Атака ЗСУ чи інсценування: які наслідки може мати атака на Кремль
- Кремлівську резиденцію Путіна у ніч на 3 травня атакували два дрони. Перший нібито врізався у купол Сенатського палацу, другий — вибухнув над ним.
- РФ звинуватила Україну у спробі здійснення теракту. Українська сторона причетність до вибухів спростувала.
- У січні 2023 року посилили ППО навколо Москви, встановивши багатошарову систему.
Російська влада могла самостійно влаштувати атаку дронів на Кремль, щоб створити умови для ширшої мобілізації. Також інцидент може стати виправданням для скасування або обмеження параду 9 травня.
Заборона розповідає про атаку на російську столицю 3 травня, а також про фактори, які свідчать, що це інсценування.
Удари по Москві 3 травня
Будівлю кремлівської резиденції президента країни-агресорки Володимира Путіна у ніч на 3 травня було атаковано двома безпілотниками. На опублікованих у соціальних мережах кадрах видно дим, а також підльот одного з дронів до купола Сенатського палацу, на якій встановлено флагшток. Ще у повітрі прямо над дахом БпЛА вибухає.
Безпілотники, за словами директора одного з відділів Московського оборонного аналітичного центру Руслана Пухова, найімовірніше, запускали з Підмосков’я. Нібито саме тому вони не були виявлені російською системою ППО.
Інцидент трапився вночі, однак російська влада офіційно підтвердила атаку БПЛА тільки пообідні. Традиційно звинуватили у нападі Україну.
Читати більше новин в Telegram«Два безпілотні літальні апарати були націлені на Кремль. В результаті вжитих військовими та спеціальними службами своєчасних дій із застосуванням систем радіолокаційної боротьби апарати були виведені з ладу. Постраждалих та матеріальних збитків немає. Розцінюємо ці дії як сплановану терористичну акцію та замах на президента… Російська сторона залишає за собою право вжити заходів у відповідь там і тоді, де і коли вважатиме за потрібне», — йдеться в офіційній заяві Кремля.
Слідчий комітет РФ розпочав кримінальне провадження за статтею 205 КК — терористичний акт.
Українська сторона спростувала твердження ворогів, заявивши, що не має інформації про нічні атаки.
«Як неодноразово заявляв президент, усі наявні сили та засоби Україна спрямовує на звільнення власних територій, а не на атаку чужих. Окремо дивують формулювання держави-терориста. Теракт — це зруйновані під’їзди будинків у Дніпрі та Умані, або ракета, запущена у людей, які намагались евакуюватися на вокзалі у Краматорську і багато інших трагедій. А те, що відбулося у Москві, вочевидь, нагнітання ситуації перед 9 травня, очікуваний прийом від наших супротивників», — сказав прессекретар Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров.
Пообіді 4 травня прессекретар Путіна Песков зробив закид до Вашингтону.
Вибухи біля Кремля могла влаштувати РФ — ISW
Атака могла бути спланованою та реалізованою самою Росією, щоб донести війну до внутрішньої аудиторії та створити умови для ширшої мобілізації суспільства, вважають в Інституті вивчення війни (ISW).
Про це свідчать такі ознаки:
- російська влада нещодавно посилила можливості внутрішньої протиповітряної оборони країни, в тому числі в межах Москви. Вкрай малоймовірно, що два БпЛА могли пробити кілька шарів ППО;
- у січні 2023 року під Москвою системи ППО «Панцирь». Дрон, який не був би виявлений такими засобами, зумів би вразити Сенатський палац і удар був би значно сильнішим, ніж на відео;
- влада РФ вкрай узгоджено відреагувала на інцидент що його передбачувані політичні наслідки переважують його збентеження — якби атака безпілотників не була внутрішньою організацією, це було б несподіванкою. Раніше при справді несподіваних атаках реакція була розосередженою та непослідовною.
Непричетність ЗСУ до вибухів підтверджують у Центральному розвідувальному бюро США. Так, директор ЦРУ Вільям Бернс провів закритий брифінг щодо атаки, у якому взяли участь розвідувальні служби і комітети.
«Ми все ще не маємо багато інформації. Я думаю, що комітет виклав всю інформацію, яку ми отримали. Принаймні поки немає жодних ознак того, що джерелом атаки були українці», — сказав журналістам голова Комітету з розвідки Сенату США сенатора Марк Ворнер.
Крім того, CNN провело власне мінірозслідування. Журналісти проаналізували відеоролики з місця інциденту, але теж не знайшли доказів причетності України. Зате вони помітили на одному з відео людей, які лізуть на дах Сенатського палацу з ліхтариками, ймовірно, щоб ліквідувати загоряння після атаки першого дрона. Однак вони пригинаються прямо перед моментом вибуху, ніби знали про нього.
«Кремль може використати удар, щоб виправдати скасування або подальше обмеження святкування 9 травня. Це, ймовірно, посилило б інформаційні зусилля, що видають війну в Україні як пряму загрозу дотриманню Росією шанованих історичних подій. Можливо, Кремль планує провести інші операції під фальшивим прапором і посилити дезінформацію напередодні українського контрнаступу, щоб посилити внутрішню підтримку війни», — вважають військові аналітики з ISW.
Також інцидент може стати приводом для посилення обстрілів території України.
«У світлі нещодавнього зростання кількості ударів по Україні та підбурливої риторики з боку Москви, Держдепартамент попереджає громадян США про триваючу підвищену загрозу ракетних атак, у тому числі в Києві та Київській області», — йдеться в заяві посольства США в Україні
Раніше Заборона розповідала про радянські БпЛА Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Це доволі масивна техніка, тому вона здатна переносити навіть невеликі авіабомби.
Читати більше новин в Telegram