США звинуватили українських політиків в антисемітизмі. Вони розбираються
25 квітня на офіційному сайті американського конгресмена Ро Ханни оприлюднили лист-звернення до виконуючого обов’язків державного секретаря США Джона Саллівана. Під листом стоять підписи 57 конгресменів від Демократичної та Республіканської партій США. Лист також надіслали послам США в Україні та Польщі.
Конгресмени звернулися до Держдепартаменту США з проханням про дипломатичний тиск на Україну та Польщу через «фінансований державою» антисемітизм. У зверненні зазначено: «Ми закликаємо вас приєднатися до нас та правозахисних організацій у боротьбі проти антисемітизму, ксенофобії та всіх форм нетерпимості, закликавши польський та український уряди однозначно відкинути спотворення Голокосту та вшановування нацистських колабораціоністів і повністю розслідувати антисемітські злочини».
Конгресмени вважають, що проявом антисемітизму і прославленням нацистських колаборантів в Україні є «проупівська кампанія 2017 року» українського Інституту національної пам’яті під керівництвом Володимира В’ятровича, перейменування вулиць на честь Бандери та Шухевича, а також діяльність «неонацистського батальйону Азов», який, на думку сенаторів, прямо пов’язаний із міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.
«Радіо Свобода» зібрало реакцію представників державної влади України, єврейських та інших моніторингових організацій на лист-звернення американських конгресменів.
Позиція Міністерства внутрішніх справ
Читати більше новин в TelegramУ МВС України здивовані та рішуче спростовують закиди окремих членів Конгресу США щодо начебто існування в Україні державної політики антисемітизму та заперечення Голокосту. Арсен Аваков вважає неприпустимим, щоб у сучасній Україні будь-кого з українських або іноземних громадян дискримінували, залякували або переслідували через належність до іншого віросповідання, нації або культури.
Володимир В’ятрович
Голова Українського інституту національної пам’яті вважає цей лист «кричущим зразком некомпетентності зі свідомим спотворенням інформації». Також В’ятрович додав: «Коли прикладом вшанування колабораціоністів називають в’язня нацистського табору Заксенгаузен Степана Бандеру або Романа Шухевича, який із 1943 року очолював один із наймасштабніших антинацистських рухів спротиву в окупованій Третім рейхом Європі, то це свідчить тільки, як мінімум, про низький рівень знань тих людей, які поставили свій підпис».
Йосип Зісельс
Виконавчий віце-президент Конгресу національних громад України та співголова Асоціації єврейських організацій та громад України вважає, що ця заява дуже дивна: «Вона в черговий раз показує, що не всі конгресмени США, на жаль, обізнані в історії України чи в історії Польщі. Вони часом чинять щось тому, що хтось це лобіює. У США є спеціальні фірми. Платиш їм гроші, і вони лобіюють ту чи іншу заяву, збирають підписи сенаторів чи конгресменів, і потім ця заява виходить, ніби ініційована самими конгресменами. Тому не варто аж багато уваги на це звертати».
Едуард Долинський
Директор Українського єврейського комітету заявив, що організація вже давно і наполегливо намагається звернути увагу українського суспільства на тривожну ситуацію з ростом антисемітизму та викривлення історії Голокосту: «Ми вважаємо, що цей лист привернув увагу не тільки Державного департаменту США, але й українського керівництва і суспільства».
Читати більше новин в Telegram