте маршрут своєї подорожі;
- намагайтеся не сідати в автомобілі до незнайомих людей;
- якщо цього не уникнути, потрібно сфотографувати номер чужої автівки та надіслати своїм близьким.
Безпека спілкування:
- нікому не віддавайте свій телефон чи інші засоби зв’язку;
- не можна сліпо довіряти незнайомим жінкам, адже вони теж можуть бути залучені до торгівлі людьми;
- заздалегідь домовтеся зі своїми близьким про кодове слово чи знак, який означатиме небезпеку та прохання про допомогу;
- тримайте зв’язок із рідними, розповідайте про своє місцезнаходження, пропозиції, які вам надходять. Наприклад, де вам пропонували поселитись, працевлаштуватись, оформити документи тощо.
Куди звертатись за допомогою
Якщо ви запідозрили, що потрапили до рук торговців людьми, одразу телефонуйте на лінію екстреної допомоги в ЄС — 112.
Також в Україні створили спеціальний чат-бот у Telegram «Безпека жінок за кордоном».
Тут зібрана наступна інформація:
- важливі чати для безпечного перетину кордону (в тому числі і чат проти секс-насилля на кордоні);
- телефони гарячих ліній з протидії торгівлі людьми;
- пам’ятка щодо безпеки при виїзді з країни з контактами юристів, волонтерів, психологів;
- стаття, як розпізнати сексуальне насильство;
- база публікацій щодо умов в’їзду та перебування за кордоном, продовження дії документів, легалізації свого проживання в іншій країні тощо.
Перелік контактів міграційних служб та посольств України в сусідніх державах:
Раніше Заборона розповідала про правила виїзду з України окремих категорій людей з інвалідністю та про те, хто може їх супроводжувати.