Читаєте зараз
Багатотисячні протести у Грузії: що відбувається в країні

Багатотисячні протести у Грузії: що відбувається в країні

Ilona Kivva
Автор:
  • Кількість мітингарів зростає з кожним днем. Багатотисячні протести проходять у Тбілісі, Батумі, Кутаїсі, Горі, Зугдіді.
  • Під час розгонів 2 грудня було затримано лідера опозиційної партії «Гірчі – більше свободи» Зураба Джапаридзе. Він один з лідерів опозиційної коаліції «За зміни». 
  • Сполучені Штати призупинили стратегічне партнерство із Грузією, а країни Балтії домовилися про спільне введення санкцій.

Нова фаза протестів розпочалася після заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про зупинення до 2028 року переговорів щодо вступу Грузії до Євросоюзу. Цьому передувало рішення Європарламенту. Було ухвалено резолюцію, в якій закликали провести повторні парламентські вибори в країні.

Заборона розповідає про протести та рішення влади, що до них призвели.

Мітинги у Тбілісі: 2 грудня

Вже четверту ніч поспіль спецназ розганяє десятки тисяч протестувальників у Тбілісі. Попри це кількість мітингарів зростає з кожним днем. Багатотисячні протести також проходять у Батумі, Кутаїсі, Горі, Зугдіді, пише JamNews

У ніч на 2 грудня поліцейськими застосовувалося набагато більше газу та перцевих балончиків, ніж у попередні ночі. Також всю ніч використовувалися водомети (при температурі повітря близько +2°). Були затримання, точна кількість поки невідома.

Сотні протестувальників ще вранці продовжували опір на проспекті Чавчавадзе. Було затримано лідера опозиційної партії «Гірчі – більше свободи» Зураба Джапаридзе. Він один з лідерів опозиційної коаліції «За зміни». 

Читати більше новин в Telegram

 «За чотири дні після початку нової хвилі протестів у Грузії (28 листопада – 1 грудня) правозахисні неурядові організації отримали інформацію про більш ніж 250 арештів. Лише в ході протестів у ніч проти 2 грудня затримано понад 50 осіб. Серед заарештованих неповнолітні, жінки, журналісти, представники культури та представники громадянського суспільства. Велика кількість затриманих говорять про жорстоке поводження та психологічне насильство з боку поліції», — йдеться у спільній заяві провідних грузинських неурядових організацій.

Вступ Грузії у ЄС: рішення «Грузинської мрії»

Нова фаза протестів розпочалася після заяви прем’єр-міністра Іраклія Кобахідзе про зупинення до 2028 року переговорів щодо вступу Грузії до Євросоюзу. За його словами, кінець 2028 року – це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.

Цьому передувало рішення Європарламенту. Було ухвалено резолюцію, в якій засуджуються парламентські вибори в Грузії 26 жовтня. Її підтримали 444 депутати, проти голосували 72, а утрималися — 82.

Вказано, що вибори не були справедливими, що є ще одним проявом тривалого демократичного відкату країни, «за який правляча партія ‘Грузинська мрія’ несе повну відповідальність». Закликають провести повторне голосування.

«Депутати Європарламенту засуджують численні та серйозні порушення на виборах, включаючи задокументовані випадки залякування виборців, маніпулювання голосуванням, втручання в роботу спостерігачів за виборами та ЗМІ, а також повідомлення про маніпуляції з використанням електронних машин для голосування. Результати, оголошені Центральною виборчою комісією країни, не є надійним відображенням волі грузинського народу», — йдетьмя у заяві.

Також Європарламент закликав ЄС запровадити санкції та обмежити офіційні контакти з урядом Грузії. У резолюції також закликають переглянути безвізовий режим для громадян Грузії, якщо країна не дотримуватиметься стандартів ЄС у сфері демократичного врядування та свобод.

«Парламент також рішуче засуджує систематичне втручання Росії в демократичні процеси Грузії через дезінформацію, яка стверджує, що опозиція країни нібито втягне країну у війну з Росією за наказом Заходу. Депутати Європарламенту серйозно попереджають грузинську владу про те, що будь-які спроби заборонити законно створені політичні партії ще більше відштовхнуть країну від ЄС і зроблять неможливими будь-які кроки до вступу в ЄС», — зауважили у Європарламенті.

Розгони протестів у Грузії: що кажуть у США та ЄС

Сполучені Штати призупинили стратегічне партнерство із Грузією. Рішення, як сказано, ухвалене через нещодавні антидемократичні кроки влади країни, які порушили основні положення двостороннього партнерства.

«Ми засуджуємо насильство щодо мирних протестувальників. Дії влади суперечать волі народу. Європейський Союз підтримує грузинський народ», — заявив президент Європейської ради Антоніу Кошта.

А от Литва, Латвія та Естонія домовилися про спільне введення санкцій проти тих, хто придушує законні протести в Грузії.

Раніше Заборона розповідала про два закони, ухвалені парламентом Грузії, які є частинами одного великого пазла, а також про те, як це пов’язано з РФ.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій