Читаєте зараз
Австралія хоче перетворити БТР М113 на безпілотники завдяки суперсистемі: таку обіцяли і ЗСУ

Австралія хоче перетворити БТР М113 на безпілотники завдяки суперсистемі: таку обіцяли і ЗСУ

Ilona Kivva
Автор:
  • Австралійська армія провела випробування переобладнаних бронетранспортерів зі встановленими системами ситуаційної обізнаності.
  • Мета Канберри — дати нове життя застарілим БТР M113, перетворивши їх на безпілотні платформи.
  • Компанія-розробниця технології ще у 2023 році анонсувала передачу своїх систем ЗСУ, але для інших цілей.

Система від компанії Vegvisir дозволяє буквально бачити крізь броню і завдяки цьому орієнтуватися навіть в складних сценаріях на полі бою. Україна має отримати версію Core, яка призначена для пілотованих броньовиків. Однак, хоч Австралія і працює над розробкою безпілотних БТР, її досвід може бути вкрай корисним для українських воїнів. До того ж Україна також має на озброєнні M113. 

Заборона розповідає про амбітний австралійський проєкт, а також про особливості технології, яку обіцяли Україні.

Vegvisir Remote: проєкт Австралії

Австралійська армія провела чергові випробування переобладнаних бронетранспортерів (БТР) зі встановленим модернізованим рішенням ситуаційної обізнаності на базі змішаної реальності Vegvisir Situational Awareness Solution, пише Defense Post.

Це система, яка розроблена як для пілотованих, так і для безпілотних транспортних засобів. Вона дозволяє користувачам буквально бачити крізь броню і завдяки цьому орієнтуватися навіть в складних сценаріях на полі бою. 

Технологія, як пояснили у Defense Express, являє собою поєднання різних камер, датчиків, а також алгоритмів, завдяки яким відео з камер та дисплеї на шоломах використовуються для формування картинки змішаної реальності. Заявлено, що за потреби екіпаж може мати дані про об’єкти на відстані навіть у 10 км від бронемашини.

Читати більше новин в Telegram

Система доступна у двох версіях: 

  • Vegvisir Core — для пілотованих транспортних засобів;
  • Vegvisir Remote — для безпілотних наземних платформ.  

Австралія тестує Remote-версію. Мета — дати нове життя застарілим бронетранспортерам M113, перетворивши їх на безпілотні платформи. Під час випробувань всього кілька операторів керували парком БТР.

«Замість того, щоб відправляти застаріле обладнання на звалище, його термін служби можна продовжити. З сотнями тисяч броньованих платформ, вироблених і знятих з експлуатації в усьому світі, існує значна ринкова можливість перепрофілювати ці активи для роботи без екіпажу або на опціонально пілотовані платформи», — пояснив гендиректор компанії Vegvisir Інгвар Парнамяе.

Vegvisir Core для ЗСУ: що відомо

Компанія-розробниця Vegvisir Situational Awareness Solution ще у грудні 2023 року заявила, що Україна має отримати  систему ситуаційної обізнаності для бронетехніки Vegvisir Core (для пілотованих броньовиків).

Поставки були заплановані на початок 2024 року. Водночас деталі щодо кількості систем, вартості угоди чи принаймні етапу, на якому перебуває реалізація, станом на 9 вересня 2024 року досі не розголошують.

Принцип той же, що і у Vegvisir Remote: камери і датчики на 360°, але дані отримує безпосередньо екіпаж броньовика (це може бути не тільки БТР, а й навіть танк чи БМП).

«Система надає інформацію про місця перебування як дружніх, так і ворожих підрозділів на полі бою, накладаючи їхні позиції на відео, в режимі реального часу надає дані про місцеперебування та напрямок руху, відображає стан різних функцій машини, може бути інтегрована з інформаційними системами та іншими інтерфейсами», — пояснили експерти з Defense Express.

Хоч Австралія і працює над версію системи для безпілотних броньовиків, але її досвід може бути вкрай корисним для ЗСУ. До того ж Україна також має на озброєнні M113. 

M113: що за броньовик

М113 — американський бронеавтомобіль-амфібія. Його розробляли у 1950-1960 роках. Ця броньована машина оснащена приладами нічного бачення, це дозволяє виконувати операції як вдень, так і вночі. 

Швидкість по рівній поверхні становить близько 64 км/год, а гусеничне шасі дозволяє долати пагорби й траншеї шириною в майже 2 м, а також водні перешкоди зі швидкістю 6 км/годину. Запас ходу М113 – 320 км, що дозволяє перевозити піхоту на передову, або швидко евакуювати без додаткових зупинок.  Екіпаж складається з двох людей: командира та водія-механіка, завдяки чому всередині можуть розміститися 11 військових у повному спорядженні.

Броньована машина-амфібія має на озброєнні великокаліберний кулемет Browning M2HB. Він ефективний проти піхоти, легких броньованих цілей і навіть авіації, якщо вона летить на низьких висотах. Дальність стрільби складає до двох кілометрів, але якщо оснастити його снайперським прицілом, можна вражати цілі і на значно більших дистанціях. Крім того, на неї можна встановити практично будь-яку зброю, навіть ракетні комплекси, щоб вражати вже не тільки легкі броньовані цілі, а й важку техніку ворога. 

Маневреність М113 дозволяє використовувати його і під час штурмових дій, але він має броню всього у 12-44 мм, тому для ведення бою в перших ешелонах така машина не підходить. Втім, це не завадило 50 країнам світу взяти американський бронетранспортер собі на озброєння.

Раніше Заборона розповідала про британські боєприпаси Martlet, які країна союзниця передає ЗСУ. Вони оснащені лазерними головками самонаведення, що дозволяє уражати як наземні, так і повітряні й навіть морські цілі.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій