Читаєте зараз
Знайти «гречкосія», хабарника чи хамелеона. Як за 5 хвилин проаналізувати кандидата

Знайти «гречкосія», хабарника чи хамелеона. Як за 5 хвилин проаналізувати кандидата

Hanna Belovolchenko

Місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня. За даними руху «Чесно», цьогоріч в органи влади балотуватимуться 200 тис. політиків і політикинь. Раніше ми писали про інструменти, за допомогою яких можна перевірити, скільки майна у кандидата й тих, хто його підтримує. А зараз разом із платформою «Чесно» Заборона розповідає про три ресурси, завдяки яким можна за 5 хв дізнатися, чи ваш кандидат прогульник, чи змінював він політичні уподобання та як раніше називалася партія, що сьогодні позиціонує себе як новостворена.


«Політхаб»

Платформа «Політхаб»  — це своєрідна енциклопедія української політики, де є інформація про понад 90 тис. людей, які коли-небудь балотувалися. Тут також є дані про близько 400 партій, що існують в Україні. На платформі є біографічні дані, можна знайти інформацію про те, чи фігурував певний політик у журналістських антикорупційних розслідуваннях, згадки про «гречкосійство» — чи піарився на бюджетних коштах, чи роздавав подарунки напередодні виборів людям. Також у базі є історія балотувань політиків. Координаторка руху «Чесно» Віта Думанська пояснює Забороні, що це показує, чи змінював політик політичні сили, демонструє, від яких партій він раніше висувався.

Проаналізуємо Руслана Кошулинського, який цьогоріч боротиметься за посаду міського голови Львова від партії «Свобода». З «Політхабу» дізнаємося, що політик був прогульником і займався підкупом виборців, так званим гречкосійством.

Фото: chesno.org/polithub

Аби отримати інформацію про кандидата чи кандидатку, достатньо ввести його прізвище та ім’я в пошуковому полі. Під його/її профілем буде також перелік публікацій «Чесно», де він або вона згадувалися. Наприклад, якщо кандидат був прогульником міської ради й рух про це писав, на «Політхабі» буде посилання на відповідний матеріал. Якщо кандидата ловили на «гречкосійстві», як називає рух «Чесно» підкуп виборців, буде публікація з фото.

Фото: chesno.org/polithub

Ще один бонус для користувачів — архів політичної агітації. Для цього потрібно клікнути на вкладку «Агітація» вгорі сторінки та ввести відомі про кандидата дані.

Фото: chesno.org/polithub

«На жаль, не по кожному кандидату таке є, але по відомих особах є зразки агітаційних матеріалів із попередніх кампаній. Виборець може подивитися, що кандидат обіцяв раніше, чи залишається вірним своєму курсу, чи змінює свої погляди. До прикладу, якщо Інна Богословська зараз каже, що Крим — це Україна, раніше на своїх бордах вона повідомляла, що Севастополь — це частина Росії», — пояснює Думанська.

А от у випадку з Кошулинським бачимо, що у 2015 році можна було отримати настінний календар з його фото.

Фото: chesno.org/polithub

Якщо кандидат, про якого користувачі шукають інформацію, раніше був депутатом, на сайті будуть вказані відомості про те, як він працював: чи відвідував засідання сесій, чи голосував за резонансні рішення місцевої ради тощо.

Крім того, на цьому ресурсі під профілем кандидатів є посилання на декларації та лінки на базу «Посіпаки». Відомості з останньої допоможуть зрозуміти, чи був кандидат помічником якогось нардепа і хто працює його помічником зараз.

Фото: posipaky.info

Наприклад, Корнієнко Сергій Миколайович у Верховній Раді 6 скликання був помічником депутата від «Партії регіонів», а потім перейшов допомагати «свободівцям».

Фото: posipaky.info

Наразі на платформі «Політхаб» найповніша інформація зібрана про кандидатів і депутатів міських рад обласних центрів і обласних рад. Щодо тих, хто балотуватиметься на нижчих рівнях, інформацію наразі збирають, каже координаторка «Чесно», й поступово додають.

На «Політхабі» також можна подивитися й дані про політичні партії. Тут доступна історія їхніх перейменувань. «Чесно» підрахував, що за останній рік майже половина українських партій змінила свою назву. «Це означає, що відбувається торгівля партіями. І виборцю важливо знати, чи ця партія має політичну історію, чи вона куплена або ж перейменована напередодні місцевих виборів, тобто розуміти: перед ним партія чи політичний проєкт», — пояснює Віта Думанська.

Наприклад, партія «За майбутнє» раніше називалася «Україна майбутнього».

Фото: chesno.org

Свою нинішню назву вона дістала лише у 2019 році, хоча фактично існує з 2008-го. У різні періоди політсилу очолювали Андрій Павленко, пов’язаний з донькою лідерки ВО «Батьківщина» Євгенією Тимошенко, та чинний голова Дніпропетровської облради Святослав Олійник, котрого називають «людиною Коломойського». Сьогодні ж на чолі партії — Ігор Палиця, який не так давно був членом президії політсили УКРОП. Вся ця інформація й інша є на сторінці «Політхабу».

«Чесно.Громади»

Це пілотний проєкт руху «Чесно», в межах якого активісти вирішили розповісти жителям 50 громад про їхніх кандидатів.

Фото: gromady.chesno.org

За словами Думанської, на рівні об’єднаних територіальних громад депутатів зазвичай ніхто не моніторить. 

«Рішення на виборах мешканці мають приймати на основі двох складових: професіоналізму кандидата та його програми. Щоб кандидати могли сформувати якісні програми, а не популістські, ми зібрали перелік проблем, які існують в ОТГ. Коли кандидат заходить на цей ресурс, він бачить, за якими ключовими сферами його відповідальності є запити від громади. Тож, коли він формує свою програму, може посилатися на ці проблеми й пропонувати шляхи вирішення», — каже координаторка «Чесно». 

Формувати перелік проблем, які турбують мешканців ОТГ, допомагали активісти Всеукраїнської мережі «Активна громада». Вони проводили індивідуальні опитування, а також збирали інформацію через соцмережі.

Фото: gromady.chesno.org

На платформі «Чесно.Громади» є списки чинних депутатів ОТГ.

Фото: gromady.chesno.org

Думанська зазначає: щойно на сайті територіальних виборчих комісій з’явиться інформація про тих, хто висувається цього року, додадуть інформацію і про них. «Це буде базова інформація з ТВК, з посиланням на декларації, на «Посіпаки» тих людей, яких ми зможемо знайти. Але Google не так багато знає про людей на місцях. Тому для виборців цих громад буде трошки менше інформації, ніж для виборців міських чи обласних кандидатів», — додає Думанська.

Фото: gromady.chesno.org

«Чесно.Бюлетень»

«Чесно.Бюлетень» — це електронний бюлетень, зовні подібний до паперового, який виборці отримують на дільницях. Кандидат і партія в ньому клікабельні. Перейшовши за посиланням, можна побачити інформацію, яка є в базі «Політхабу» щодо людини чи партії. «На відміну від бюлетенів на дільницях, тут буде не «ванільна» інформація, яку кандидати самі про себе подали, а об’єктивна, зібрана з офіційних джерел і журналістських розслідувань про те, як кандидат працював і в яких скандалах фігурував», — каже Думанська.

Фото: chesno.org

Проєкт «Чесно.Бюлетень» стартує 2 жовтня.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій