Астрономи з США вчаться розшифровувати повідомлення прибульців: навіщо

Іван Скорина
  • Вчені американського інституту SETI послали закодований радіосигнал зі станції поблизу Марса на Землю, де його прийняли кілька обсерваторій. 
  • Тепер у проєкт залучають усіх, хто бажає розшифрувати повідомлення. Це є своєрідною підготовкою до спілкування з інопланетянами. 
  • У 1974 році дослідники Френк Дрейк і Карл Саган вже намагались вийти на зв’язок із ними, надіславши у космос загальні дані про людську цивілізацію.

Проєкт, ініційований художницею Даніелою де Пауліс, має підготувати людство до можливого контакту з позаземними цивілізаціями. Вчені давно вважають, що це не лише можливо, а й рано чи пізно станеться. Адже ймовірність того, що людство є єдиною формою розумного життя в космосі, дуже мала. 

Заборона розповідає про репетицію знайомства з прибульцями.


Sign in Space: декодувати меседж з космосу можна через Discord

Дослідники інституту SETI та інші вчені створили проєкт «Знак у Космосі», що спрямований на дослідження процесу декодування та інтерпретації інопланетних повідомлень. Ініціаторкою стала міждисциплінарна мисткиня та ліцензована радіооператорка Даніела де Пауліс, яка наразі працює художником в Інституті SETI та Обсерваторії Грін-Бенк.

У рамках проєкту 24 травня 2023 року орбітальний апарат ExoMars Trace Gas Orbiter (TGO) Європейського космічного агентства на орбіті біля Марса передав на Землю закодований радіомеседж. Імітацію сигналу від далекої космічної цивілізації прийняли телескоп SETI Allen Telescope Array у Каліфорнії, обсерваторія Грін-Бенк у Західній Вірджинії та обсерваторія радіоастрономічної станції Medicina в Італії. Тепер усі, хто хоче розшифрувати його, можуть надіслати висновки на сайт та Discord-сервер проєкту.

«Протягом історії людство шукало сенс у потужних і трансформаційних явищах. Отримання повідомлення від позаземної цивілізації стало б досвідом глибокого перетворення для всього людства. Sign in Space пропонує безпрецедентну можливість відчутно відрепетирувати та підготуватися до цього сценарію», – розповідає Пауліс.

Читати більше новин в Telegram

Контакт із інопланетянами: кейс Френка Дрейка

У 1974 році астрономи послали сигнал у космос із радіотелескопа в обсерваторії Аресібо (Пуерто-Рико). Це здійснив вчений Френк Дрейк у співпраці з відомим астрономом Карлом Саганом, що популяризував інститут SETI. Протягом років він досліджував ймовірність існування розумного життя за межами Землі та зрештою створив «рівняння Дрейка», що визначає кількість цивілізацій у нашій галактиці, з якими теоретично можна встановити контакт. 

Радіоповідомлення написане у двійковому коді (серії одиниць і нулів), що за задумом, мало би бути зрозуміло для будь-яких позаземних створінь. Воно містить базову інформацію про людей, зокрема, положення Землі в Сонячній системі, чисельність популяції планети,  форму людського тіла та схему структури ДНК. Після передачі сигналу деякі вчені висловили стурбованість тим, що його транслювали без міжнародних консультацій. Навіть сам Дрейк сказав, що шкодує про це.

Наприкінці 1980-х років вчені з SETI склали перелік правил комунікації з прибульцями. Він визначає, що, коли і як треба робити при першому контакті. Протокол було зареєстровано в ООН і схвалено Міжнародною академією астронавтики та Міжнародним інститутом космічного права, але обов’язкової нормативної сили він не має. 

Раніше Заборона розповідала про надсучасні супертелескопи VISTA та ELT, через які можна спостерігати народження зірок.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій